Haag - Před soudem pro válečné zločiny v Haagu ve čtvrtek stanula jedna z nejlépe placených modelek světa Naomi Campbellová. Nikoliv ovšem jako obžalovaná, nýbrž jako svědek.
Vypovídá v kauze "krvavých diamantů", s nimiž byl před lety placen nákup zbraní v občanské válce v západoafrické Sierře Leone. Hlavním obžalovaným v celém procesu je někdejší libérijský diktátor Charles Taylor.
Ten měl Campbellové několik menších neobroušených diamantů věnovat v říjnu 1997. Vyšetřovatelům to prozradila známá americká herečka Mia Farrowová. Cambellová drahé kameny dostala po slavnostní večeři, jejímž hostitelem byl někdejší jihoafrický prezident Nelson Mandela.
Ve čtvrtek čtyřicetiletá britská modelka jamajského původu v Haagu přiznala, že jí váček se "dvěma či třemi malými diamanty zanesenými špínou", před třinácti lety předali přede dveřmi jejího hotelového pokoje dva neznámí muži s tím, že se jedná o "dárek".
Dětský fond dar popírá
Na druhý den se při snídani s Farrowovou a reklamní agentkou Carole Whiteovou o diamantech letmo zmínila a jedna z obou žen řekla: "Ty jsou určitě od Charlese Taylora." Campbellová s tím souhlasila a drahé kameny později dala pracovníkovi dětského fondu založeného Mandelou Jeremu Radcliffovi.
Fond ovšem popírá, že by někdy nějaké diamanty od Radcliffa či kohokoli jiného dostal. Vyšetřovatelé mají k dispozici další výpověď podle níž dal Taylor modelce "jeden velký broušený diamant".
Podle organizace na ochranu lidských práv Open Society Justice Initiative by to znamenalo, že někdejší libérijský prezidet měl diamant k dispozici krátce předtím, než osobně jednal z rebely. Ti pak v říjnu 1997 obdrželi velkou zásilku zbraní.
Nesrovnalosti ve výpovědích
Proslulá modelka se dlouho zdráhala před soudem vypovídat a v jejích dosavadních svědeckých výpovědích je řada nesrovnalostí týkajících se právě počtu diamantů, které měla obdržet.
Letos v dubnu řekla v pořadu televizní stanice ABC, že žádné drahé kameny od Taylora nikdy nedostala. Později tvrdila, že měla strach říci pravdu, aby se jí politik, obviněný z válečných zločinů nemstil.
Drahé kameny byly vytěženy v oblastech kontrolovaných sierraleonskými rebely. Následně za ně byly pro povstalce z Jednotné revoluční fronty (RUF), bojující v letech 1991-2001 proti vládě prezidenta Josepha Saidu Momoha, nakoupeny zbraně.
RUF do svých řad rekrutovala mladé muže proslulé tím, že se pod vlivem drog dopouštěli masakrů na civilním obyvatelstvu, kterému usekávali mačetami údy.
Taylor, který povstalce nechal vycvičit a financoval je, stanul před soudem v Haagu v roce 2007. Je mu přisuzována odpovědnost za hromadné vraždy, mučení a znásilňování. Ve válkách v Libérii a Sierře Leone zahynulo po roce 1991 na čtvrt milionu osob.