Na Krymu našli první Evropany. Stáří: 32 tisíc let

Zahraničí Zahraničí
21. 6. 2011 15:45
Jeskyně Buran-Kaja vydala další unikátní pozůstatky. Kosti, zuby i slonovinu
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Kyjev - Antropologové našli unikátní pozůstatky lidí, které označují "první Evropany."

Nalezli v jeskyni na Krymu lidské kosti, zuby, předměty, ozdoby ze slonoviny i ostatky zvířat, vše staré přibližně 32 tisíc let.

"Součástí nálezu je zhruba 160 lidských kostí. Jedná se o nejširší důkaz doposud nejstaršího známého osídlení člověka v Evropě," uvádí se v textu, ze kterého citovala jako první stanice BBC.

Stáří ostatků je srovnatelné s těmi, které antropologové nalezli před osmi lety v Rumunsku. Ty byly staré zhruba 34 tisíc let.

Podle vědců je na kostech vidět, že byli pečlivě odděleny od masa, zřejmě jakýmsi rituálním způsobem.

Vědci objevili pozůstatky a předměty v jeskyni Buran-Kaja na Krymském poloostrově. Tato lokalita už v minulosti vydala několik cenných nálezů.

V roce 1991 našel první známky o dávném osídlení ukrajinský archeolog Oleksandr Janevič. Jedná se o systém čtyř jeskyň, velká část zůstává stále neprozkoumaná. Buran Kaja se nachází na východě poloostrova, pět kilometrů od města Bělogorsk.

Pátrání kromě jiného ukázalo, že na Krymu žil druh Homo sapiens sapiens a neandertálci ve stejné době.

Dříve týmy vědců nalezli v Buran-kaja také přeměty, zhovotené lidmi z kostí mamutů.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy