Fukušima už má sedmý stupeň závažnosti. Jako Černobyl

Mediafax
12. 4. 2011 8:15
Zatím není jasné, zda vznik požáru souvisel s úterním zemětřesením
Z Fukušimy chodí další poplašné zprávy.
Z Fukušimy chodí další poplašné zprávy. | Foto: Reuters

Tokio - Zemětřesení o síle 6,4 stupňů na Richterově škále udeřilo v úterý ráno místního času východně od japonského ostrova Honšú. Varování před vlnou tsunami japonské úřady nevydaly, informovala agentura AFP.

Epicentrum otřesů se nacházelo ve vzdálenosti 77 kilometrů od Tokia v hloubce 13,1 kilometru, uvádí Americká geologická služba (USGS).

Japonská agentura Kjódo napsala, že letiště Narita v Tokiu kvůli kontrole po zemětřesení uzavřelo odletové dráhy.

Požár neovlivnil radiaci ani chladící systém

Z Japonska v tu dobu přišla ještě další alarmující zpráva. Provozovatel japonské jaderné elektrárny Fukušima I oznámil, že hasiči bojovali s ohněm v reaktorovém bloku číslo 4. Požár se podařilo uhasit, informuje v úterý agentura Reuters.

Informace o požáru přišly kolem 06.38 místního času (pondělí 23.38 SELČ). Společnost Tokyo Electric Power (TEPCO) později uvedla, že plameny ani kouř už nejsou vidět a že se snaží zjistit, zda se podařilo požár uhasit.

Podle zprávy TEPCO byl malý požár uhašen asi po sedmi minutách.

Zatím není jasné, zda vznik požáru souvisel se zemětřesením, jež v úterý ráno udeřilo východně od pobřeží ostrova Honšú. Příčina ohně je předmětem šetření.

Plameny neměly vliv na úroveň radiace a neohrozily ani chladící systém reaktoru, dodala TEPCO.

Japonská komise pro jadernou bezpečnost už zvýšila závažnost fukušimské havárie z pátého na sedmý stupeň, tedy na úroveň Černobylu.

Fukušima I je jedním z jaderných zařízení, která byla osudného dne 11. března poškozena zemětřesením a vlnou tsunami. Kvůli unikající radiaci byla kolem ní vyhlášena evakuační zóna v okruhu 20 kilometrů. Japonská vláda v pondělí tuto zónu ještě rozšířila.

Japonsko před měsícem zasáhlo mohutné zemětřesení o síle 9 stupňů na Richterově škále následované několikametrovou vlnou tsunami, která se převalila přes severovýchodní pobřeží ostrova Honšú a některé vesnice smazala z mapy.

Zemětřesení si vyžádalo přes 13 tisíc potvrzených obětí. Stále se navíc pohřešuje 14 608 lidí.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Německá prokuratura obvinila cášského biskupa ze zpronevěry

Německá prokuratura obvinila světícího biskupa v Cáchách Johannese Bündgense ze zpronevěry. Informovala o tom dnes agentura DPA. Podle vyšetřovatelů hodnostář zneužil plné moci 78leté ženy trpící demencí a nechal si na svůj soukromý účet z jejího jmění převést celkem 128 000 eur (3,2 milionu korun). Bündgens oznámil, že po dobu svého stíhání nebude dál zastávat svůj úřad.

Podle obvinění biskup peníze získané od seniorky použil na nákup nemovitosti a slíbil jí, že v jeho domě bude mít doživotní právo užívat byt. Do katastru však nebylo věcné břemeno zaneseno.

Cášský biskup a Bündgensův nadřízený Helmut Dieser řekl, že je vyšetřováním šokován a chce, aby se celá záležitost pečlivě prověřila. Bündgens oznámil, že celou částku už ženě vrátil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy