Zapálený tábor na Hitlerovy narozeniny, vraždy nožem. Romové na Ukrajině čelí pogromům

Zahraničí Zahraničí
4. 7. 2018 11:59
Na Romy na západní Ukrajině útočí krajně pravicové gangy. Úřady jsou netečné.
Romové
Romové | Foto: Shutterstock.com

Kyjev - U železničního depa v západoukrajinském městě Berehovo zaútočili neznámí muži na třicetiletou Romku. Prořízli jí hrdlo.

Ačkoliv se ještě byla schopná ukrýt v jednom z okolních domů, přivolaní zdravotníci už pouze konstatovali její smrt.

Není to ojedinělá vražda. Na Ukrajině násilností vůči romské komunitě výrazně přibývá. Policie stále neví, jestli šlo o rasově motivovaný čin, ale víkendový útok silně připomíná incident, při němž byl 23. června poblíž Lvova ubodán čtyřiadvacetiletý Rom.

Při pogromu na jejich tábor umístěný v lese za městem utrpěli řezné rány další čtyři jeho obyvatelé, včetně desetiletého chlapce.

Ukrajinské policii se mezitím podařilo najít pachatele - sedm mladíků ve věku 16 a 17 let a dvacetiletého muže, který akci zorganizoval. Všem hrozí trest až patnáct let ve vězení.

Střízlivá a rozzlobená mládež

Útočníci jsou členové gangu, který si říká Střízlivá a rozzlobená mládež a hlásí se k extrémní pravici.

Další uskupení s označením Lvovská mládež používá na svých internetových stránkách neonacistické symboly a na YouTube nedávno zveřejnilo video s útokem na Romy, v němž hovoří o "safari na cikány".

Poslední incidenty odsoudily organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch a Amnesty International, podle nichž úřady u členů podobných uskupení vzbuzují pocit beztrestnosti a hrozí tak, že útoky se budou opakovat.

Na Ukrajině byly letos zaznamenány dvě desítky útoků na Romy, i když teprve poslední dva si vyžádaly oběti na životech.

Třiadvacátého května zaútočila skupina osob vyzbrojená baseballovými pálkami na jiný romský tábor u Ternopilu na západě země. Jeho obyvatele vyzvala, aby z okolí města odešli, a vyhrožovala jim zabitím. Přivolaná policie pak zatkla dvanáct útočníků.

Jedenadvacátého dubna, den po výročí Hitlerova narození, aktivisté nacionalistického uskupení C14, které je součástí takzvaného Pravého sektoru, přinutili skupinu Romů opustit tábor v parku na Lysé hoře v Kyjevě, který následně podpálili. Do několika chatrčí přitom údajně vhodili Molotovovy koktejly.

Policie nezasáhla

Podle mluvčí ukrajinské pobočky organizace Amnesty International Mariji Gurjevové, citované serverem life.ru, černě odění mladíci zaútočili na romské ženy a děti pepřovým sprejem a po jednom z mužů vystřelili z pistole. Přivolaná policie proti útočníkům nezasáhla, Romům pouze doporučila, aby město opustili.

Ačkoliv se nacionalisté k činu přihlásili na sociálních sítích, místní úřady nic nepodnikly ani poté a ředitel kyjevské policie Andrej Kriščenko na dotaz televizního kanálu 112 sdělil, že zaměstnanci městské správy pouze "uklízeli a pálili za přítomnosti požárníků odpadky".

Koordinátor C14 Sergej Mazura následně na Facebooku oznámil, že skupina bude stejně důsledně postupovat proti všem "nezákonným aktivitám" Romů. Vůdce skupiny Jevhen Karas ale odmítl, že by C14 mělo cokoli společného se smrtícím útokem z 23. června.

Účast na incidentu odmítá i další krajně pravicové sdružení. "Nejsme zodpovědní za akce nacionalistických sil," řekl serveru kyivpost.com mluvčí polovojenského uskupení Národní družina Ihor Vdovin, která si vytkla za cíl "nastolení pořádku v ulicích ukrajinských měst".

Na Ukrajině, která má téměř padesát milionů obyvatel, žije podle odhadů čtvrt milionu Romů, drtivá většina ve vyloučených komunitách, zanedbaných osadách a improvizovaných táborech.

Podívejte se na rozhovor s romským pianistou: Lidé v Americe jsou víc otevření k vnímání jiné kultury

Lidé v Americe jsou víc otevření k vnímání jiné kultury, to je bohatství USA, Ameriku dělají imigranti. říká Tomáš Kačo, který zahrál v Carnegie Hall | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 30 minutami

Hasiči zasahují u požáru haly u Čelákovic, vyhlásili třetí stupeň poplachu

Hasiči zasahují u požáru haly v Zápech u Prahy, vyhlásili třetí stupeň poplachu ze čtyř, v hale jsou uskladněny zřejmě autodíly, oleje a plynové lahve, hrozí zřícení konstrukce, řekla mluvčí středočeských hasičů Dagmar Zemanová.

"Požár byl hlášen před 20:00, je v plném rozsahu a hrozí pád konstrukce, na místě je 30 vozidel a 17 jednotek, vypomáhají i pražské," řekla Zemanová. Požár podle ní zřejmě způsobí velkou škodu.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

"Vypil jsem příliš mnoho." Britský poslanec rezignoval poté, co sexuálně napadl dva muže

Britský konzervativec Christopher Pincher rezignoval na vládní post náměstka hlavního whipa kvůli údajnému sexuálnímu napadení dvou mužů, které údajně v opilosti osahával ve stranickém klubu v centru Londýna. Konzervativní strana jej v pátek vyloučila z poslaneckého klubu a v Dolní sněmovně bude pokračovat jako nezařazený, uvedla stanice BBC. Whip je vybraným poslancem, který dohlíží na to, aby příslušníci jeho strany hlasovali podle stranických zájmů.

Pincher ve čtvrtek napsal dopis premiérovi Borisi Johnsonovi, který v plném znění obdržel bulvární list The Sun. "Minulou noc jsem vypil příliš mnoho. Ztrapnil jsem sebe i ostatní… .Myslím, že je nyní správné, abych rezignoval na pozici náměstka hlavního whipa," napsal Pincher premiérovi.

Hlavní whip v britském parlamentu zaštiťuje celý systém dohlížení (whipování), je též členem vlády a mnohdy pravou rukou premiéra.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Česko předsednictví v Radě EU navzdory těžké době zvládne, ujistil Fiala

Premiér Petr Fiala (ODS) před večerním Koncertem pro Evropu v Litomyšli ujistil, že ČR zvládne předsednictví v Radě EU, přestože se nachází v těžké době. Česká republika bude dělat vše pro to, aby udržela jednotu EU, která se v těchto měsících ukázala její nejsilnější zbraní, uvedl Fiala. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v projevu řekla, že Česko vždy inspirovalo Evropu příběhy odvahy. Před zahájením koncertu vyskočili na pódium dva aktivisté, kteří s transparenty v rukou demonstrovali za ochranu klimatu.

Fiala ve svém proslovu pogratuloval francouzským kolegům k úspěšným šesti měsícům v čele EU. "Pevně věřím, že Česká republika naváže na francouzské úspěchy a dostojí svým závazkům ve prospěch Evropy a jejích občanů. Nacházíme se v jednom z nejtěžších období posledních desetiletí, ale jsem přesvědčen, že tak, jako jsme zvládli minulé krize, dovedeme si poradit i se současnými problémy," řekl Fiala.

S evropskými politiky v pátek Litomyšli mluvil o tom, co je třeba v nadcházejících měsících udělat, aby obyvatelé členských států žili ve větším bezpečí a byla zachována prosperita kontinentu. "A hlavně, abychom pomohli našim občanům zvládnout rostoucí ceny a zajistili dostatek energií a potravin," uvedl Fiala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Nigérii odsoudil soud tři muže k trestu smrti ukamenováním

Islámský soud v severonigerijském státě Bauchi odsoudil tři muže k trestu smrti ukamenováním, protože se prokázala jejich homosexualita. Podle agentury Reuters to dnes oznámil náčelník náboženské policie, která muže zatkla.

Severní Nigérie je převážně muslimská. Soudy, které se řídí islámským právem šaría, státy v tomto regionu používají k trestání obyvatel za různé činy, od cizoložství až po rouhání.

Šéf náboženské policie v místní správní oblasti Ningi v Bauchi Adam Dan Kafi uvedl, že tři muži byli zatčeni 14. června a obviněni před islámským soudem. Všichni tři, včetně sedmdesátiletého muže, se podle Kafiho k činu přiznali, přestože je nezastupovali právníci. Soudce Munka'ilu Sabo je podle velitele náboženské policie ve čtvrtek odsoudil k trestu smrti, ale mají možnost se do 30 dnů odvolat.

Každý trest smrti vynesený islámskými soudy musí v Nigérii schválit guvernér státu. V Nigérii se homosexualita, stejně jako ve většině afrických zemí, považuje za nepřijatelnou. V této nejlidnatější africké zemi zároveň platí zákon, jenž umožňuje dlouhé tresty odnětí svobody pro osoby odsouzené za veřejné projevy stejnopohlavního vztahu a osoby, které uzavřou stejnopohlavní manželství.

Zdroj: ČTK
Další zprávy