Napálili i polského prezidenta. Teď ruští youtubeři vytváří prokremelskou propagandu

Jana Václavíková Jana Václavíková
19. 3. 2023 14:01
Na začátku to byly jen vtípky. Dva Rusové telefonovali různým světovým politikům včetně polského prezidenta Andrzeje Dudy nebo bývalého britského premiéra Borise Johnsona. Politici si mysleli, že mluví se svými kolegy, a tak s dvojicí po telefonu otevřeně hovořili. Později se ale dozvěděli, že naletěli youtuberům. Ti teď změnili strategii a pomáhají ruské propagandě.
Ruští youtubeři Vladimir Kuznecov a Alexej Stoljarov spolupracují podle odborníků s ruskými bezpečnostními složkami.
Ruští youtubeři Vladimir Kuznecov a Alexej Stoljarov spolupracují podle odborníků s ruskými bezpečnostními složkami. | Foto: Reuters

Ruské komediální duo Vovan a Lexus, celými jmény Vladimir Kuzněcov a Alexej Stoljarov, si volali se světovými lídry i celebritami. Záznamy, které pro komický efekt sestříhali a doplnili různými efekty, zveřejňovali na videoplatformě YouTube a její ruské obdobě RuTube. Měli fanoušky po celém světě a psalo se o nich i v médiích. 

Mezi napálenými byl třeba polský prezident Duda. Ten v červenci 2020 přijal gratulace ke svému znovuzvolení od generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese. V telefonátu ho také ujišťoval, že nediskriminuje příslušníky sexuálních menšin. Ve skutečnosti byl ale Guterres falešný.

Nicméně od ledna loňského roku dvojice změnila své praktiky. V té době, tedy měsíc před začátkem ruské invaze na Ukrajinu, se zaměřila na ukrajinské politiky či ukrajinské úředníky spolupracující s NATO, odhalila nyní kalifornská společnost zabývající se kyberbezpečností Proofpoint

Po začátku války "přesedlali" na osoby ze Severní Ameriky a Evropy, které měly s válkou něco společného. Tito lidé například kritizovali ruský režim, upozorňovali na hrozbu ruských dezinformací nebo patřili k manažerům firem, které poskytly Ukrajině velké finanční dary. 

"Pokoušel se se mnou mluvit podvodník vydávající se za ukrajinského premiéra," cituje francouzská stanice France24 britského ministra obrany Bena Wallace. "Zeptal se na několik zavádějících otázek, a když jsem začal být podezřívavý, hovor jsem ukončil," popsal Wallace situaci z března letošního roku. 

Když volali ukrajinským úředníkům, vydávali se zase za bývalého amerického velvyslance v Moskvě Michaela McFaula. "VAROVÁNÍ. Někdo používá moje telefonní číslo, aby mě napodoboval," napsal už loni v září na sociální síť Twitter. "Pokud se s tímto číslem spojíte ve videohovoru, uvidíte umělou inteligencí vytvořený deepfake, který vypadá a mluví jako já. Nejsem to já. Jde o novou ruskou zbraň ve válce," dodal. Deepfake je realisticky vypadající obraz člověka, který má stejnou mimiku a pohyby, ale je vytvořen počítačem.

Otázky, na které se falešný McFaul ptal, byly podle něj "očividně připravené tak, aby podkopaly diplomatické a válečné snažení Ukrajinců". Jeho jménem a jmény asistentů politiků či spolupracovníků ruského opozičníka Alexeje Navalného také získávali kontakty na další veřejné činitele.

V obou případech se kalifornská firma zaměřená na kyberbezpečnost domnívá, že šlo právě o práci ruských youtuberů, kterým přezdívá TA499. U vydávání se za McFaula to prohlašuje s "velkým přesvědčením".

Youtubeři napojení na Kreml

Celkový počet nahrávek této dvojice není znám. Populární účet, který Rusové měli na YouTube, jim společnost po začátku invaze zablokovala. Videa proto musí zveřejňovat na jiných kanálech, na kterých nemají takový dosah. Mezitím vystupují i na konferencích v Rusku nebo v pořadech státní televize, kde falešné hovory přehrávají.

Cíl dvojice je podle odborníků na kybernetickou bezpečnost zřejmý - vytvořit negativní politický obsah o těch, kdo se už dříve vyjadřovali kriticky o ruském prezidentovi Vladimiru Putinovi nebo ruské invazi na Ukrajinu. "Nahrávky jsou obecně využívány pro to, aby získaly podporu a sympatie pro současný ruský režim a jeho akce," uvádí Proofpoint na svých stránkách. 

Odborníci se proto domnívají, že dvojice je napojena na ruské bezpečnostní složky. "Celková změna v zaměření na nepřátele Kremlu po začátku invaze ukazuje určitou sympatii k ruské vládě a možnou spolupráci," říká pro francouzskou stanici Roman Osadčuk z organizace zabývající se dezinformacemi Atlantic Council's Digital Forensic Research Lab. "Úroveň propracovanosti jako například používání deepfaků a napodobování určitých lidí také napovídá, že mohou mít pomoc zvenčí," myslí si. 

"TA499 jsou hrozbou, kterou nelze brát na lehkou váhu. Především kvůli dopadům, které může mít propaganda na veřejný obraz lidí, na něž se zaměřují, a také proto, že podporují dezinformace," varuje kalifornská společnost.

Video: Rusy válka nezajímá, konzumují propagandu. Částečně se na tom podílím i já, říká Just (2. 12. 2022)

„Baví mě v Rusku pracovat. Být v tom všem pozorovatelem je velice zajímavé,” říká novinář Jiří Just, který už 15 let žije v Moskvě. | Video: Michael Rozsypal
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 51 minutami

Na jižní Moravě se při bouřce objevil vzdušný vír, o tornádo zřejmě nešlo

V okolí Letovic na Blanensku se v pátek navečer při přechodu bouřkové oblačnosti objevila tromba, tedy vzdušný vír. O tornádo pravděpodobně nešlo, meteorologové zatím nemají potvrzený dotyk víru se zemí, řekl Peter Hruška z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Hlášené nejsou ani žádné škody, řekl starosta Letovic Petr Novotný (TOP 09). Hasiči likvidovali v okolí na třech místech stromy popadané přes silnici.

Lidé sdíleli na internetu několik fotografií a videí zajímavého meteorologického jevu. "Je na nich vidět tromba pod bouřkovými oblaky a slabá rotace. Je těžké zjistit, zda se v krajině objevily i nějaké škody způsobené právě tímto případným tornádem. Zároveň se vyskytovaly škody způsobené silnějšími nárazy větru," řekl Hruška. Podle dosavadních zjištění tak meteorologové zatím hovoří o trombě. "Kdyby náhodou měla nějaký kontakt se zemí, tak to bylo jen na chvíli v lese a bylo by to jen velmi slabé tornádo," doplnil Hruška.

Bouřky se v pátek vyskytly ve více částech republiky, postupovaly od západu k východu a v této roční době jsou spíše vzácností. Vzdušné víry v podobě tromby nepáchají škody na rozdíl od tornáda. Lidé si těchto jevů všímají intenzivněji především po ničivém červnovém tornádu z roku 2021, které se prohnalo částí Břeclavska a Hodonínska. Nechalo za sebou devastující škody na majetku a také několik obětí na životech.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Útočník Klapka se blýskl v AHL premiérovým hattrickem

Český hokejový útočník Adam Klapka zazářil v pátečním utkání nižší zámořské soutěže AHL premiérovým hattrickem a pomohl k domácí výhře celku Calgary Wranglers nad Hendersonem 5:1. Dvaadvacetiletý odchovanec pražské Slavie, který se vydal loni do Severní Ameriky z extraligového Liberce, byl vyhlášen první hvězdou utkání.

Klapka loni v polovině května podepsal jako nedraftovaný volný hráč v NHL dvouletou nováčkovskou smlouvu s Calgary Flames. V přípravě za ně odehrál dva zápasy a nebodoval. Potom se přesunul na farmu do AHL. V 54 zápasech si připsal 12 branek a 11 asistencí. Šest gólů dal v posledních šesti duelech. Na premiéru v NHL čeká.

Zdroj: ČTK
Další zprávy