Nacistovy sté narozeniny v Římě provázely demonstrace

ČTK ČTK
29. 7. 2013 18:30
Pozůstalým Priebkeho obětí vadí, že se i přes domácí vězení může volně pohybovat
Protestující se pustili do Priebkova příbuzného (vlevo), který na oslavu přinesl láhev šampusu.
Protestující se pustili do Priebkova příbuzného (vlevo), který na oslavu přinesl láhev šampusu. | Foto: Reuters

Řím - Desítky demonstrantů, mezi nimi i členové římské židovské komunity, protestovaly v italské metropoli před domem, ve kterém bydlí nacistický válečný zločinec Erich Priebke.

Bývalý velitel nacistických oddílů SS, který má na svědomí smrt mnoha civilistů, v pondělí oslavil 100. narozeniny.

V Římě žije v domácím vězení, může se však naprosto volně pohybovat po městě, nakupovat či chodit na večeře s přáteli, což mnohým pozůstalým vadí, napsala britská zpravodajská stanice BBC. Za své činy se navíc podle nich nikdy neomluvil.

Priebke byl jedním ze strůjců brutálního masakru civilistů v Ardeatinských jeskyních poblíž Říma v březnu 1944, kde nacisté povraždili 335 civilních rukojmí, z toho 75 Židů, odvetou za partyzánský útok proti jednotce SS.

Po válce žil dlouhá desetiletí spokojeně a nepozorovaně v Argentině, objeven byl až v 90. letech minulého století. V roce 1998 ho soud poslal do vězení na doživotí, nicméně ze zdravotních důvodů si může berlínský rodák odpykat trest v domácím vězení.

Před domem, kde Priebke žije, došlo v pondělí i k menším potyčkám, když na místo dorazil údajný zločincův vnuk s lahví šampaňského v ruce. Demonstranti na něj pokřikovali slova jako Hanba či Skandál! "To je provokace! Přijít s lahví šampaňského," citovala agentura Reuters jednoho z protestujících.

Příbuzným obětí masakru vadí, že se Priebke za svůj čin dosud veřejně neomluvil. Navíc jeho život domácí vězení vůbec nepřipomíná. Bydlí v posledním patře domu s překrásnou střešní terasou poblíž centra italské metropole. A může si odejít a přijít, kdy se mu zlíbí. Sice s ochrankou, ale přesto může chodit nakupovat, do parku i večer do restaurace s přáteli.

"Židé v Římě, ale i celé město, nemůže tomuto muži dovolit jen tak se procházet po sousedství, nakupovat a využívat různých výhod," uvedl jeden z římských židovských představitelů Angelo Sermoneta.

"Je mu sto let. Nikdo neříká, že by měl jít pod gilotinu, do plynové komory či na elektrické křeslo. Ale ať je doma a neukazuje se! V mnohých to vyvolává vzpomínky na hrůzy, které spáchal," dodal Sermoneta.

 

Právě se děje

Další zprávy