Colombo/Brusel/New York - Mezinárodní společenství vyjadřuje rostoucí obavy o osud civilistů, kteří uvízli vprostřed bojů mezi vládními jednotkami a bojovníky organizace Tygři osvobození tamilského Ílamu (LTTE) na severovýchodě Srí Lanky.
Veškeré pokusy přimět válčící strany k zastavení palby a umožnění evakuace zhruba padesáti tisíc neozbrojených Tamilů ale narážejí na odmítavý postoj srílanské vlády, která se obává, že by tamilští povstalci pauzy využili k posílení svých obranných pozic.
Místo toho je odhodlána dotáhnout poslední fázi čtvrt století dlouhého konfliktu s LTTE až do úplného konce, tedy do totálního rozdrcení Tamilských tygrů.
Ti dosud kladou zarytý odpor v bývalé "bezpečné zóně" o rozloze zhruba 17 kilometrů čtverečních, z níž postupující armádní jednotky ukrajují kousek po kousku.
Tím se ale do smrtelného nebezpečí dostávají i zbývající civilisté, kteří čekají na pomoc jen kousek za frontovou linií. Podle aktuálního pracovního dokumentu OSN, s nímž se mohla seznámit agentura Reuters, přišlo v bojích od konce ledna o život na 6,5 tisíce civilistů a téměř 14 tisíc jich bylo zraněno.
Přidala se i Indie
K mezinárodním výzvám o zastavení bojů se v pátek přidala i indická vláda, která vyslala do Colomba tajemníka ministerstva zahraničí a národního bezpečnostního poradce.
Podle analytiků tak učinila zřejmě na nátlak své vlastní tamilské komunity, která je koncentrována zejména v jižním státě Tamilnádu, kde stejně jako ve zbytku země tento měsíc probíhají parlamentní volby.
Výsledek jednání v Colombu, kde se delegace setkala s prezidentem Mahindou Rajapaksou, není znám. Srílanská vláda ale už předtím odmítla iniciativu generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna, který navrhoval vyslat do krizové oblasti, odříznuté od přísunu pomoci zvenčí, humanitární tým.
"Nesmíme ztrácet čas"
"Úkolem tohoto týmu bude především monitorovat situaci, pomoci s poskytnutím humanitární pomoci a učinit, co bude v jeho silách, k ochraně civilního obyvatelstva," prohlásil Pan Ki-mun ve čtvrtek v Bruselu, kde se zúčastnil dárcovské konference pro Somálsko.
"Je kriticky důležité, aby byl tomuto týmu co nejdříve umožněn přístup do tzv. bezpalebné zóny, a já žádám srílanskou vládu o silnou a neprodlenou podporu," řekl dále.
"Jsem rapidně se zhoršující situací na Srí Lance vrcholně znepokojen. V sázce je příliš mnoho životů a tolik už jich bylo ztraceno. Nemůžeme si dovolit ztrácet čas."
Krátce po Pan Ki-munovi vyzval ve čtvrtek obě válčící strany k přerušení bojů také zástupce Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v Colombu Amin Awad.
"Vyzýváme vládu, aby projevila svou morální převahu a nechala do oblasti proudit humanitární pomoc, a žádáme LTTE, aby otevřela brány pekla a nechala tyto lidi odejít do bezpečí," citovala Awada BBC.
Jednala i Rada bezpečnosti
Kritickou situací na Srí Lance se v noci ze středy na čtvrtek zabývala i Rada bezpečnosti OSN.
Rusko a Čína však trvají na tom, že konflikt mezi vládou a LTTE je vnitřní záležitostí Srí Lanky a nepředstavuje ohrožení mezinárodního míru a bezpečnosti. Jednání Rady tedy bylo neformální, a jako takové nemohlo vyústit v přijetí jakékoli závazné rezoluce.
Velvyslanec Mexika při OSN Claude Heller přesto po schůzce tlumočil reportérům znepokojení patnáctičlenného kolektivního orgánu a plédoval za ušetření civilistů, kteří uvízli mezi válčícími stranami:
"Ostře odsuzujeme teroristickou organizaci LTTE za to, že z civilistů dělá lidské štíty a nenechá je oblast konfliktu opustit," prohlásil Heller, který zároveň vyzval srílanskou vládu, ať do oblasti pustí humanitární agentury.
Tamilští tygři i přes výzvy armády a mezinárodního společenství ke kapitulaci pokračují v kladení houževnatého odporu.
Poté, co se armádě v pondělí podařilo prorazit v improvizovaném opevnění, kterým povstalci zónu obehnali, široký otvor, přeběhlo za frontovou linii už na sto tisíc civilistů. Odhaduje se však, že jich tam ještě nejméně 50 tisíc zůstává, a panují obavy o jejich další osud.