Atlanta - Strach z injekce vbodnuté do paže už není to, co kdysi. Očkování dnes podstupují s lehkým srdcem jak dospělí, tak i děti. V zemích třetího světa ale hrůza z jehly nořící se do těla přetrvává.
Vyřešit tento problém může vakcinační náplast, kterou vyvinul tým pod vedením profesora Marka Prausnitze z Emoryho univerzity v Atlantě ve státě Georgia.
Má na sobě přibližně stovku drobných jehliček dlouhých 0,65 milimetru, které po přiložení náplasti vniknou do těla, rozpadnou se a provedou tak očkování. Náplast je vyrobena z plastických polymerů schopných rozložit se působením běžných baktérií.
Vedle překonání nedůvěry a strachu by v případě hromadné aplikace prostředku odpadlo i složité a často nákladné školení zdravotního personálu v příslušných zemích. Umožnilo by to vakcinaci prováděnou v masovém měřítku.
Výsledky své práce, v níž nový prostředek předvádí, uveřejnil americký tým v časopise Nature Medicine.
"Předpokládáme, že by náplast dostal příslušný člověk poštou nebo si ji vyzvedl v lékárně a aplikoval by si ji už sám," řekl stanici BBC jeden ze spoluautorů studie profesor Sean Sullivan.
Náplast by navíc zamezila přenos infekce, k němuž v zemích třetího světa dochází kvůli opakovanému používání jedné a téže nesterilizované jehly. Při manipulaci s injekční stříkačkou navíc často dochází i ke zraněním.
Prausnitzův tým provedl v rámci svého výzkumu testy na laboratorních myších. Výsledky očkování u těch zvířat, u nichž byla aplikována náplast, byly dokonce lepší než v případě použití injekční stříkačky.
Podle Sullivana je právě podkožní oblast nejlepším místem pro aplikaci vakcíny. Ty se dnes vpravují do těla injekčními stříkačkami vesměs do svalů.
Než bude ale možné náplasti začít aplikovat na lidech, bude nezbytný ještě další výzkum.