Nález u jezera otřásl teorií o Homo sapiens

man
9. 8. 2007 23:22
Dosavadní vědecké jistoty jsou zpochybněny
Foto: Aktuálně.cz

Nairobi - Teorie o tom, z koho se vyvinul druh Homo sapiens, se otřásá v základech. A je dost možné, že nevydrží.

Způsobil to objev antropologů u jezera Turkana v Keni. Nalezli zde tělesné pozůstatky jedinců, patřících k druhům Homo habilis (staré 1,4 miliónu let) a homo erectus (staré přibližně 1,5 miliónu let).

Dlouho se mělo za to, že homo erectus se vyvinul z Homo habilis, byl jeho pokračovatelem ve vývojové řadě.

Jeden článek chybí

Ale právě to nové objevy a analýzy zpochybňují. Ukazuje se totiž, že oba druhy žily nejméně půlmiliónu let společně "vedle sebe" a vyvinuly se zřejmě ze stejného předka před dvěma až třemi milióny let.

Z koho, to zůstává zahaleno tajemstvím. Tento vývojový článek lidstvo zatím neodkrylo.

Neandertálec
Neandertálec | Foto: Aktuálně.cz

A ačkoliv se nic nemění na tom, že homo erectus je přímým předkem současného člověka, zdá se, že s ním měl méně společných rysů, než se dříve soudilo.

Ostatky nalezli britští a američtí antropologové u jezera Turkana už v roce 2000. Výsledek dlouholetých analýz a výzkumů zveřejňují až nyní.Otiskl je jako první časopis Nature.

Věděli o sobě

Kostra jedince homo erectus údajně byla ženského pohlaví. Oba druhy se ale zřejmě musely potkávat.

"Ostatky Homo habilis i Homo erectus jsme nalezli vzdálené od sebe asi tři minuty chůze. Museli o sobě vědět," řekl agentuře Reuters Patrick Gathogo z univerzity v Utahu, který na výzkumu spolupracoval.

"Nejstarší ostatky Homo habilis, které máme k dispozici, pocházejí ze stejné doby, z níž máme i nálezy Homo erectus. Je zřejmé, že existovali stovky tisíc let společně. Každý ale měl své ekologické prostředí, takže nebyli přímými konkurenty. Mohli mít i jiné složení potravy," uvedla v Nairobi antropoložka Meave Leakeyová s tím, že nový objev činí teorii o homo erectus jako nástupci homo habilis nevěrohodnou.

Předkem může být jen jeden

"Představa lidské evoluce jako pevně dané vývojové řady od nejstarších článků až po homo sapiens padá," citoval deník New York Times experta na evoluci a člena vědeckého týmu z Keni Freda Spoora.

Homo habilis byl prvním tvorem, o kterém je známo, že ovládal primitivní nástroje.

"Nové poznatky stavějí na hlavu teorii, že Homo habilis i homo erectus byli oba předky člověka. Mohl jimi být jenom jeden z nich. Homo habilis byl možná slepou vývojovou větví, která s jeho vyhynutím skončila," glosuje objev britský deník Times.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy