Budapešť - Nový velký tábor pro migranty otevřely v sobotu imigrační úřady na jihu Maďarska u města Kiskunhalas nedaleko hranic se Srbskem. Určen je pro zadržené běžence, kteří se do země dostali ilegálně, informovala agentura MTI.
Stanový tábor o rozloze 200 metrů čtverečních stojí v areálu bývalých vojenských kasáren. Jeho kapacita by měla stačit k dočasnému ubytování zhruba 1000 osob, které musejí být vzhledem k nezákonnému vstupu do Maďarska pod neustálým dozorem.
Zadržení budou podle agentury v tomto objektu registrováni a bude rozhodnuto, zda mohou požádat o udělení azylu nebo zda proti nim bude zahájeno policejní řízení.
Maďarsko se od loňska potýká s velkou vlnou ilegálních běženců. Zatímco ještě začátkem letošního roku většinu z nich tvořili kosovští Albánci utíkající za lepším životem do zemí Evropské unie, v poslední době převažují uprchlíci zejména ze Sýrie, Iráku a z Afriky. Od ledna už maďarské úřady registrují 61.000 migrantů.
V poslední době se do země dostává každý den nezákonně kolem tisícovky lidí. Policie v sobotu sdělila, že během pátku u hranic se Srbskem zastavila 1087 ilegálních běženců, včetně 159 dětí.
Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó si ve čtvrtek postěžoval, že v Evropské unii nyní přichází nejvíce ilegálních imigrantů do Maďarska, a přesto se nadále věnuje největší pozornost situaci s běženci, kteří se na chatrných lodích dostávají do Evropy ze severu Afriky přes Středozemní moře.
Budapešť si předtím vysloužila kritiku úterní informací, že dočasně pozastaví plnění evropské azylové dohody, protože nebude z unijních států přijímat zpět migranty bez příslušných dokumentů.
Vláda premiéra Viktora Orbána se ale odvolává na dublinské nařízení, které stanovuje kritéria pro určení státu EU, jenž má být příslušný k posuzování žádosti o azyl. Obvykle je to ta země, do které žadatel vstoupil jako první na území unie. Podle Maďarů většina migrantů, které jiné země EU chtějí poslat zpět do Maďarska, vstoupila do unie v Řecku.
Maďarská vláda se také chystá postavit na hranici se Srbskem čtyři metry vysoký a 175 kilometrů dlouhý plot, který by měl pomoci zabránit nekontrolovatelnému pronikání migrantů. Téměř všichni běženci totiž do Maďarska přicházejí přes Srbsko, které není členem EU.