Německá antarktická expedice v letech 1938-39 měla tajný úkol - najít místo pro velrybářskou základnu. Od ní si hitlerovské Německo slibovalo přísun čistého glycerinu. Cílem byla výroba bomb pro třetí říši.
S odvoláním na starší studie to tvrdí článek v britském odborném magazínu Polar Record.
Jak ale píše Colin Summerhayes, jeden z autorů studie, projekt zůstal jen ve fázi předběžných úvah. Co se za třetí říše tedy v Antarktidě vůbec dělo?
Antarktická výprava v datech
Velitel:
- Alfred Ritscher (1879-1963)
Délka:
- prosinec 1938 - duben 1939
Technika:
- loď Schwabenland vybavená katapultem pro start letadel a výkonnými vysílačkami
- dva průzkumné letouny typu Dornier Do JII
Výsledky:
- letecké snímkování
- zmapování území o velikosti 600 tisíc km 2
- stavba provizorní stanice
Krajina v Zemi královny Maud pojmenovaná Neuschwabenland (Nové Švábsko) je dodnes obestřena mýty a legendami.
"Zkuste si zadat do vyhledavače hesla nacisté a Antarktida a nestačíte se divit," řekl Summerhayes internetovému deníku Spiegel Online.
Mýtus o vůdcově poslední pevnosti
Pro vyznavače spikleneckých teorií a neonacisty je věc jasná: antarktická základna měla být posledním útočištěm nacistických pohlavárů.
Tajný plán prý počítal s přesunem elit třetí říše z ostřelovaného Berlína. V polární krajině měl také vzniknout Nový Berchtesgaden vybudovaný jako vůdcovo útočiště. Poslední úkryt před Spojenci měl Hitler najít v ledové pustině.
Objevují se ale také obskurnější teorie - němečtí vědci prý v Antarktidě bádali nad zázračnou zbraní ve tvaru létajícího talíře.
Utajovanou továrnu nakonec v roce 1958 zničila americká atomová bomba, tvrdí někteří autoři.
Podle Summerhayesových závěrů byla ale základna pustá a německé ponorky s tajným materiálem na ni nikdy nedopluly. "Fantastové zapomínají na to, že by ponorky neprorazily ani metrový led," říká britský badatel.
Vědci: Šlo o velryby
Antarktická expedice měla podle britských autorů prozaičtější úkol.
V rámci válečného zbrojení hledalo Německo nové zdroje kvalitního glycerinu na výrobu vysoce výbušné nitroglycerinové směsi.
Obchod s velrybami v jižních mořích měla totiž pod palcem Británie. Lov velryb pro třetí říši zůstal ale chimérou. Světové panství ve velrybářství nikdy nenašlo uplatnění.
Summerhayes si ale nemyslí, že by studie v Polar Record spiklence odradila. "Ten, kdo věří mýtům, na racionální argumenty neslyší," krčí rameny.