Na summitu o hladu se podávají vybrané speciality

Martin Novák Martin Novák
4. 6. 2008 12:45
Politici dnes přijmou akční plán boje proti hladu
Číšník servíruje účastníkům summitu OSN o hladu a cenách potravin.
Číšník servíruje účastníkům summitu OSN o hladu a cenách potravin. | Foto: Reuters

Řím - Přes čtyřicet prezidentů a premiérů dnes schválí v Římě akční plán proti hladu.

V ohrožení je podle OSN 100 až 800 milionů lidí poté, co ceny základních potravin - například rýže - drasticky stoupají hlavně v chudých zemích.

Dokument vyzývá především k odstranění obchodních bariér ze strany bohatších zemí, k důkladnému zvážení dopadu výroby biopaliv na ceny potravin a ke zvýšení pomoci státům, v nichž balancuje značná část populace nad propastí hladomoru.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun na summitu apeloval na bohaté země, aby odstranily dovozní cla a přestaly s dotací zemědělcům. Podle něj tato politika ruinuje farmáře v rozvojových státech a vrhá zejména Afriku do stále větší chudoby.

Robert Mugabe na summitu v Římě.
Robert Mugabe na summitu v Římě. | Foto: Reuters

Spory o biopaliva

Značně rozdílné jsou názory na biopaliva. Zatímco americký ministr zemědělství Edward Schafer a brazilský prezident Lula da Silva je hájily, humanitární organizace a někteří afričtí politici proti nim brojili.

Podle Shafera se biopaliva podílejí na růst cen potravin jen ze tří procent, podle britské humanitární organizace Oxfam až třiceti procenty.

Přestože politici na římském summitu jednali o pomoci hladovým a strádajícím lidem, sami nedostatkem lahůdek netrpěli. Podle agentury AP byly na jídelníčku vybrané italské pochoutky.

Například těstoviny s krevetami, telecí plátky s bazalkou a rajčaty či pečivo plněné mozzarellou. K pití se podávalo bílé víno z proslulé vinařské oblasti u Orvieta ve střední Itálii nebo Pinot Grigio.

Mugabe kritizoval

Značné pozornosti se na summitu těšily také dvě kontroverzní hlavy státu. Prezidenti Zimbabwe Robert Mugabe a Íránu Mahmúd Ahmadínežád.

Oba obvinili Západ z toho, že svoji politikou vyvolává ve světě hladomor. Oběma Evropská unie zapovídá vstup na území členských států, ale na akce pořádané OSN se tento zákaz nevztahuje.

Sám Mugabe je přitom kritizován, že svoji politikou zavinil doma v Zimbabwe nedostatek potravin.

 

 

Právě se děje

Další zprávy