Na Špicberkách se otvírá Noemova archa rostlin

bh
26. 2. 2008 14:15
ČR zatím vzorky neposlala. Uvnitř GRAFIKA
Jeden z vchodů do ledové banky hlídá socha ledního medvěda.
Jeden z vchodů do ledové banky hlídá socha ledního medvěda. | Foto: Reuters

Longyearbyen - "A ze všech živočichů všelikého těla, po dvém z každého uvedeš do korábu, abys je živé zachoval s sebou."

Starozákonní příběh o Noemovi a arše znovu ožívá. Tisíc kilometrů od severního pólu se totiž v úterý slavnostně otevírá novodobá archa rostlinných druhů. V obřích ledových halách na ostrově Svalbard bude uchováno na 4,5 milionu vzorků semen.

Ze všech koutů světa dorazilo na norské Špicberky to nejlepší z potravinářských bank. Jen rýže je v Globální bance semen, jak se projekt financovaný norskou vládou nazývá, na 70 tisíc různých odrůd a kultivarů.

"Dostalo se nám mimořádně dobré odezvy. Nadšení pro projekt je ohromné všude na světě," řekla listu The Norway Post manažerka gigantického projektu Ola Westengenová.

Česko zálohuje na Slovensku

Česko zatím na Svalbard své vzorky neposlalo. "Nabídku zvažujeme. Určitě by to ale bylo výhodné z hlediska bezpečnostní duplikace uložených vzorků. Navíc je to cenově zajímavé, vystačili bychom s náklady na přípravu vzorků a inspekcí," řekl Aktuálně.cz Zdeněk Stehno z Oddělení genové banky Výzkumného ústavu rostlinné výroby.

Kdyby se ale s českou bankou uloženou v Praze-Ruzyni cokoliv stalo, záloha existuje již nyní - zmražené vzorky českých plodin jsou totiž uloženy také na Slovensku.

Foto: Aktuálně.cz

Unikátní semenná banka bude na Svalbardu uložena v celkem 676 bednách v hale umístěné 130 metrů v hloubce ledové hory. Přirozená teplota skladiště je -6° C, generátory ale halu ochladí ještě o dvanáct stupňů méně.

Teoreticky tak mohou semena přečkat všechny katastrofy světa po dobu až tisíců let. V hlubokém mrazu vydrží podle expertů zrnka ječmene dva tisíce let, absolutním rekordmanem je ale čirok. Tato plodina z čeledi lipnicovitých totiž přečká v mrazu až dvacet tisíc let.

Náklady na novodobou Noemovu archu se vyšplhaly na 50 milionů norských korun (asi 160 milionů Kč).

ČTĚTE TAKÉ: Špicberky se zachvěly. Archa rostlin v bezpečí

 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Tisícovky lidí v Drážďanech demonstrovaly proti Pegidě

Tisícovky lidí večer v Drážďanech demonstrovaly proti radikálnímu hnutí proti islamizaci Pegida a proti předsedovi durynské organizace protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Björnu Höckemu. Do ulic saské metropole vyšly také tisíce stoupenců Pegidy.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy