Na Kanárských ostrovech hrozí erupce sopky. Přístroje tam naměřily tisíce otřesů

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 9. 2021 19:09
Na ostrově La Palma, který je součástí Kanárských ostrovů, hrozí erupce tamní sopky Teneguía. Seismologové poblíž vulkánu za posledních pět dní naměřili přes 4200 otřesů, jejichž intenzita postupně roste. Úřady vydaly druhý nejvyšší stupeň varování a doporučily obyvatelům na jihu ostrova, aby se připravili na případnou evakuaci.
Jedna ze sopek v oblasti Cumbre Vieja na ostrově La Palma. Podle vulkanologů je pravděpodobné, že tu v příštích dnech nebo týdnech vyvře na povrch sopečné magma.
Jedna ze sopek v oblasti Cumbre Vieja na ostrově La Palma. Podle vulkanologů je pravděpodobné, že tu v příštích dnech nebo týdnech vyvře na povrch sopečné magma. | Foto: ČTK

"Nedokážeme pro příští dny udělat žádnou přesnou předpověď. Vše ale napovídá, že zemětřesení budou mít větší intenzitu a lidé je budou pociťovat stále silněji," uvedla María José Blancová, šéfka regionální pobočky španělského geografického ústavu IGN.

Podle vulkanologů je pravděpodobné, že v příštích dnech nebo týdnech vyvře v oblasti Cumbre Vieja na povrch sopečné magma. Akutní nebezpečí podle nich nehrozí.

Na sopečném ostrově La Palma žije asi 85 000 obyvatel a mezi turisty není tolik oblíbený jako další ostrovy Gran Canaria, Fuerteventura, Lanzarote nebo Tenerife. Sopka Teneguía chrlila lávu naposledy před 50 lety - v roce 1971.

 

Právě se děje

Další zprávy