Na olympiádě chybí francouzština, stěžuje si Québec

Lucie Kalivodová
16. 2. 2010 15:56
Zahajovací ceremoniál prý ignoroval frankofonní část Kanady
Wayne Gretzky zapaluje olympijský oheň.
Wayne Gretzky zapaluje olympijský oheň. | Foto: Reuters

Vancouver - Slavnostní zahajovací ceremoniál zimních olympijských her dostatečně nehájil zájmy francouzsko-kanadské kultury, tvrdí premiér převážně francouzsky hovořící provincie Québec.

A vůbec podle něj olympijské dění ve Vancouveru ignoruje frankofonní část země.

I podle Jamese Moora, ministra kanadského dědictví a jazyka, byl obsah zahajovacího ceremoniálu nevyvážený a dostatečně nezdůrazňoval francouzské dědictví.

Tento fakt rozdmýchal v dvojjazyčné Kanadě vcelku rušnou debatu. Řada Québečanů si stěžuje, že francouzština ve tříhodinové zahajovací podívané kanadských her v anglicky hovořícím Vancouveru spíše chyběla.

"Z hlediska francouzského jazyka to nebylo dostatečné," řekl québecký premiér Jean Charest na tiskové konferenci. "Rozhodně to nebylo v takové míře, jak jsme původně počítali," dodal.

Téma bilingvnosti se na titulních stranách québeckých deníků objevuje od začátku olympiády s železnou pravidelností, titulky jako "Francouzštiny je ve Vancouveru stejně málo jako sněhu" nevyjímaje.

Frankofonní organizace byly ve své kritice ještě tvrdší, když označily oficiální státní dvojjazyčnost za frašku.

Foto: Reuters

Organizační výbor však kritiku na toto téma odmítá s tím, že producenti i další účinkující pocházejí z Québecu. Těsně před tím, než na stadion dorazil olympijský oheň, zazpíval plným tribunám frankofonní zpěvák Garou.

Samotné hry zahájila generální guvernérka Kanady Michaelle Jeanová nejdříve ve francouzštině a poté v angličtině. Hymnu zpívala ve svém jazyce taktéž Québečanka a tři z osmi vlajkonošů byli taktéž frankofonní.

I když investovali organizátoři her do dvojjazyčných nápisů miliony dolarů a přivedli do Vancouveru celou armádu frankofonních dobrovolníků, kteří se snaží do druhého jazyka překládat i tiskové konference, stejně je kritika na denním pořádku.

Olympijské hry jsou jedinečnou příležitostí, jak světu ukázat, jaká Kanada opravdu je, píše list Motreal Gazette. Nyní nezbývá než doufat, že francouzština bude hrát při závěrečném ceremoniálu daleko větší roli a nesmrskne se jen na pár frází.

Alexandre Bilodeau.
Alexandre Bilodeau. | Foto: Reuters

Třiadvacet procent Kanaďanů má francouzštinu jako mateřský jazyk, dvaadvacet procent sportovců z kanadského olympijského týmu je z Québecu, píše Montreal Gazette. Boj za práva ohledně jazyka však trvá v Kanadě už téměř dvě století a silné jsou i separatistické tendence.

Pořadatelský Vancouver i celá provincie Britská Kolumbie navíc dlouhodobě vykazují nejmenší porozumění pro dvojjazyčnou politiku vlády, francouzsky v provincii hovoří jen čtyři procenta obyvatel.

I přes všechny tahanice kolem jazyků se však Québečané mají proč usmívat - akrobatický lyžař Alexandre Bilodeau získal pro Kanadu hned v neděli vůbec první zlatou medaili vybojovanou na domácí půdě. Stal se tak hrdinou a miláčkem jak francouzské, tak anglické části obyvatelstva.

Vancouver je po Montrealu (1976) a Calgary (1988) třetím kanadským městem, které hostí olympijské hry.

 

Právě se děje

Další zprávy