Na Špicberkách se otvírá Noemova archa rostlin

bh
26. 2. 2008 14:15
ČR zatím vzorky neposlala. Uvnitř GRAFIKA
Jeden z vchodů do ledové banky hlídá socha ledního medvěda.
Jeden z vchodů do ledové banky hlídá socha ledního medvěda. | Foto: Reuters

Longyearbyen - "A ze všech živočichů všelikého těla, po dvém z každého uvedeš do korábu, abys je živé zachoval s sebou."

Starozákonní příběh o Noemovi a arše znovu ožívá. Tisíc kilometrů od severního pólu se totiž v úterý slavnostně otevírá novodobá archa rostlinných druhů. V obřích ledových halách na ostrově Svalbard bude uchováno na 4,5 milionu vzorků semen.

Ze všech koutů světa dorazilo na norské Špicberky to nejlepší z potravinářských bank. Jen rýže je v Globální bance semen, jak se projekt financovaný norskou vládou nazývá, na 70 tisíc různých odrůd a kultivarů.

"Dostalo se nám mimořádně dobré odezvy. Nadšení pro projekt je ohromné všude na světě," řekla listu The Norway Post manažerka gigantického projektu Ola Westengenová.

Česko zálohuje na Slovensku

Česko zatím na Svalbard své vzorky neposlalo. "Nabídku zvažujeme. Určitě by to ale bylo výhodné z hlediska bezpečnostní duplikace uložených vzorků. Navíc je to cenově zajímavé, vystačili bychom s náklady na přípravu vzorků a inspekcí," řekl Aktuálně.cz Zdeněk Stehno z Oddělení genové banky Výzkumného ústavu rostlinné výroby.

Kdyby se ale s českou bankou uloženou v Praze-Ruzyni cokoliv stalo, záloha existuje již nyní - zmražené vzorky českých plodin jsou totiž uloženy také na Slovensku.

Foto: Aktuálně.cz

Unikátní semenná banka bude na Svalbardu uložena v celkem 676 bednách v hale umístěné 130 metrů v hloubce ledové hory. Přirozená teplota skladiště je -6° C, generátory ale halu ochladí ještě o dvanáct stupňů méně.

Teoreticky tak mohou semena přečkat všechny katastrofy světa po dobu až tisíců let. V hlubokém mrazu vydrží podle expertů zrnka ječmene dva tisíce let, absolutním rekordmanem je ale čirok. Tato plodina z čeledi lipnicovitých totiž přečká v mrazu až dvacet tisíc let.

Náklady na novodobou Noemovu archu se vyšplhaly na 50 milionů norských korun (asi 160 milionů Kč).

ČTĚTE TAKÉ: Špicberky se zachvěly. Archa rostlin v bezpečí

 

 

Právě se děje

před 12 minutami

Dálnice D1 na Benešovsku stojí, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova zastavila provoz na dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta je přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra.

Nehoda na 56 kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Na místě zasahují složky integrovaného záchranného systému.

před 48 minutami

Tajfun v Japonsku zabil už 66 lidí

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66, dalších 15 lidí je pohřešováno. Podle agentury DPA o tom informovala japonská televize NHK.

Agentura Kjódó napsala, že bez elektřiny je stále na 34 000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 138 000 domácností.

V zasažených oblastech pokračuje pátrání po nezvěstných, do kterého jsou zapojeny tisíce policistů, hasičů i vojáků.

před 57 minutami

V centru Prahy nesmí vystupovat lidé v kostýmech ani bublifukáři

V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a nesmí se tam ani dělat bubliny, po kterých jsou chodníky podle vedení města znečištěné a nebezpečné pro chodce.

Novela vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, kterou zastupitelé schválili v září, současně rozšířila zákaz pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu ulici a část Spálené mezi křižovatkou s Purkyňovou ulicí a Národní třídou.

Vyhláška konkrétně zakazuje "vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her" a "vystoupení v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka". Zakázána jsou také vystoupení, která nepřiměřeně ruší hlukem, pachem či znečišťování.

Další zprávy