Náměstí Svatého Marka je po záplavách přístupné. Ohrožení Benátek ale trvá

ČTK ČTK
16. 11. 2019 17:37
Benátská radnice znovu zpřístupnila náměstí Svatého Marka, které nechal starosta Luigi Brugnaro v pátek zavřít kvůli velké vodě. Přestože na náměstí bylo ještě v sobotu v poledne dvacet centimetrů vody, turisté se procházeli po vyvýšeném chodníku a pořizovali si selfie na důkaz své přítomnosti v zaplaveném městě.
Foto: Reuters

Benátky postihly tento týden největší záplavy od roku 1966, když v úterý večer vysoká voda dosáhla úrovně přes jeden a půl metru. Během středy voda opadla, ve čtvrtek ale opět stoupla.

Zaplavena byla i významná památka bazilika svatého Marka, na stejnojmenném náměstí bylo v úterý večer přes metr vody. V poledne byla v Benátkách voda na úrovni něco málo přes metr nad hladinou moře. Muzea byla ale otevřena a do benátských kanálů se vrátila doprava.

Italská vláda ve čtvrtek rozhodla vyhlásit v Benátkách stav nouze a na rychlé odstranění škod uvolnila asi půl miliardy korun. Je to zatím první finanční injekce, kterou historické město ze státní pokladny dostane, zdůraznil premiér.

Podle starosty Brugnara záplavy způsobily škody předběžně za 25 a půl miliardy korun. Celková výše škod na soukromém i veřejném majetku a na kulturních památkách bude zjištěna, až voda ustoupí. Zatím je ale podle meteorologů předpověď spíš nepříznivá.

Takzvaná vysoká voda (acqua alta) je benátský fenomén, kdy voda při přílivu někdy vystoupá velmi vysoko. Záplavy kvůli tomu město v benátské laguně zažívá od podzimu do jara poměrně často. Tento týden ale dosáhla vysoká voda výjimečné úrovně. Náměstí Svatého Marka patří k nejníže položeným místům v Benátkách.

 

Právě se děje

Další zprávy