Na summitu se politici radí, co dělat s vymíráním druhů

Zahraničí Zahraničí
18. 10. 2010 14:14
Pořádající Japonsko se obává, že se zopakuje jednací fiasko z Kodaně.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Nagoja - Zástupci více než 190 zemí Organizace spojených národů se sešli v japonské Nagoji. Začíná zde mezinárodní jednání o nové celosvětové vizi k ochraně biodiverzity po roce 2010.

Hostitelské Japonsko se již nyní obává, že jednání skončí kvůli rozporům mezi chudými a bohatými zeměmi stejně neurčitým výsledkem jako nedávný klimatický summit v Kodani. 

Útěchou by podle některých komentátorů mohlo být, že vymírání živočišných druhů nikdo nezpochybňuje a jednání by proto nemuselo mít tolik konfrontační charakter.

Světový fond na ochranu přírody vypracoval pro účely jednání v Japonsku studii, v níž také varuje před příliš rychlým ubýváním přírodních zdrojů a nadměrným znečišťováním ovzduší v atmosféře.

"V roce 2007 žilo na Zemi 6, 8 miliard lidí. V roce 2030 bude vzhledem k počtu lidí, jejich využívání přírodních zdrojů a klimatickým změnám potřeba druhé zeměkoule, aby bylo možné absorbovat emise oxidu uhličitého," uvádí se v dokumentu.

Podle vědců mizí přírodní druhy na Zemi sto až tisíckrát víc, než je historický průměr. Země se tak prý blíží šesté velké etapě vymírání druhů, která by však mohla být největší od doby před 65 miliony let, kdy vymizeli dinosauři. Cílem setkání je podnítit země a organizace k rozsáhlým krokům na ochranu a obnovu lesů, korálových útesů a dalších ekosystémů, jejichž zachování je pro lidstvo podle vědců zásadní, napsala ČTK.

Foto: Jan Langer

Pozornost vzbuzuje především návrh vyčlenit další části země a oceánu jako chráněné oblasti s různým stupněm ochrany. Rozvojové země s tím nesouhlasí, aby nezničily své vyhlídky ekonomického rozvoje.

Text návrhu závěrečné dohody podle AP požaduje v případě pevniny zvýšení rozsahu chráněné oblasti ze současných 13 na až 20 procent. Pro oceány, z nichž je v současnosti chráněno méně než procento, však podle AP jasný cíl nebyl stanoven.

Podle serveru Der Spiegel však ohraničit vybraná území a označit je jako chráněná nestačí. Bohaté země by se měly podle serveru odklonit od necitlivých forem zemědělství a bezohledného lovení ryb.  

Kritice ochránců přírody čelí však i sama hostitelská země. Japonsku a dalším zemím se totiž na březnové mezinárodní konferenci v Kataru o obchodování s ohroženými živočišnými druhy podařilo zrušit některá omezení obchodu s tuňáky a dalšími druhy.

Mezinárodní úmluva o ochraně biodiverzity vzešla ze Summitu Země v Riu de Janeiro před 18 lety, podle AP však neslaví velké úspěchy. Do letoška se například nepodařilo splnit globální cíle z roku 2002 týkající se zlepšení ochrany přírodní rozmanitosti.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 46 minutami

KLDR odpálila podle Soulu balistickou raketu krátkého doletu

KLDR odpálila do moře balistickou raketu krátkého doletu, informovala agentura AP s odvoláním na jihokorejskou vládu. Střela spadla zřejmě do vod mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, uvedla agentura Kjódó. Severokorejský velvyslanec při OSN zhruba v téže době na Valném shromáždění OSN v New Yorku vyzval Spojené státy, aby upustily od "nepřátelské politiky" vůči Severní Koreji.

Vypuštění rakety nepředstavuje okamžitou hrozbu pro americký personál, území ani pro spojence USA, sdělila v reakci armáda Spojených států, která má v Jižní Koreji na 28 000 vojáků. Odpálení střely však podle ní "zdůraznilo destabilizující dopady nedovoleného" severokorejského zbrojního programu.

Testy balistických raket zakazují KLDR rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Soul nejprve informoval o blíže neurčené střele, kterou KLDR odpálila do moře východně od svých břehů. Japonsko už tehdy uvedlo, že by mohlo jít o balistickou raketu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy