USA vypustily dosud největší satelit. Podrobnosti tají

Martin Novák Martin Novák
22. 11. 2010 10:50
Raketa vynesla v neděli špionážní družici na oběžnou dráhu
Ilustrační kresba.
Ilustrační kresba. | Foto: Aktuálně.cz

Miami - Spojené státy vypustily na oběžnou dráhu satelit, o kterém jeho autoři tvrdí, že je největší na světě.

Raketa s názvem Delta 4-Heavy, nesoucí satelit, odstartovala z vojenské části základny na Mysu Canaveral na Floridě v neděli večer místního času.

Nečekejte přehršel informací o tomto projektu. Je z velké části tajný, protože je špionážní.

Americká armáda dopředu upozorňuje, že žádné detailní zprávy o misi se na veřejnost nedostanou. Pentagon na vše uvalil informační embargo.

Raketa měla odstartovat už v pátek, ale na poslední chvíli ji zdržely technické potíže s čerpáním paliva.

Satelit je pojmenován NROL-32. "Tento projekt je důležitým prvkem pro naši národní bezpečnost," omezil se na stručné prohlášení po startu generál letectva Ed Wilson.

Podle expertů je satelit určen hlavně k odposlouchávání "nepřátelských hovorů."


 

Právě se děje

před 1 hodinou

Barcelona kvůli pandemii odložila prezidentské volby

FC Barcelona musela kvůli koronavirové pandemii odložit volby nového prezidenta, jež měly být 24. ledna. V termínu se nemohou uskutečnit kvůli v současnosti platnému omezení pohybu osob v Katalánsku.

Barcelona proto požádala vládu autonomního společenství, aby se mohly volby uskutečnit poštou. Katalánská vláda tuto možnost prověřuje. Nový termín voleb nebyl určen.

Jeden z nejslavnějších klubů světa je bez řádného prezidenta od konce října loňského roku, kdy odstoupil Josep Bartomeu. Barcelonu vede jako prozatímní šéf Carles Tusquets, jenž se voleb účastnit nebude.

Kandidáty na prezidentskou funkci jsou Joan Laporta, Víctor Font a Toni Freixa. Za favorita je považován bývalý šéf Barcelony z let 2003-2010 Laporta, který slíbil, že udělá maximum pro udržení klubové ikony Lionela Messiho, jemuž v červnu vyprší smlouva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy