Na viděnou! Voyager-1 míří k okraji Sluneční soustavy

Radim Klekner Radim Klekner
15. 12. 2010 15:15
Sonda vypuštěná v roce 1977 zaznamenala výrazné zpomalení slunečního větru
Sondy Voyager putují vesmírem již 33 let
Sondy Voyager putují vesmírem již 33 let | Foto: NASA

Pasadena - Zprávy o tom, že se sonda Voyager-1, vypuštěná do vesmíru v roce 1977, blíží k hranici Sluneční soustavy, se začaly objevovat již v roce 2004. Teprve nyní to ale potvrdilo řídící středisko v kalifornské Pasadeně.

Tamější Technologický institut působící v rámci NASA zaznamenal letos v červnu, že rychlost slunečního větru, který sonda soustavně měří, se výrazně zpomaluje. Poslední data vyslaná Voyagerem-1 v tom pracovníky laboratoře utvrdila.

"Dostali jsme se do situace, kdy proud částic, který vane od Slunce, začal uhýbat na stranu," citovala stanice BBC duchovního otce projektu Voyager, dr. Edwarda Stonea. To je podle něj důkaz toho, že sílu slunečního větru začínají překonávat částice vanoucí v opačném směru z mezihvězdného prostoru.

Voyager-1 se tak dostává na konec heliosféry, oblasti, kde je sluneční vítr stále patrný. Vnější hranicí heliosféry, tzv. heliopauzou, by podle vědců NASA měla sonda proletět v příštích čtyřech letech.

Třiatřicet let

Původně se počítalo, že Voyager-1 bude data, která získá při cestě Sluneční soustavou, vysílat k Zemi po dobu maximálně třiceti let. Teď ale NASA věří, že kontankt se sondou bude definitvně ztracen až někdy kolem roku 2020.

Obě sondy nesou na palubě pozlacený disk se vzkazem mimozemským civilizacím
Obě sondy nesou na palubě pozlacený disk se vzkazem mimozemským civilizacím | Foto: Aktuálně.cz

"Když byl Voyager-1 vypuštěn, kosmický věk měl za sebou pouze dvacet let a neexistoval tedy žádný důvod věřit tomu, že sonda vydrží tak dlouho," tvrdí Stone.

Voyager-1 byl 5. září 1977 do vesmíru vypuštěn 16 dní po svém dvojčeti Voyageru-2, a to kvůli závadě odhalené na poslední chvíli. Voyager-2 ale záhy předstihl a byl první sondou, která na Zemi vyslala detailní snímky Jupiteru, Saturnu, Uranu či Neptunu. 

Voyager-2 má za ním nyní přibližně tříleté zpoždění.

1 500 000 kilometrů za den

Obě sondy se řítí Sluneční soustavou rychlostí sedmnácti kilometrů za vteřinu. Za den tak urazí půdruhého milionu kilometrů.

Voyager-1 dorazí k heliopauze podle NASA do čtyř let
Voyager-1 dorazí k heliopauze podle NASA do čtyř let | Foto: Aktuálně.cz

Zdrojem energie jsou pro ně tři radioizotopové termoelektrické generátory. Vzhledem k tomu, že obě sondy své hlavní úkoly, tedy výzkum vnějších oblastí Sluneční soustavy, již splnily, vypnuli vědci v pasadenském výzkumném středisku většinu přístrojů na jejich palubách.

Signál, který vysílají, letí na Zemi přibližně 17 hodin.

Obě sondy nesou pozlacené měděné plakety s poselstvím, ze kterého by vyspělé mimozemské civilizace měly snadno rozpoznat jejich původ i účel, za kterým byly vyslány do vesmíru.

Voyager-1 je nyní od Země vzdálen 17,5 miliardy kilometrů.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 3 hodinami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy