Nález u jezera otřásl teorií o Homo sapiens

man
9. 8. 2007 23:22
Dosavadní vědecké jistoty jsou zpochybněny
Foto: Aktuálně.cz

Nairobi - Teorie o tom, z koho se vyvinul druh Homo sapiens, se otřásá v základech. A je dost možné, že nevydrží.

Způsobil to objev antropologů u jezera Turkana v Keni. Nalezli zde tělesné pozůstatky jedinců, patřících k druhům Homo habilis (staré 1,4 miliónu let) a homo erectus (staré přibližně 1,5 miliónu let).

Dlouho se mělo za to, že homo erectus se vyvinul z Homo habilis, byl jeho pokračovatelem ve vývojové řadě.

Jeden článek chybí

Ale právě to nové objevy a analýzy zpochybňují. Ukazuje se totiž, že oba druhy žily nejméně půlmiliónu let společně "vedle sebe" a vyvinuly se zřejmě ze stejného předka před dvěma až třemi milióny let.

Z koho, to zůstává zahaleno tajemstvím. Tento vývojový článek lidstvo zatím neodkrylo.

Neandertálec
Neandertálec | Foto: Aktuálně.cz

A ačkoliv se nic nemění na tom, že homo erectus je přímým předkem současného člověka, zdá se, že s ním měl méně společných rysů, než se dříve soudilo.

Ostatky nalezli britští a američtí antropologové u jezera Turkana už v roce 2000. Výsledek dlouholetých analýz a výzkumů zveřejňují až nyní.Otiskl je jako první časopis Nature.

Věděli o sobě

Kostra jedince homo erectus údajně byla ženského pohlaví. Oba druhy se ale zřejmě musely potkávat.

"Ostatky Homo habilis i Homo erectus jsme nalezli vzdálené od sebe asi tři minuty chůze. Museli o sobě vědět," řekl agentuře Reuters Patrick Gathogo z univerzity v Utahu, který na výzkumu spolupracoval.

"Nejstarší ostatky Homo habilis, které máme k dispozici, pocházejí ze stejné doby, z níž máme i nálezy Homo erectus. Je zřejmé, že existovali stovky tisíc let společně. Každý ale měl své ekologické prostředí, takže nebyli přímými konkurenty. Mohli mít i jiné složení potravy," uvedla v Nairobi antropoložka Meave Leakeyová s tím, že nový objev činí teorii o homo erectus jako nástupci homo habilis nevěrohodnou.

Předkem může být jen jeden

"Představa lidské evoluce jako pevně dané vývojové řady od nejstarších článků až po homo sapiens padá," citoval deník New York Times experta na evoluci a člena vědeckého týmu z Keni Freda Spoora.

Homo habilis byl prvním tvorem, o kterém je známo, že ovládal primitivní nástroje.

"Nové poznatky stavějí na hlavu teorii, že Homo habilis i homo erectus byli oba předky člověka. Mohl jimi být jenom jeden z nich. Homo habilis byl možná slepou vývojovou větví, která s jeho vyhynutím skončila," glosuje objev britský deník Times.

 

Právě se děje

před 2 minutami

V Národním divadle se dnes lidé rozloučí s Vlastou Chramostovou

Historická budova divadla na Národní třídě bude otevřená od 10:30, lidé mohou přinášet květiny a poklonit se herečce či zapsat vzkaz do kondolenční knihy. V 11:00 začne na pódiu smuteční obřad. Známá herečka a jedna z prvních signatářů Charty 77 zemřela 6. října ve věku 92 let.

S proslovem vystoupí ředitel Národního divadla Jan Burian, rektor Akademie múzických umění Jan Hančil nebo herec David Prachař. Recitovat bude Zuzana Stivínová. Zhruba padesátiminutový program bude v přímém přenosu přenášet Česká televize.

před 6 hodinami

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy