Rusko nechce dopadnout jako USA v Iráku. Žádá po EU i dalších zemích peníze na obnovu Sýrie

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 24. 2. 2017 6:55
Ve švýcarské Ženevě začaly po zhruba 10 měsících další mírové rozhovory o situaci v Sýrii. Zatím bez výraznějšího posunu. Rusko na nich ale vyzvalo Západ i další země, aby začaly financovat postupnou obnovu zničené země. Moskva sama větší investice nechystá. Podle řady analytiků Rusové zvrátili válku v Sýrii ve prospěch tamního režimu prezidenta Bašára Asada, ale nechtějí dopadnout jako Američané v Iráku. Tedy kontrolovat zničenou a rozvrácenou zemi. Nový ruský mírový návrh počítá s decentralizací moci v Sýrii, ne ale s odchodem prezidenta Asada.
Bombardování damašského předměstí Dúma.
Bombardování damašského předměstí Dúma. | Foto: Reuters

Ženeva - Rusko požaduje, aby peníze na obnovu zdevastované infrastruktury Sýrie poskytly Evropská unie a státy Perského zálivu. Ty ale nechtějí ničím přispět, dokud nebude vyřešena budoucnost syrského prezidenta Bašára Asada.

Napsal to list Financial Times s odvoláním na několik evropských diplomatických zdrojů.

Saúdská Arábie nebo Turecko žádají jako podmínku pro zahájení dalších jednání úplný odchod Bašára Asada z funkce prezidenta. Ani evropské státy nespěchají s jakýmikoliv závazky, dokud se syrský režim nedohodne s opozicí na podmínkách ukončení války.

"Náměstek ruského ministra zahraničí Michail Bogdanov řekl minulý týden na setkání s velvyslanci zemí Evropské unie, že na obnovu Sýrie budou potřeba desítky miliard dolarů. Od Ruska se ale údajně nedá nic očekávat. Rusové nechtějí mít v rukách totálně zničenou Sýrii, protože takový problém je bude pronásledovat podobně jako Američany v Iráku," citují Financial Times jednoho z evropských diplomatů.

Moskva od října 2015 podporuje syrský režim především leteckými údery a pomohla mu na konci loňského roku dobýt východní část klíčového syrského města Aleppo.

Tamní opozice taky chce, aby plán politického řešení obsahoval definitivní Asadův odchod. Sám prezident a jeho okolí ale jakékoliv jednání o Asadově rezignaci odmítají. 

Mírová jednání (zatím) bez průlomu

Zvláštní vyslanec Organizace spojených národů (OSN) pro Sýrii Staffan de Mistura dostal do Ženevy vyjednavače obou stran poprvé po deseti měsících. Neočekává ale průlom. "Důležité je, aby nikdo nikoho neprovokoval," prohlásil před jednáním.

Rusko chystá na ženevské konferenci pracovní návrh, který obsahuje decentralizaci moci v Sýrii a větší pravomoci pro ministry obrany, vnitra a zahraničí s tím, že na budoucí syrské vládě by se mohli podílet i zástupci opozice.

Ruská vláda ve středu vyzvala Damašek, aby přestal útočit na oblasti kontrolované povstalci. Boje ale přesto pokračují v provinciích Dará a Hamá a také nedaleko metropole Damašku, kde rebelové ovládají východní předměstí.

Evropská unie zatím není jednotná v názoru na to, zda je možné s dosavadním syrským prezidentem Asadem dohodnout trvalý mír. Británie nebo Francie chtějí, aby odešel, naopak Česká republika a Rakousko prosazují dohodu s jeho režimem.

Česká republika je jedinou členkou zemí EU, která má v Damašku otevřené velvyslanectví. Prezident Miloš Zeman označuje syrskou ozbrojenou opozici za teroristy.

Rezoluce Rady bezpečnosti OSN číslo 2254 z 18. prosince 2015 jednomyslně vyzvala k vytvoření široké vládní koalice v Sýrii, k sepsání nové ústavy a ke konání svobodných voleb.

Je obdivuhodné, že krajina vaší velikosti dokáže takto pomáhat, čeští lékaři tady zachránili už stovky lidí, říká lékař Watheq Al-Qsous. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy