Z české přírody mizí miliony ptáků. Nepomohl ani Brusel

Pavel Baroch
1. 10. 2010 18:40
Evropská unie nesplnila svůj závazek zastavit do roku 2010 vymírání druhů
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Z české přírody v posledních desetiletích zmizely miliony ptáků.

Úbytek navíc pokračuje a nic na tom nezměnil ani ambiciózní plán Evropské unie zastavit do roku 2010 ubývání živočišných a rostliných druhů.

Česko v tom ovšem není samo. Stejná, nebo dokonce ještě horší situace je i v ostaních evropských zemích.

Ukázala to aktuální zpráva prestižní organizace BirdLife International, jejiž český překlad právě vydala partnerská Česká společnost ornitologická.

"Nikdo z tohoto hodnocení nevychází dobře. Některé země špatně, jiné o něco lépe, což je i náš případ," řekl Aktuálně.cz ředitel ornitologické společnosti Zdeněk Varmouzek.

Ochuzování evropské přírody pokračuje

BirdLife International ve spolupráci s odborníky z 27 zemí hodnotil dosažený pokrok v ochraně biologické rozmanitosti na kontinentu. Z deseti posuzovaných indikátorů jsou tři hodnocené jako zcela nedostatečné, ostatní jako nepřiměřené.

"Jinými slovy, ochuzování biodiverzity pokračuje a účinkem se míjí i pokusy o zvrácení tohoto trendu," uvedla Česká společnost ornitologická.

Ochrana ptactva zůstává na úřadech

Podrobnou situaci v jednotlivých zemích pak experti hodnotili pomocí osmnácti kritérií. Čtyři z nich vyšly pro Česko jako zcela nedostatečné - například v kategorii "stav druhů významných pro Společenství" nebo "financování v oblasti ochrany biodiverzity".

Úbytek vrabce domácího
Úbytek vrabce domácího | Foto: ČSO

V jedenácti kritériích pak Česko dostalo známku "nepřiměřená ochrana" a jen ve třech kapitolách nejlepší ohodnocení označené jako "přiměřené".

Nejlepší známku ovšem Česko dostalo jen díky tomu, že má odpovídají zákony nebo dobře personálně obsazené úřady.

Podle České společnosti ornitologické se to ovšem neprojevuje v ochraně ptactva. "Ochrana mnohdy zůstává jen na papírech," řekl ornitolog Lukáš Viktora.

Dodal, že to je například patrné na tetřevu, který byl kdysi rozšířen po celé republice, ale dnes už žije jenom v několika horských oblastech, přestože se stát snaží o jeho záchranu například umělým vysazováním. "Jejich počty pořád klesají," řekl Aktuálně.cz Viktora.

Útoky na ptačí oblasti

Ornitologové si stěžují, že stále musí odolávat útokům na ptačí oblasti, které jsou součástí evropské sítě chráněných oblastí Natura 2000.

Například oblasti Komárov u Pardubic nebo Heřmanský stav na Ostravsku byly kvůli plánovaným dálnicím, respektive průmyslové zóně vyhlášeny jen v minimální rozloze. Nová dálnice je plánovaná i přes ptačí oblast Bzenecká Doubrava na jižní Moravě.

V Krušných horách zase ptactvo ohrožují plány na výstavbu větrných parků. "Často musíme ve správních řízeních dokazovat, že ochrana těchto území je veřejným zájmem, i když to už stát potvrdil jejich vyhlášením," poznamenal Vermouzek.

Čejka chocholatá
Čejka chocholatá | Foto: Česká společnost ornitologická

Krajina se stává sterilní

Nejvíce ubývá polních ptáků, což je důsledek dlouhodobého intenzivního zemědělství. "Krajina je sterilní, slouží jen k pěstování. Stejně by se daly plodiny pěstovat třeba ve vaně," konstatoval ornitolog Zdeněk Vermouzek.

Například počty skřivana polního se od počátku 80. let minulého století snížily o více než 35 procent, v případě čejky chocholaté to je dokonce skoro 90 procent.

Ptactvu ovšem vadí i zabetonovávání krajiny výstavbou nových satelitů nebo supermarketů či skladišť nebo budování nových dálnic a silnic. Nepříznivý je podle ornitologů i stav lesních ptáků, i když jejich úbytek není tak markantní.

Další hrozbou je oteplování

Další reálnou hrozbou pro české ptactvo představuje globální oteplování, kvůli němuž se budou druhy stěhovat z jihu na sever. Pro Česko to ovšem znamená, že víc druhů zmizí, než se sem přistěhuje. Někteří ptáci navíc nenávratně zmizí, protože potřebují ke svému životu specifické podmínky vybrané oblasti.

Z Česka by měl kvůli klimatickým změnám odletět například budníček větší nebo datlík tříprstý. Už teď se naopak na jižní Moravě objevuje "přistěhovalkyně" vlha pestrá.

 

Právě se děje

před 40 minutami

V Barmě při teroristických útocích zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí junty

V Barmě při několika teroristických útocích opozice v poslední době zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí barmské vojenské junty Zo Min Tchun. Armáda se chopila moci 1. února a bývalou vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij vězní. Po celé zemi se již několik měsíců proti juntě konají protesty, při kterých zemřely stovky lidí, v poslední době přibyly také sabotáže, uvádí agentura Reuters.

"Teroristé dávají bomby na veřejná místa a lidé jsou zranění," prohlásil mluvčí Zo Min Tchun, který během tiskové konference apeloval na veřejnost, aby juntě předala informace o útočnících. Ve městě Mindat v Čjinském státě, kde ve středu a ve čtvrtek asi 150 lidí vyzbrojených po domácku vyrobenými zbraněmi zaútočilo na policejní stanici a banku, junta vyhlásila stanné právo. Vláda označila vzbouřence za "ozbrojené teroristy".

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Vzedmutá Vltava zastavila provoz všech pražských přívozů

V Praze je do odvolání přerušen provoz všech sedmi vltavských přívozů. Důvodem je zvýšená hladina řeky po předchozích deštích. V pražské Chuchli dnes ráno Vltava dosahovala prvního, tedy nejnižšího stupně povodňové aktivity. Vyplývá to z údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a společnosti Ropid, která organizuje dopravu v hlavním městě a středních Čechách. V pátek vydané varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek v jižních Čechách a částech Plzeňského a Středočeského kraje platí do dnešního poledne.

Kvůli vysoké vodě byl provoz pražských přívozů omezen už v pátek. Nejezdily tři z nich. Kvůli varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek nechal pražský magistrát na Kampě preventivně uzavřít protipovodňová vrata na Čertovce a v pátek večer také vltavské náplavky.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při izraelském náletu na Gazu zemřelo sedm lidí, Palestinci si připomenou nakbu

Nejméně sedm lidí zemřelo ve městě Gaza při nočním izraelském leteckém útoku proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. Podle agentury AP šlo o úder s největším počtem obětí od začátku nynější izraelské operace proti Hamásu v Pásmu Gazy. Násilnosti, které původně vypukly v Jeruzalémě, se v posledních dnech rozlily do smíšených židovsko-arabských měst v Izraeli.

Protesty, které přerostly v násilné střety, v pátek zachvátily i okupovaný Západní břeh Jordánu, kde izraelské jednotky zastřelily jedenáct Palestinců.

Další protiizraelské protesty se dnes očekávají v souvislosti s výročím takzvané nakby (katastrofy). Tou je pro Palestince vznik samostatného státu Izrael v roce 1948. V důsledku této události ze svých domovů odešly nebo z nich byly vyhnány statisíce Palestinců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy