Narozeniny Unie: Chystá se past na Čechy

Adam Junek
15. 3. 2007 18:10
Brusel - Padesát let od podpisu zakládajících smluv oslaví příští týden vrcholní představitelé Evropské unie v Berlíně. A to společnou deklarací.

Berlínská deklarace má zhodnotit padesát let od Římských smluv, na nichž stojí dnešní Unie, ale také říct, co chce sedmadvacítka dosáhnout v dalších letech. 

Dvoustránkový text bude plný eurospeaku, tedy typicky evropských nic neříkajících formulací, nicméně přesto nemusí být oslavy zcela poklidné.

Hádka by se podle informací deníku Aktuálně.cz mohla strhnout kolem reformy unijních institucí. Její potřebu nikdo nepopírá, Evropa ji potřebuje, aby byla akceschopnější. Problémem bude datum.

A ten se má týkat přímo Česka. Vrcholit má reforma podle představ německých diplomatů, kteří nyní Unii vedou, v červnu 2009.

Do předsednictví to nechceme

"To by byl pro nás velký problém. Budeme předsedat Unii a mohlo by to skončit fiaskem. Tento boj nemůžete vyhrát," míní europoslanec za ODS Jan Zahradil s poukazem na to, že do termínu českého předsednictví spadá také revize rozpočtu či nastartování zemědělské reformy.

Ale ani další země nejsou příliš nakloněny velkým změnám a hlavně brzkým závazným datům. Zejména v tomto případě je proti Velká Británie.

Naopak druhý "horký bod"  zřejmě z deklarace podle náznaků německých diplomatů vypadl. A to slovo "Ústava" či "ústavní".

Proti se stavěli čeští politici, německou kancléřku Angelu Merkelovou na to upozorňoval premiér Mirek Topolánek, ale i představitelé Polska či Velké Británie.

A co dál bude obsahovat "narozeninový text padesátileté dámy"? Jistě slova jako subsidiarita, zmínky o překonávání rozdělené Evropy nebo prosazování evropských hodnot, jako je vláda práva.

Jan Zahradil
Jan Zahradil | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

"My bychom tam rádi prosadili ještě zmínku o Evropě bez bariér jak uvnitř, tak vně. Levice zase bude určitě chtít sociální rozměr," doplnil Zahradil, který za českou stranu o textu vyjednává. Nicméně Němci vše drží pod pokličkou až do poslední chvíle, takže ani on sám zatím návrh textu neviděl.

Budoucími závazky pak budou v poslední době oblíbená témata - energetická bezpečnost, klimatické změny a boj proti globálnímu oteplování a již zmiňovaná institucionální reforma.

A kdy se jí Evropa, která o reformě hovoří již několik let, dočká? "Němci hodně stojí o ten rok 2009, myslím, že pokud se půjde cestou minimalistické verze, pak by mohla proběhnout opravdu brzy," tvrdí Zahradil.

Reforma drobným podvodem

Minimalistická verze znamená drobnou reformu Komise - tedy redukci hlasujících komisařů -  a upravení hlasování v Radě ministrů - zřejmě na jeden hlas za zemi a pak vážené hlasování podle počtu obyvatel.

V kuloárech bruselských institucí se dokonce šeptá, jak by šlo obejít to, aby se kvůli reformě přijímala nová smlouva. Připravuje se totiž vstup Chorvatska. A přístupové smlouvy obsahují celý balík platných zakládajících smluv. Chorvatští politici již naznačili, že mají signály, že právě tak by šlo vyřešit reformu institucí - přijmout Chorvatsko a nemuset měnit celý systém.

Drobné reformy by se vtělily do textu přístupové smlouvy, kterou musejí schválit ostatní členské země. A pak by rozšiřování podle plánu na delší dobu usnulo. O chorvatském vstupu se uvažuje okolo roku 2009 či 2010.

 

Právě se děje

Další zprávy