Teploty v Česku překonaly 33 stupňů. Lidé si mohou vsadit, zda ve středu padne rekord

ČTK ČTK
25. 6. 2019 17:41
Teploty na některých místech Česka v úterý překonaly 33 stupňů Celsia. Nejtepleji bylo v Doksanech na Litoměřicku, kde se rtuť v teploměru vyšplhala až na 33,9 stupně. Teplotní rekordy pro 25. červen byly překonány na 11 ze zhruba 150 stanic, které měří 30 a více let, řekl po 16:00 řekl Štefan Hanžák z Českého hydrometeorologického ústavu.
Ilustračn foto.
Ilustračn foto. | Foto: Reuters

Druhou nejvyšší teplotu zaznamenali meteorologové v Plzni-Bolevci, kde bylo 33,6 stupně Celsia. Padl tak místní rekord z roku 2008, kdy na této stanici naměřili 33,4 stupně.

V pražské Libuši se teplota dostala na 33,5 stupně. V Praze-Komořanech bylo jen o jednu desetinu stupně chladněji.

Kromě Plzně-Bolevce přepisovalo počasí rekordní hodnoty také v Kopistech na Litoměřicku. V úterý tam naměřili 33 stupňů, zatímco dosavadní rekord z roku 2006 byl o devět desetin stupně nižší. Z celkového počtu zhruba 150 dlouhodobě měřicích stanic padly teplotní maxima pro dnešní den na 11 z nich.

Velmi teplé počasí posledních dní má podle meteorologů kulminovat ve středu. Zejména v Čechách a na jihu Moravy budou maxima většinou mezi 33 a 37 stupni Celsia. Ve čtvrtek se podle meteorologů zhruba o šest stupňů ochladí.

"Středeční teploty se budou blížit nebo dokonce překračovat rekordní teploty pro konec června," upozornil dnes na webu Českého hydrometeorologického ústavu Tomáš Mejstřík. Průměrné maximální teploty v této části roku jsou kolem 23 stupňů Celsia.

V pražském Klementinu má teplotní rekord pro 26. červnový den hodnotu 35,6 stupně a byl naměřen v roce 1935. Na to, zda bude ve středu překonán, si lidé mohou vsadit. Podle sázkové kanceláře Fortuna je to pravděpodobné. "Středeční rekord v Praze podle aktuálních informací rozhodně nevydrží. Meteorologové sice svůj výhled nepatrně zmírnili, i tak by to ale mělo stačit," řekl mluvčí Fortuny Petr Šrain. Další upřesnění předpovědi by podle hlavního bookmakera Fortuny mohlo dostat pod tlak i kurz na absolutní rekord pro Česko.

Vůbec nejvyšší teplotu v Česku zaznamenali meteorologové 20. srpna 2012, kdy v Dobřichovicích u Prahy naměřili 40,4 stupně Celsia. V Klementinu bylo rekordní vedro 27. července 1983, kdy se rtuť v teploměru vyšplhala až na 37,8 stupně.

Vedra v těchto dnech trápí i další země západní, střední a jižní Evropy. Řada zemí proto očekává, že se koncem týdne budou přepisovat červnové teplotní rekordy, a vydala kvůli vysokým teplotám varování, kterými obyvatele upozorňuje na zdravotní rizika. Na východě Německa hasiči bojují s lesními požáry a na teploty dosahující až 40 stupňů Celsia se připravují i v zoologických zahradách.

Vedra představují pro lidský organismus vysokou zátěž. Lidem hrozí nebezpečí přehřátí a dehydratace. Odborníci proto doporučují dodržovat pitný režim, zvýšit konzumaci neslazených nealkoholických nápojů, které je vhodné kombinovat s minerálními vodami. Lidé by také měli omezit tělesnou zátěž v poledních a odpoledních hodinách. Velmi nebezpečné je nechávat děti nebo zvířata na přímém slunci, zvláště v zaparkovaných autech.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kouč italských mistrů světa Lippi ukončil kariéru

Strůjce italského triumfu na fotbalovém mistrovství světa v roce 2006 Marcello Lippi ukončil trenérskou kariéru. Naposledy vedl do loňského listopadu reprezentaci Číny, ale další angažmá už hledat nebude. Jinou práci ve fotbalovém prostředí nicméně dvaasedmdesátiletý uznávaný kouč nevyloučil.

"Co se týče trenérského řemesla, tak s tím je definitivně konec. Skutečně," řekl Lippi pro RadioSportiva. "Stačilo to. Možná bych mohl být užitečný v jiné funkci, uvidíme. Do jara ale nic," dodal kouč, který s Italy slavil zlato před 14 lety na MS v Německu.

Lippi do roku 2010 působil výhradně v rodné Itálii. S Juventusem získal pětkrát domácí titul a vyhrál i Ligu mistrů. Po odchodu do Číny ovládl tamní soutěž s klubem Kuang-čou a následně neodolal lukrativní nabídce převzít čínský národní tým. Druhé angažmá u něj však ukončil už po čtyřech soutěžních zápasech.

Další zprávy