reklama
 
 

Napoleonův dopis v "jazyce nepřítele" vynesl miliony

11. 6. 2012 23:55
Anglicky psaný list obsahuje cvičení, jež císař poslal svému učiteli k opravě v roce 1816

Fontainebleau - Dopis, který kdysi v angličtině napsal francouzský císař Napoleon, byl v nedělní dražbě prodán za 325 tisíc eur (8,2 milionu Kč).

Podle agentury AP dopis nabízí pohled do mysli někdejšího vládce, který bojoval nejen na poli válečném, ale i s jazykem úhlavního nepřítele Francie.

List papíru standardní velikosti obsahuje domácí cvičení, jež Napoleon poslal svému učiteli Emmanueli Las Casesovi k opravě v roce 1816. Nese voskovou pečeť s císařským orlem.

Podle organizátorů aukce jde o jeden ze tří Napoleonových dopisů v angličtině, které na světě existují. Koupilo jej pařížské muzeum dopisů a rukopisů. Napínavá dražba se odehrávala na zámku Fontainebleau jižně od Paříže, který byl rovněž v Napoleonově držení.

Student Napoleon

Konečná cena je pětinásobkem původního odhadu a dokládá historickou hodnotu dokumentu. Je to vzácný doklad toho, že Napoleon se alespoň v posledním období svého života snažil naučit jazyk Shakespearův, ačkoliv byl znám tím, že odmítal Anglii jako "zemi obchodníků".

Dopis napsal na ostrově Svaté Heleny, kde jej Angličané internovali po bitvě u Waterloo.

Podle zástupce aukční síně Napoleon ale Anglii obdivoval. Angličané se prý mýlí, když si myslí, že je Napoleon nenáviděl. "Byl to prostě voják a francouzské zájmy se lišily od těch anglických," prohlásil Jean-Pierre Osenat.

Ale na rozhodnutí bývalého císaře učit se anglicky se podílela zřejmě také ješitnost - ačkoliv byl držen na odlehlém ostrově v jižním Atlantiku, staral se o to, co si lidé myslí. "Chtěl číst, co se o něm říká v anglickém tisku," poznamenal Osenat s tím, že se Napoleon vždycky staral o svou image.

Učení se angličtině byl také způsob, jak vyplnit dlouhý čas, který prominentní vězeň trávil v osamění, upozornil odborník na rukopisy z 19. století Alain Nicolas.

Napoleon zemřel na ostrově Svaté Heleny 5. května 1821 ve věku 52 let.

autoři: Zahraničí, ČTK | 11. 6. 2012 23:55

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama