Na Krymu našli první Evropany. Stáří: 32 tisíc let

Zahraničí Zahraničí
21. 6. 2011 15:45
Jeskyně Buran-Kaja vydala další unikátní pozůstatky. Kosti, zuby i slonovinu
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Kyjev - Antropologové našli unikátní pozůstatky lidí, které označují "první Evropany."

Nalezli v jeskyni na Krymu lidské kosti, zuby, předměty, ozdoby ze slonoviny i ostatky zvířat, vše staré přibližně 32 tisíc let.

"Součástí nálezu je zhruba 160 lidských kostí. Jedná se o nejširší důkaz doposud nejstaršího známého osídlení člověka v Evropě," uvádí se v textu, ze kterého citovala jako první stanice BBC.

Stáří ostatků je srovnatelné s těmi, které antropologové nalezli před osmi lety v Rumunsku. Ty byly staré zhruba 34 tisíc let.

Podle vědců je na kostech vidět, že byli pečlivě odděleny od masa, zřejmě jakýmsi rituálním způsobem.

Vědci objevili pozůstatky a předměty v jeskyni Buran-Kaja na Krymském poloostrově. Tato lokalita už v minulosti vydala několik cenných nálezů.

V roce 1991 našel první známky o dávném osídlení ukrajinský archeolog Oleksandr Janevič. Jedná se o systém čtyř jeskyň, velká část zůstává stále neprozkoumaná. Buran Kaja se nachází na východě poloostrova, pět kilometrů od města Bělogorsk.

Pátrání kromě jiného ukázalo, že na Krymu žil druh Homo sapiens sapiens a neandertálci ve stejné době.

Dříve týmy vědců nalezli v Buran-kaja také přeměty, zhovotené lidmi z kostí mamutů.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Airbus reorganizuje výrobu, ve Francii závody spojí, v Německu naopak rozdělí

Evropský výrobce letadel Airbus ohlásil největší reorganizaci svých výrobních závodů ve Francii a Německu za více než deset let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž Airbus výrobu uskupí do tří celků. Ve Francii výrobu sloučí, v Německu rozdělí. O provozu ve Španělsku se vede debata.

Ve Francii výrobce letadel spojí výrobu aerostruktur do jednoho subjektu. Závody v Saint-Nazaire a Nantes, kde se montují trupy letounů, se tak sloučí s divizí Stelia s globální působností.

V Německu Airbus rozdělí divizi Premium Aerotec. Část z ní sloučí se závody ve městech Stade a Hamburk, z části vznikne samostatná divize, která se bude zabývat výrobou detailních součástek v omezeném množství.

"Posuzujeme různé vlastnické struktury s cílem najít to nejlepší řešení," uvedl mluvčí společnosti ohledně naposledy zmíněné divize. Ta produkuje jak jednoduché součástky za pár dolarů, tak i ty složitě obráběné, co stojí desítky tisíc dolarů. Spadat by pod ní měla i část továrny v Augsburgu a rumunský závod v Brašově.

Šéf podniku Guillaume Faury před dvěma měsíci označil výrobu aerostruktur, do nichž se řadí i trupy letadel, za hlavní předmět podnikání Airbusu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy