Washington - Server WikiLeaks zveřejnil seznam zařízení a míst ve světě, která americké ministerstvo zahraničí považuje za klíčová pro bezpečnost a zájmy Spojených států.
Jde údajně o seznam, na jehož vypracování se podílela všechny velvyslanectví USA ve světě poté, co k tomu byla vyzvána ministerstvem zahraničí v únoru loňského roku.
Britská televize BBC, která z dokumentu citovala, označila zveřejnění této složky za zřejmě dosud nejkontroverznější krok WikiLeaks.
Z dokumentů vyplývá, že záběr toho, co USA považují za důležitě pro své strategické zájmy a bezpečnosti, je velmi široký. Jde o zařízení, továrny či lokality, jejichž ztráta či poškození by USA způsobily nebo by mohly způsobit vážnou škodu.
Na seznamu jsou například podnik na výrobu inzulínu v Dánsku, kobaltový důl v Kongu, důl na bauxit v Guineji nebo křižovatka plynovodů v Nadymu na Sibiři, která je ve spisu označena americkou diplomacií za "nejdůležitější bod v zásobování plynem na světě."
Za důležité jsou v soupisu považovány také podmořské kabely, řada leteckých a námořních základen v různých částech světa i ropovody na území bývalého Sovětského svazu. Včetně ropovodu Družba, ropovodu Baku-Ceyhan, přepravujícího ropu od Kaspického moře přes Gruzii do tureckého přístavu.
Za klíčový strategický bod jsou považovány i ropovody a ropné terminály v Saúdské Arábii.
V dokumentu je mnoho firem, vyrábějících léčiva a vakcíny proti různých chorobám. Jde například o výrobce z Německa nebo Švýcarska.
Mezi nově zveřejněnými dokumenty je také depeše amerických diplomatů z Pekingu o tom, že hackerské útoky na Google, které pocházejí z Číny, nařídilo přímo politbyro Komunistické strany Číny.
Někteří vysocí čínští představitelé tak chtěli Google donutit, aby ze své čínské stránky stáhl odkaz na google.com, která není cenzurována.
Čínský politik Li Čchang-čchun, odpovědných za ideologické otázky ve straně, si na Google.com přečetl kritiku své osoby a žádal, aby Google "přestal s nelegálními aktivitami."