Zapálený tábor na Hitlerovy narozeniny, vraždy nožem. Romové na Ukrajině čelí pogromům

Zahraničí Zahraničí
4. 7. 2018 11:59
Na Romy na západní Ukrajině útočí krajně pravicové gangy. Úřady jsou netečné.
Romové
Romové | Foto: Shutterstock.com

Kyjev - U železničního depa v západoukrajinském městě Berehovo zaútočili neznámí muži na třicetiletou Romku. Prořízli jí hrdlo.

Ačkoliv se ještě byla schopná ukrýt v jednom z okolních domů, přivolaní zdravotníci už pouze konstatovali její smrt.

Není to ojedinělá vražda. Na Ukrajině násilností vůči romské komunitě výrazně přibývá. Policie stále neví, jestli šlo o rasově motivovaný čin, ale víkendový útok silně připomíná incident, při němž byl 23. června poblíž Lvova ubodán čtyřiadvacetiletý Rom.

Při pogromu na jejich tábor umístěný v lese za městem utrpěli řezné rány další čtyři jeho obyvatelé, včetně desetiletého chlapce.

Ukrajinské policii se mezitím podařilo najít pachatele - sedm mladíků ve věku 16 a 17 let a dvacetiletého muže, který akci zorganizoval. Všem hrozí trest až patnáct let ve vězení.

Střízlivá a rozzlobená mládež

Útočníci jsou členové gangu, který si říká Střízlivá a rozzlobená mládež a hlásí se k extrémní pravici.

Další uskupení s označením Lvovská mládež používá na svých internetových stránkách neonacistické symboly a na YouTube nedávno zveřejnilo video s útokem na Romy, v němž hovoří o "safari na cikány".

Poslední incidenty odsoudily organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch a Amnesty International, podle nichž úřady u členů podobných uskupení vzbuzují pocit beztrestnosti a hrozí tak, že útoky se budou opakovat.

Na Ukrajině byly letos zaznamenány dvě desítky útoků na Romy, i když teprve poslední dva si vyžádaly oběti na životech.

Třiadvacátého května zaútočila skupina osob vyzbrojená baseballovými pálkami na jiný romský tábor u Ternopilu na západě země. Jeho obyvatele vyzvala, aby z okolí města odešli, a vyhrožovala jim zabitím. Přivolaná policie pak zatkla dvanáct útočníků.

Jedenadvacátého dubna, den po výročí Hitlerova narození, aktivisté nacionalistického uskupení C14, které je součástí takzvaného Pravého sektoru, přinutili skupinu Romů opustit tábor v parku na Lysé hoře v Kyjevě, který následně podpálili. Do několika chatrčí přitom údajně vhodili Molotovovy koktejly.

Policie nezasáhla

Podle mluvčí ukrajinské pobočky organizace Amnesty International Mariji Gurjevové, citované serverem life.ru, černě odění mladíci zaútočili na romské ženy a děti pepřovým sprejem a po jednom z mužů vystřelili z pistole. Přivolaná policie proti útočníkům nezasáhla, Romům pouze doporučila, aby město opustili.

Ačkoliv se nacionalisté k činu přihlásili na sociálních sítích, místní úřady nic nepodnikly ani poté a ředitel kyjevské policie Andrej Kriščenko na dotaz televizního kanálu 112 sdělil, že zaměstnanci městské správy pouze "uklízeli a pálili za přítomnosti požárníků odpadky".

Koordinátor C14 Sergej Mazura následně na Facebooku oznámil, že skupina bude stejně důsledně postupovat proti všem "nezákonným aktivitám" Romů. Vůdce skupiny Jevhen Karas ale odmítl, že by C14 mělo cokoli společného se smrtícím útokem z 23. června.

Účast na incidentu odmítá i další krajně pravicové sdružení. "Nejsme zodpovědní za akce nacionalistických sil," řekl serveru kyivpost.com mluvčí polovojenského uskupení Národní družina Ihor Vdovin, která si vytkla za cíl "nastolení pořádku v ulicích ukrajinských měst".

Na Ukrajině, která má téměř padesát milionů obyvatel, žije podle odhadů čtvrt milionu Romů, drtivá většina ve vyloučených komunitách, zanedbaných osadách a improvizovaných táborech.

Podívejte se na rozhovor s romským pianistou: Lidé v Americe jsou víc otevření k vnímání jiné kultury

Lidé v Americe jsou víc otevření k vnímání jiné kultury, to je bohatství USA, Ameriku dělají imigranti. říká Tomáš Kačo, který zahrál v Carnegie Hall | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy