Damašek - Nové příměří na jihozápadě Sýrie, které summitu G20 v Hamburku dohodli zástupci lídři USA a Ruska, vstoupilo v neděli v platnost a je zatím dodržováno, uvedla agentura Reuters. Občanská válka začala před šesti lety a dosud v ní zahynulo přes 400 000 lidí.
Dohodnutí příměří oznámili již v pátek ministři zahraničí Ruska a Spojených států Sergej Lavrov a Rex Tillerson na tiskové konferenci po pátečním jednání Donalda Trumpa a Vladimira Putina na okraj hamburského summitu G20. Agentura Reuters s odkazem na zdroje z místa uvedla, že příměří je zatím dodržováno.
Cílem příměří je zastavit boje mezi syrskými vládními silami věrnými prezidentovi Bašáru Asadovi a protivládními vzbouřeneckými skupinami na jihozápadě Sýrie.
Po začátku platnosti klidu zbraní v neděli nejsou z jihozápadní Sýrie hlášeny letecké útoky ani ozbrojené střety. V oblasti přetrvává klid, uvedla exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). Ta situaci v Sýrii sleduje z Británie a tvrdí, že má v zemi síť informátorů.
Také nejmenovaný zástupce povstalců v Dará uvedl, že ve městě se neodehrávají žádné významné boje.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov uvedl, že na dodržování klidu zbraní bude dohlížet ruská vojenská policie. Zdroj z amerického ministerstva zahraničí ale podle agentury Reuters řekl, že ještě budou nutné další diskuse o klíčových aspektech dohody včetně toho, kdo bude dohlížet na její dodržování.
...We negotiated a ceasefire in parts of Syria which will save lives. Now it is time to move forward in working constructively with Russia!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) July 9, 2017
Americký ministr zahraničí Rex Tillerson v pátek při oznamování dohody o příměří řekl, že Trump s Putinem hovořili také o možnosti příměří rozšířit na další oblasti, kde je podle nich zastavení bojů možné. Šéf americké diplomacie dodal, že Washington s Moskvou mají stejný zájem na tom, aby se v Sýrii obnovila stabilita.
Prezident Trump v neděli na Twitteru napsal, že příměří bude zachraňovat životy a vyzval k další konstruktivní spolupráci s Ruskem.
Obě země také souhlasí s tím, že o budoucí vládě blízkovýchodního státu je třeba diskutovat a že jakákoli změna musí být vyústěním politického procesu. USA ale podle Tillersona žádnou dlouhodobou roli nynějšího syrského prezidenta Bašára Asada a jeho rodiny pro budoucnost Sýrie nevidí, o způsobu předání moci ovšem musí být teprve rozhodnuto.