Obavy se plní. Kvůli zdražování přichází hladomor

Zdeněk Mihalco
24. 5. 2008 18:00
Hladomor hrozí Etiopii, Ugandě a Somálsku

Mogadišo - Varování humanitárních organizací a expertů, že výrazný celosvětový nárůst cen základních potravin může vést k hladomoru v chudých zemích, se začínají naplňovat.

Jak ve své reportáži upozornil americký deník New York Times, v některých oblastech východoafrického Somálska začali lidé  kvůli zdražování umírat hlady.

V sousední Etiopii by kvůli katastrofální neúrodě mohlo dojít k hladomoru v krátké době. Podobně je na tom i Uganda.

Růst cen potravin je to poslední, co Somálsko potřebovalo. Kvůli dlouholetým válkám jde o jednu z nejzdevastovanějších zemí světa.

Reportér deníku New York Times popsal příběh pětadvacetileté matky pěti dětí žijící na venkově u hranic s Etiopií, která týden nejedla. Hladoví i její zesláblý jednoroční syn. 

Další žena nechala své dvě vyhladovělé děti u stromu, aby sehnala alespoň nějaké jídlo. Když se vrátila, jedno dítě bylo mrtvé.

Foto: Aktuálně.cz

Somálsko na pokraji totální katastrofy

Zdražování potravin v Somálsku vyvolalo protesty, protože ceny stouply o polovinu. Mnoho Somálců se svůj hlad snaží utišit kaší z rozemletých trnitých keřů. Ani počasí nepřeje: horké slunečné dny, déšť nepřichází.

Christian Balslev-Olesen z Unicef potvrdil, že organizace má zprávy o umírání lidí žízní a hladem. Podle něj sice ještě nenastala situace, kterou by bylo možné označit za hladomor, ale pravděpodobně k ní dojde během několika dalších týdnů.

"Všechny ukazatele naznačují, že přichází katastrofa," řekl.

Podle OSN potřebuje pomoc nejméně 2,6 milionu obyvatel země. V některých oblastech Somálska trpí podvýživou čtvrtina lidí.

OSN i další významné organizace už dříve varovaly, že celosvětově rostoucí ceny potravin uvrhnou do chudoby asi 100 milionů lidí a mohou destabilizovat chudé oblasti světa.

Hlad hrozí i v dalších zemích

Agentura Reuters informovala, že rostoucí ceny potravin a záplavy v minulém roce zapříčinily úmrtí hladem také v severovýchodní Ugandě. Jedinou potravou některých obyvatel zůstávají nalovené krysy.

Situace se opět zhoršuje i v súdánském Dárfúru, Keni a dalších chudých zemích Afriky. Hladomor hrozí také v Severní Koreji.

Přesto přicházejí i dobré zprávy. V dubnu totiž světové ceny základních potravin poprvé po mnoha měsících poklesly. Navíc několik významných producentských zemí oznámilo, že očekává dobrou úrodu.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte SPECIÁL: Svět čelí potravinové krizi
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Neznámý muž v Německu pobodal dvě děti, které šly do školy

Dvě děti v pondělí na jihozápadě Německa utrpěly zranění cestou do školy, když je nožem pobodal zatím neznámý muž. Na svých internetových stránkách o tom informuje deník Bild. Agentura Reuters uvádí, že policie incident potvrdila.

Muž se po útoku v Illerkirchbergu skryl v obytném domě, podle Bildu jde zřejmě o ubytovnu pro migranty. Zda útočník patřil mezi její obyvatele ale není zatím jasné. Policie budovu obklíčila, vstoupila dovnitř a její obyvatele zadržela. Případ nadále vyšetřuje.

Bild uvádí, že napadené školačky odvezla rychlá záchranná služba do nemocnice. Illerkirchberg leží západně od Mnichova a žije v něm asi 5000 obyvatel.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Český telekomunikační úřad spustil novou aplikaci. Měří rychlost internetu v mobilech

Mobilní aplikaci NetTest pro měření rychlosti internetu v mobilních telefonech dnes spustil Český telekomunikační úřad. Zatím je dostupná jen pro mobily s operačním systémem Android v obchodě Google Play. Úřad to uvedl v tiskové zprávě.

Kromě běžného měření v podobě jednoduchého testu aplikace nabízí i možnost měřit certifikovaně. Výsledek měření může uživatel použít k reklamaci kvality služby v mobilním zařízení. "Důvodem k reklamaci kvality služby internetu v mobilním zařízení je velká odchylka: tou je pokles rychlosti pod 25 procent inzerované rychlosti; buď na souvislou dobu delší než 40 minut nebo opakovaně pětkrát za hodinu," uvedl úřad.

Měřit je třeba ve volném prostředí, zhruba ve výšce 1,5 metru a zařízení by se nemělo hýbat. Samozřejmostí je vypnutá Wi-Fi a zapnutá GPS. Měření spotřebuje poměrně vysoký objem dat, dle rychlosti mobilní sítě zhruba 200 MB i více. Měření provedené v místě s nedostatečnou úrovní mobilního signálu je ve výsledku označeno jako chybné. Takové měření je doporučeno v dané lokalitě opakovat, uvedl úřad.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Jižní Moravu zachvátila epidemie respiračních nemocí. Kraj eviduje přes 24 500 nemocných

V Jihomoravském kraji začala epidemie respiračních nemocí. Jsou mezi nimi například nachlazení, kašel nebo rýma. Mezi 1,2 milionem obyvatel je přes 24 500 nemocných. Zhruba desetinu případů tvoří chřipka, řekla v pondělí novinářům ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Podle ní je nemocnost nejvyšší v Česku. Nejrychlejší nárůst je v Brně, na Brněnsku a Hodonínsku.

Hygienici na základě údajů z ordinací zaznamenali 2 048 případů na 100 tisíc obyvatel. Podle Ciupek je hranice epidemie v rozmezí od 1 700 do 2 000. "V posledních dvou - třech týdnech jsme zaznamenali každý týden nárůst o 200 nakažených na 100 tisíc obyvatel, takže to není nic raketového, ale je to plynulý nárůst," uvedla Ciupek.

Podle ní v minulosti nastávalo období epidemie spíš před vánočními svátky nebo především v lednu. "Sezonní nárůst respiračních infekcí je v letošní sezoně vyšší a rychlejší než v době před covidem. Přirozená cirkulace respiračních virů byla v důsledku předchozích proticovidových opatření utlumena, a to včetně chřipky, která zde v uplynulých dvou sezonách s ohledem na covid prakticky nebyla," objasnila Ciupek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy