Evropu trápí vlna veder. V Itálii bylo 43 stupňů. Příliš horko, stěžoval si i papež

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 6. 2019 19:02
Do jižní, západní a střední Evropy dorazila z Afriky vlna veder, která zejména ve Francii vyvolává obavy, že se bude opakovat situace z roku 2003. Tehdy si v létě vysoké teploty vyžádaly v Evropě několik desítek tisíc životů. Kromě zdravotních problémů panují obavy také z lesních požárů. Teplota se na některých místech jižní a západní Evropy šplhala ke 40 stupňům Celsia a podle meteorologů by v následujících dnech mohla překonat i tuto hranici. Například v Německu dnes padl teplotní rekord pro měsíc červen. Česko není výjimkou a má po dnešku také nový červnový rekord.
Tropické počasí v Evropě. Lidé se chladí jak se dá | Video: Reuters

V braniborské obci Coschen, která leží na hranici s Polskem asi 140 kilometrů severně od Liberce, naměřili dnes 38,6 stupně Celsia. To je nejvyšší teplota, jakou kdy Německo v červnu zaznamenalo. Padl tak dosavadní rekord 38,5 stupně Celsia z roku 1947, který držela obec Bühlertal nedaleko francouzského Štrasburku. Nejvyšší teplotu v Německu dosud meteorologové evidovali v bavorském Kitzingenu v létě 2015, kdy naměřili 40,3 stupně.

V Česku dnes padla desítka stoletých teplotních rekordů a meteorologové naměřili také nové maximum pro měsíc červen - v Doksanech na Litoměřicku, zaznamenali 38,9 stupně Celsia. Dosavadní maximum z roku 2000 bylo o 0,7 stupně nižší.

Kvůli vysokým teplotám omezily úřady v částech Německa maximální povolenou rychlost na některých silnicích. K omezením v dopravě sáhla také Paříž a další francouzská města, která začala zakazovat provoz starších aut či nákladních vozů, které produkují více emisí.

Francie v předchozích dnech opakovaně vyzývala zejména děti a starší lidi, aby ve vedrech zůstali doma. Paříž například nechala i v noci otevřené parky, aby si tam lidé večer mohli odpočinout. Stejně jako například Lyon informovala občany, kde jsou klimatizované veřejné prostory, například muzea. Ministerstvo školství kvůli horku odložilo na příští týden celostátní středoškolské zkoušky, které se měly konat ve čtvrtek a v pátek. Stovky škol a školek po celé Francii zůstanou tyto dva dny zavřené.

Od vyhlášení výstrahy pro jih Francie zemřeli na tamních plážích po koupání v moři tři senioři, uvedla dnes na svém webu televize LCI.

Italské ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo na následující dva dny nejvyšší varování pro 16 měst, ve čtvrtek například pro Řím či Florencii, v pátek pro Milán, Turín či Benátky. Očekává se, že na severozápadě země teplota dosáhne až 41 stupňů. Teploty mezi dneškem a pátkem nemají podle deníku La Republica obdobu za posledních 100 let. Severně od Janova už naměřili 42 až 43 stupňů.

Na vedro si dnes stěžoval také papež. "Venku je příliš horko, příliš horko," řekl na poslední generální audienci před letní pauzou.

Teplotní rekord pro červen padl dnes také na západě Rakouska. Už v úterý v Tyrolsku naměřili rekordních 36,7 stupně Celsia, ve středu to bylo dokonce 37,5 stupně. Celostátní červnový rekord ale zůstal zatím nepokořen.

Nedaleko Salcburku u jezera Attersee museli v noci na dnešek zachraňovat osmadvacetiletého alpinistu z Prahy, který se vydal se svým o dva roky mladším kamarádem z Českých Budějovic na vrchol hory Mahdlgupf. Mladší z horolezců se vrátil, druhý ale ve výstupu pokračoval a kolem desáté večer pro něj museli vyrazit záchranáři, uvedla agentura APA.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Česko okamžitě pozastaví veškeré licence na vývoz zbraní do Turecka

Česko s okamžitou platností pozastavilo vývozní licence na vojenský materiál do Turecka. Na svém twitterovém účtu o tom informoval vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Uvedl to po jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem (za ANO).

Ministři zahraničí zemí Evropské unie se v pondělí zavázali, že státy EU budou koordinovat omezení vývozu zbraní do Turecka v reakci na tureckou vojenskou operaci v Sýrii. Havlíček zopakoval stanovisko premiéra, podle něhož je situace do určité míry důsledkem toho, že Evropská unie nejednala včas.

Turecko zahájilo operaci v příhraničí Sýrie ve středu. Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker poté vyzval Ankaru k zastavení vojenské akce, Francie tureckou ofenzivu odsoudila a spolu s Británií a dalšími evropskými zeměmi svolala Radu bezpečnosti OSN. Ta se ale na svém čtvrtečním zasedání na společném prohlášení k turecké ofenzivě neshodla.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Tunel Blanka se po čtyřech letech dočkal kolaudace

Tunel Blanka je po čtyřech letech od zprovoznění zkolaudován. Odstraněna byla podmínka dostavby vnějšího okruhu. Náklady stavby jsou asi 40 miliard korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy