Nacistická, nikoli polská Osvětim. Varšava chystá žaloby za "prohlášení ignorující fakta"

ČTK ČTK
16. 8. 2016 21:35
Konzervativní polská vláda schválila návrhy novel, podle nichž poškozuje obraz Polska každý, kdo nacistické koncentrační tábory na polském území označuje za polské tábory smrti nebo polské koncentrační tábory. Podle návrhu bude hrozit za "veřejné prohlášení, které ignoruje fakta", pokuta nebo až tříleté vězení, vláda zamýšlí podávat civilní žaloby a žádat o odškodnění i v zahraničí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Varšava – Až tři roky vězení by mohly hrozit v Polsku tomu, kdo použije v souvislosti s nacistickými koncentračními tábory na polském území pojem "polské tábory smrti" nebo "polské koncentrační tábory". Konzervativní polská vláda v úterý schválila návrhy novel příslušných zákonů. Tvrdí, že kdo mluví o "polských koncentrácích", poškozuje obraz Polska a měl by dostat pokutu – nebo až zmíněné tříleté vězení.

"Nová pravidla trestají ty, kteří používají urážlivé pojmy poškozující obraz Polska," uvedla vláda konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) v tiskovém prohlášení.

Na území Polska byly zřízeny například vyhlazovací tábor Osvětim, Sobibor, Majdanek nebo Treblinka. V zahraničních médiích se o nich občas píše jako o polských koncentračních táborech, což Varšavu dlouhodobě dráždí.

"Polákům se vaří krev v žilách, když čtou v médiích včetně těch německých, že tu byly polské tábory smrti," uvedl podle agentury AFP polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro.

Podle návrhu zákona bude tříleté vězení hrozit za "veřejné prohlášení, které ignoruje fakta, a za připisování spoluzodpovědnosti za činy třetí říše polskému národu nebo polskému státu".

Kabinet chce i možnost podávat za takové výroky civilní žaloby a žádat o odškodnění. "S žalobami budou moci vystupovat nevládní organizace nebo Institut národní paměti, což umožní žádat o vysoké částky odškodnění i za použití znevažujících formulací za hranicemi Polska; odškodnění z tohoto titulu bude patřit do státního rozpočtu," uvedla vláda.

Změny by neměly mít v legislativním procesu větší problémy, neboť polský kabinet má většinu v obou komorách parlamentu a ve vládní straně PiS byl do svého zvolení i nynější polský prezident Andrzej Duda.

Já jsem si nikdy nepřál, aby v této době šli tito lidé do vězení, důležité je, aby ty procesy byly a aby se pojmenovalo zlo, říká k odsouzení nacistického dozorce z Osvětimi publicista Stanislav Motl. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy