Běloruští ozbrojenci lžou běžencům, že pojedou do Německa. Na hranicích je opět dusno

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 15. 11. 2021 14:44
Přibližně dva tisíce migrantů, včetně stovek dětí, jsou nyní na hranici Bruzgi-Kužnice mezi Běloruskem a Polskem. Ve vstupu do Polska jim brání ostnatý drát na hranici, za kterým hlídkují ozbrojení polští pohraničníci. Reportér stanice CNN, který je na místě, uvádí, že je zde i armáda a vodní dělo.

Běženci jsou uvěznění v hraničním pásu, v návratu do Běloruska jim zase brání ozbrojenci režimu Alexandra Lukašenka. Ti podle videí na Twitteru také migranty na hranici doprovázeli.

List Gazeta Wyborcza napsal, že před polednem k přechodu zamířil za doprovodu běloruské policie obrovský dav migrantů z dočasného tábora v lese. Uprchlíci tam žili týden ve stanech a provizorních přístřešcích při nulové teplotě bez dostatku jídla a vody. Nyní říkají, že chtějí hranici překročit legálně.

Lidé se na místo vydali poté, co se šířily zvěsti o tom, že Polsko hraniční přechod otevře. Polská strana to odmítá. Další zprávy mluví o tom, že v noci se menší skupinky migrantů pokoušely překonat plot na hranicích. V tom jim měli pomáhat i běloruští policisté. 

Ještě noc z neděle na pondělí přitom byla na polsko-běloruské hranici klidná. Pohraniční stráž ale uvedla, že očekává velký pokus o zdolání polské hranice skupinami migrantů. Náměstek polského ministra vnitra Maciej Wonsik v neděli prohlásil, že k hranicím míří v Bělorusku další skupiny migrantů, a podobně hovořila i nezávislá běloruská média.

Polsko nás potřebuje, řekl Lukšenko

U hranic s Běloruskem momentálně táboří tisíce migrantů, především z Blízkého východu, kteří se chtějí přes Polsko dostat dále do Evropské unie. Polská vláda vyslala na pomoc pohraničníkům 15 tisíc vojáků, kteří se pokoušejí vlnu zvládnout.

Mluvčí pohraniční stráže Katarzyna Zdanowiczová uvedla, že běloruští pohraničníci v neděli instruovali migranty, jak překročit hranice. Podle informací polské policie a pohraniční stráže běloruské úřady lidem shromážděným u hraničního plotu lžou, že je v pondělí dovezou do Německa autobusy.

Informace o dění na hranici je však těžké ověřit, protože v polském pohraničním pásmu nadále platí výjimečný stav a novináři, ochránci lidských práv či humanitární pracovníci tam nemají přístup. Média jsou z polské strany odkázána na informace úřadů.

Běloruský autoritářský vůdce Lukašenko podle agentury BelTA prohlásil, že Minsk konflikt na hranicích s Polskem nechce, naopak Polsko ho prý potřebuje. "Vnitřních problémů, problémů s Evropskou unií má více než dost," nechal se slyšet. "Pro nás je to naprosto škodlivé," dodal prezident, který zároveň tvrdil, že by migranty poslal domů, ale ti si to podle něj nepřejí. Zároveň pronesl, že by je běloruská letadla mohla dopravit do Mnichova, jehož radnice je prý ochotná je přijmout. Prezident přitom ponechal stranou otázku, jak se migranti k polské hranici a do Běloruska v tak velkém počtu dostali. Pohrozil rovněž, že tvrdě odpoví na další sankce EU.

Reakce ze zahraničí

Litva, Lotyšsko a Estonsko obvinily režim běloruského vůdce Alexandra Lukašenka z toho, že nutí migranty, aby ilegálně pronikli přes hranice do Evropské unie. Ve společném prohlášení podle agentury Reuters v této souvislosti zdůraznili, že Lukašenko musí nést zodpovědnost za obchodování s lidmi.

"Odsuzujeme akce Lukašenkova režimu, který využívá migranty k politickým účelům," citovala agentura ze společného prohlášení prezidentů tří pobaltských států vydaném po jejich jednání s polským prezidentem Andrzejem Dudou, které se uskutečnilo prostřednictvím videopřenosu.

Polsko, Litva, Lotyšsko i EU viní Lukašenka z úmyslného vyvolání nynější migrační krize. Autoritářský vůdce podle nich migranty do své země láká a pak je posílá k unijním hranicím, čímž se mstí za sankce uvalené na jeho režim kvůli porušování lidských práv.

"Běloruští úředníci směrují tisíce migrantů, aby útočili na vnější hranici Evropské unie," prohlásil litevský prezident Gitanas Nauseda na tiskové konferenci uspořádané po pondělním jednání s pobaltskými partnery.

Z Bagdádu mezitím přišla zpráva, že Irák na čtvrtek připravuje první repatriační let svých občanů, kteří zůstali zablokovaní na polsko-běloruské hranici. "Irák zajistí 18. tohoto měsíce první let pro ty, kteří se chtějí dobrovolně vrátit (z Běloruska)," oznámil v noci na pondělí v televizi mluvčí iráckého ministerstva zahraničí Ahmad Saháf.

 

Právě se děje

Další zprávy