Na Haiti přes 3000 případů cholery, už je v metropoli

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
24. 10. 2010 19:29
Počty nakažených se denně zvyšují o desítky případů
Foto: Reuters

Port-au-Prince - V haitské metropoli Port-au-Prince se objevily první případy cholery. O víkendu to oznámili tamní činitelé a zástupci OSN. Epidemie cholery si na Haiti vyžádala již 220 obětí, nakaženo bylo více než 3000 lidí. Metropoli se tato infekční choroba dosud vyhýbala.

"Potvrdili jsme pět případů v Port-au-Prince... byly velmi rychle diagnostikovány a izolovány," řekla podle agentury Reuters mluvčí humanitární mise OSN Imogen Wallová.

Nejhorší krize od zemětřesení

Oblasti postižené nemocí na severu a východě země v neděli navštívil haitský prezident René Préval. V rozhovoru s novináři označil za "neodpovědné a nebezpečné" domněnky, že epidemie nakažlivého onemocnění se zrodila uvnitř země. Dříve se na Haiti cholera podle prezidenta nikdy nevyskytovala.

Préval vyzval spoluobčany, aby úzkostlivě dodržovali hygienické normy. "Pomůžete tak sobě i státu," řekl prezident.

Epidemie cholery je podle Reuters nejhorší zdravotní krizí, jaká chudé Haiti postihla od lednového zemětřesení. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je to také první epidemie cholery na Haiti za poslední století. Počty nakažených se denně zvyšují o desítky případů.

Hlavní ohnisko nákazy leží severně od Port-au-Prince v oblasti, která nesla hlavní tíhu ničivého zemětřesení, jež si letos 12. ledna vyžádalo až 300 tisíc obětí.

Připomeňte si: Fotogalerie zázračně zachráněných během ničivého zemětřesení

Humanitární pracovníci se snaží zabránit dalšímu šíření nemoci do přelidněných táborů pro oběti zemětřesení v hlavním městě. Stále v nich žije na 1,3 milionu lidí bez domova. Nakažlivým průjmovým onemocněním jako cholera jsou mimořádně ohroženi.

Otřesné podmínky

Podle Wallové se pět pacientů nakazilo v ohniskové oblasti v provincii Artibonite severně od metropole a pak odcestovalo do města, kde u nich nemoc propukla naplno. Nejde tedy podle ní o nové ohnisko infekce.

OSN už na Haiti odeslala 300 tisíc balení antibiotik a asi 10 tisíc krabic s tabletami chlorového preparátu, stejně jako různé hygienické potřeby včetně mýdla. Humanitární organizace do nejhůře postižené oblasti kolem města Saint-Marc v provincii Artibonite rozmístily zdravotnické týmy.

Jeden z humanitárních pracovníků, který navštívil nemocnici ve městě Saint-Marc, ji popsal jako "hororovou scénu". "Dvůr byl plný pacientů napojených na kapačky. Zrovna pršelo a lidi leželi na zemi na promáčených pokrývkách napůl prosáklých výkaly," uvedl David Darg z americké humanitární organizace Operation Blessing International.

Cholera se přenáší nejčastěji kontaminovanou vodou a potravinami. Po krátké inkubační době se u nakaženého dostaví průjem a zvracení, poté dehydratace, která může být fatální. Nemoc je možné léčit například podáváním roztoku neznečištěné vody, cukru a soli. Tato léčba je obyvatelům Haiti doporučována v rozhlasovém a televizním vysílání.

Haiti 28. listopadu čekají prezidentské a parlamentní volby. Podle Reuters však není jisté, zda epidemie neohrozí jejich přípravy.

 

Právě se děje

Další zprávy