Istanbul – Turecko poprvé zasahuje silou proti Islámskému státu.
Území, které tato organizace ovládá, v noci na dnešek bombardovaly tři turecké letouny F-16. Zhruba ve stejné době vyrazilo do ulic Istanbulu na pět tisíc příslušníků speciálních jednotek zatýkat buňky stoupenců Islámského státu nebo lidi podezřelé z napojení na islamisty.
Vláda oznámila, že razie se netýkají jen islamistů, ale také členů Strany kurdských pracujících, kterou Ankara obviňuje ze separatismu a terorismu.
Stroje F-16 startovaly ze základny v Diyarbakiru na východě země. Podle vládního prohlášení nevletěly do syrského vzdušného prostoru, bomby dopadly na město Havár a okolí v blízkosti tureckých hranic mezi třetí a čtvrtou hodinou ranní místního času.
Razií v několika čtvrtích Istanbulu se zúčastnilo na pět tisíc policistů, zasahovali zhruba na sto místech po celém městě. Do akce policie nasadila i vrtulníky. Zatkla celkem 297 osob, z toho 37 cizinců. Na istanbulském předměstí Bagcilar zemřela jedna žena, když se policisté snažili dostat do domu, kde chtěli zatýkat.
"Zničili jsme infrastrukturu Islámského státu, která nás ohrožovala v pohraničí. Nejde o jednorázový zásah, je to součást širšího procesu. V nejbližších dnech oznámíme další kroky v součinnosti s našimi spojenci," řekl dnes novinářům turecký premiér Ahmet Davutoglu.
O nových opatřeních rozhodla na mimořádném zasedání ve čtvrtek večer vláda poté, co ozbrojenci Islámského státu stříleli přes hranici do Turecka a jeden voják přišel o život. Podle televize CNN Türk se pět ozbrojenců Islámského státu chtělo dostat do Turecka, ale když narazili na armádní hlídku, museli se vrátit. Pak začali na vojáky střílet, Turci do odvetné palby použili i dělostřelectvo a tanky.
V pondělí usmrtil v Surucu na turecké straně hranice se Sýrií sebevražedný atentátník dvaatřicet lidí. Vyšetřování ukázalo, že pachatelem je turecký Kurd, který dříve pobýval v Sýrii na území ovládaném Islámským státem.
Noční operace představují zásadní změnu v turecké politice. Dosud se Ankara v koalici proti IS příliš neangažovala. Obávala se více kurdského separatismu v důsledku rozpadu Sýrie a Iráku, zároveň prezident Recep Erdogan považuje za hlavního viníka války v Sýrii tamní režim Bašára Asada.
V Turecku momentálně pobývají téměř dva miliony uprchlíků ze Sýrie.
Další změnou je oznámení, že vláda dá Američanům a dalším spojencům k dispozici leteckou základnu Incirlik, která je ideální pro starty bombardérů nad Sýrii a Irák. Incirlik leží vedle města Adana, blízko syrských hranic, a pro letouny bombardující cíle Islámského státu je ideální lokalitou.
Při vzdušných úderech na Islámský stát od loňského roku musejí bombardéry letět ze vzdálenějších základen v Perském zálivu.
Americká armáda v minulosti Incirlik využívala pro zásahy v Iráku a Afghánistánu.