Na Černobyl se vybralo přes půl miliardy eur

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
20. 4. 2011 11:21
Uvolnění peněz uspíšila jaderná havárie v japonské Fukušimě

Kyjev - Nejméně 550 milionů eur (skoro 13,3 miliardy korun) se v úterý podařilo sehnat na dárcovské konferenci v Kyjevě pro financování stavby nového krytu nad jaderným reaktorem v Černobylu, poškozeným při tragickém výbuchu před 25 lety. Oznámil to francouzský premiér Francois Fillon, který konferenci spolupředsedal jako prezident skupiny G8.

"Je to výsledek, který ilustruje smysl pro odpovědnost celého mezinárodního společenství," řekl Fillon na tiskové konferenci. Vyzval zároveň k vytvoření "systému včasné reakce" na případné další jaderné havárie ve světě.

"Po fukušimské katastrofě je nečinnost nemožná," řekl francouzský premiér. Paříž je podle něj připravena aktivně přispět k vytvoření mezinárodního centra pro včasné reagování na jaderné havárie a školit jeho zaměstnance.

Atomové riziko nezná hranic

Otazníky nad další budoucností jaderné energetiky nerozptýlil ani předseda Evropské komise José Manuel Barroso.

"Černobyl je výraznou upomínkou toho, že atomové riziko nezná hranic," řekl. "Naše odpovědnost a naše solidarita by také neměly znát žádných hranic."

Také hostitel schůzky, ukrajinský prezident Viktor Janukovyč, neskrýval nad výsledky dárcovské konference spokojenost. Podle jeho slov byla konference proti obdobným akcím v minulosti průlomová.

Janukovyč na konferenci navrhl, aby se Černobyl v budoucnu stal místem pro testy nových technologií pro zpracování jaderného odpadu. Po dokončení nového krytu nad zničeným čtvrtým reaktorem bude podle něj Ukrajina do Černobylu zvát přední světové firmy v oblasti zpracování jaderného odpadu a výroby robotických nástrojů.

Les v blízkosti jaderné elektrárny. Původní stromy byly po havárii pokáceny a zahrabány do země. Od té doby vyrostly nové. Podle průvodce se jedná o nejkontaminovanější místo na světě.
Les v blízkosti jaderné elektrárny. Původní stromy byly po havárii pokáceny a zahrabány do země. Od té doby vyrostly nové. Podle průvodce se jedná o nejkontaminovanější místo na světě. | Foto: Markus Berger

Dárcovská konference shromáždila představitele několika desítek zemí, kteří se pokusili sehnat prostředky na nový kryt, jež dosud chyběly. Bylo to kolem 740 milionů v celkovém rozpočtu kolem 1,5 miliardy eur.

Fillon vyjádřil naději, že země, které nebyly s to vyčíslit přesnou finanční částku, jíž přispějí, tak učiní v nejbližší době.

Například Evropská komise na stavbu nového krytu poukáže 110 milionů eur, Spojené státy slíbily 123 milionů dolarů (86 milionů eur), Rusko 45 milionů eur a Ukrajina 29 milionů eur. Česko přišlo s jednorázovým darem ve výši 2,6 milionu eur.

180 tun jaderného paliva

Výstavba nového krytu začala už na konci loňského roku a měla by skončit v roce 2015. Výběrové řízení na výstavbu sarkofágu vyhrálo v roce 2007 konsorcium francouzských firem Bouygues a Vinci.

To nad černobylskou elektrárnou vybuduje sto metrů vysokou ocelovou konstrukci, která se bude klenout nad současným železobetonovým sarkofágem. Měla by atomovou ruinu chránit nejméně do konce století.

Jednotlivé, radioaktivně zamořené části elektrárny, by měly být mezitím odmontovány a dopraveny na bezpečné jaderné úložiště.

Jaderní experti požadují zejména, aby byl vytvořen koncept, jak naložit s přibližně 180 tunami jaderného paliva, které se i nadále nacházejí v reaktoru číslo 4.

Dárcovská konference a mezinárodní fórum o jaderné bezpečnosti se konaly u příležitosti 25. výročí černobylské havárie. Jaderný reaktor v Černobylu explodoval 26. dubna 1986 a radioaktivní spad kontaminoval velkou část Evropy, hlavně Ukrajinu, Bělorusko a Rusko, jež tehdy byly součástí Sovětského svazu.

V důsledku ozáření následně zahynuly tisíce lidí. Podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAAE) další desetitisíce osob zemřou v nejbližší době na nádorová onemocnění.

 

Právě se děje

Další zprávy