Na Špicberkách se otvírá Noemova archa rostlin

bh
26. 2. 2008 14:15
ČR zatím vzorky neposlala. Uvnitř GRAFIKA
Jeden z vchodů do ledové banky hlídá socha ledního medvěda.
Jeden z vchodů do ledové banky hlídá socha ledního medvěda. | Foto: Reuters

Longyearbyen - "A ze všech živočichů všelikého těla, po dvém z každého uvedeš do korábu, abys je živé zachoval s sebou."

Starozákonní příběh o Noemovi a arše znovu ožívá. Tisíc kilometrů od severního pólu se totiž v úterý slavnostně otevírá novodobá archa rostlinných druhů. V obřích ledových halách na ostrově Svalbard bude uchováno na 4,5 milionu vzorků semen.

Ze všech koutů světa dorazilo na norské Špicberky to nejlepší z potravinářských bank. Jen rýže je v Globální bance semen, jak se projekt financovaný norskou vládou nazývá, na 70 tisíc různých odrůd a kultivarů.

"Dostalo se nám mimořádně dobré odezvy. Nadšení pro projekt je ohromné všude na světě," řekla listu The Norway Post manažerka gigantického projektu Ola Westengenová.

Česko zálohuje na Slovensku

Česko zatím na Svalbard své vzorky neposlalo. "Nabídku zvažujeme. Určitě by to ale bylo výhodné z hlediska bezpečnostní duplikace uložených vzorků. Navíc je to cenově zajímavé, vystačili bychom s náklady na přípravu vzorků a inspekcí," řekl Aktuálně.cz Zdeněk Stehno z Oddělení genové banky Výzkumného ústavu rostlinné výroby.

Kdyby se ale s českou bankou uloženou v Praze-Ruzyni cokoliv stalo, záloha existuje již nyní - zmražené vzorky českých plodin jsou totiž uloženy také na Slovensku.

Foto: Aktuálně.cz

Unikátní semenná banka bude na Svalbardu uložena v celkem 676 bednách v hale umístěné 130 metrů v hloubce ledové hory. Přirozená teplota skladiště je -6° C, generátory ale halu ochladí ještě o dvanáct stupňů méně.

Teoreticky tak mohou semena přečkat všechny katastrofy světa po dobu až tisíců let. V hlubokém mrazu vydrží podle expertů zrnka ječmene dva tisíce let, absolutním rekordmanem je ale čirok. Tato plodina z čeledi lipnicovitých totiž přečká v mrazu až dvacet tisíc let.

Náklady na novodobou Noemovu archu se vyšplhaly na 50 milionů norských korun (asi 160 milionů Kč).

ČTĚTE TAKÉ: Špicberky se zachvěly. Archa rostlin v bezpečí

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Demonstranti v Bělehradě vybízeli prezidenta Vučiče, aby odstoupil

Tisíce lidí v sobotu večer znovu protestovaly v centru Bělehradu proti násilí v souvislosti s dvěma hromadnými střelbami s 18 mrtvými, které na začátku května otřásly Srbskem. Podle agentury APA šlo již o čtvrtou demonstraci proti násilí. Desetitisíce demonstrantů podle srbského vysílání BBC požadovaly odstoupení prezidenta Aleksandara Vučiče.

Vučić odstoupil z čela vládnoucí Srbské pokrokové strany (SNS), hlavou státu ale zůstává. Prezidentův krok následoval den poté, co desetitisíce lidí svezených autobusy z celého Srbska a ze sousedního Kosova, Černé Hory a Bosny v centru Bělehradu demonstrovaly na Vučičovu podporu.

Navzdory dešti zaplnily desetitisíce lidí centrální ulice Bělehradu. Nejprve mnozí zanechali před sídlem parlamentu květiny na památku obětí masových vražd a poté davy lidí vytvořily kruh kolem budovy srbského rozhlasu a televize RTS a skandovaly "Demise, demise!" a "Vučiči, odejdi!", informuje BBC. Připomněla také, že mezi požadavky demonstrantů a opozičních stran patří výměna členů regulačního orgánu pro elektronická média a odebrání vysílacích frekvencí televizím, které propagují násilí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy