Brusel - Patnáct demonstrantů dnes v Bruselu během summitu Evropské unie podpořilo českého prezidenta Václava Klause. Podle nich by neměl podepisovat Lisabonskou smlouvu o unijní reformě, navzdory tomu, že získal požadovanou výjimku z listiny základních práv EU.
Většinu demonstrantů tvořili Britové. A to jak zástupci Konzervativní strany, tak silně euroskeptické Nezávislé strany spojeného království (UKIP).
Konzervativci chtějí příští rok uspořádat v Británii o Lisabonu referendum po svém předpokládaném vítězství ve volbách. UKIP je radikálnější a chce, aby Británie opustila Evropskou unii.
Jeden z patnácti demonstrantů - britský konzervativní europoslanec Daniel Hannan řekl zpravodaji agentury ČTK, že shromáždění na podporu Klause bylo svoláno prostřednictvím komunitní internetové sítě Facebook.
"Stále existuje šance, že český Ústavní soud rozhodne, že Lisabonská smlouva není v souladu s českou ústavou," řekl novinářům šéf britských europoslanců z UKIP Nigel Farage.
Dodal však, že o tom přesvědčen není. "Vypadá to, že jsme na konci cesty," dodal.
V Bruselu dnes pokračuje summit Evropské unie druhým, závěrečným dnem. Výjimku pro Česko, kterou žádal Václav Klaus kvůli Benešovým dekretům, už ale lídři všech sedmadvaceti členských států schválili včera.
Klaus vzkázal, že jej výsledek jednání uspokojil a pokud Lisabonská smlouva projde v úterý 3. listopadu Ústavním soudem v Brně, podepíše ji.
Dnes se debatuje v Bruselu hlavně o strategii pro prosincové globální jednání o boji se změnami klimatu v Kodani.