Přežili Osvětim a vyprávějí, čím prošli. Poslechněte si je

Jiří Kropáček Štěpán Plaček Jiří Kropáček, Štěpán Plaček, POST BELLUM
Aktualizováno 30. 12. 2015 13:20
Selekce, nedostatek jídla, vyčerpávající práce, blízkost smrti. Zde jsou výpovědi těch, kteří deportaci do tábora smrti přežili. Jejich vzpomínky zaznamenal projekt Paměť národa.

Okolo patnácté hodiny v sobotu 27. ledna 1945 osvobodili vojáci 60. armády 1. ukrajinského frontu Rudé armády vyhlazovací tábor Osvětim. Tedy tábor, který se stal světovým symbolem vyvražďování Židů a dalších zločinů 2. světové války.

Na připomínku osvobození vyhlazovacího lágru chceme dát zaznít hlasům těch, kteří deportaci do Osvětimi přežili a v rámci projektu Paměť národa podali o životě v táboře své svědectví. 

Výpovědi dalších desítek pamětníků můžete najít na stránkách Paměti národa.

V jakém stavu zastihli vojáci tábor v den osvobození? Našli zde asi sedm tisíc přeživších vězňů, kteří byli často natolik zesláblí a vyčerpaní, že museli zůstat na místě ještě několik měsíců pod dohledem lékařů. Další zemřeli na neopatrné přejedení. Ti, kteří toho byli fyzicky schopní, opouštěli tábor.

Rudá armáda zde našla též asi 600 těl vězňů, které nacisté zabili při svém útěku z tábora či kteří zemřeli vysílením.

Likvidace tábora začala již v létě roku 1944. Nacisté během podzimu zlikvidovali většinu vězňů, kteří obsluhovali plynové komory a krematoria, a byli tedy přímými svědky hromadného vyvražďování. Přes 60 tisíc vězňů bylo do poloviny ledna evakuováno do jiných táborů a průmyslových závodů v Německu. Desítky baráků byly rozmontovány, nakradený majetek byl ze skladišť odvezen pryč, likvidovaly se i písemnosti a kartotéky se jmény deportovaných.

Pár dní před příchodem Rudé armády bylo z Osvětimi vyhnáno asi 56 tisíc vězňů. Tisíce vězňů během tzv. pochodu smrti zemřelo vyčerpáním nebo bylo zastřeleno. Nacisté následně v táboře vyhodili do vzduchu většinu krematorií a částečně zlikvidovali další stopy spáchaných zločinů.  

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Z paraguayského vězení uprchlo 75 nebezpečných trestanců

Nejméně 75 vězňů, mezi nimiž jsou členové zvlášť nebezpečných brazilských gangů, uprchlo z vězení v Paraguayi. Oznámily to dnes v Asunciónu vládní zdroje. Uprchlíci se prokopali na svobodu tunelem, o němž podle přesvědčení vyšetřovatelů musel vězeňský personál vědět.

Věznice se nachází ve městě Pedro Juan Caballero při hranicích s Brazílií. Její ředitel bezprostředně po útěku přišel o práci, napsala agentura Reuters. "Byla to operace připravovaná řadu dní a je nemožné, aby o tom personál vězení nevěděl… Bylo to očividně zaplacené," řekla novinářům paraguayská ministryně spravedlnosti Cecilia Pérezová.

Hraniční oblast je známá jako trasa pašeráků drog, většinou členů brazilských zločineckých skupin. Do pátrání po uprchlících se kromě paraguayské zapojila i brazilská policie.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy