Fukušima už má sedmý stupeň závažnosti. Jako Černobyl

Mediafax
12. 4. 2011 8:15
Zatím není jasné, zda vznik požáru souvisel s úterním zemětřesením
Z Fukušimy chodí další poplašné zprávy.
Z Fukušimy chodí další poplašné zprávy. | Foto: Reuters

Tokio - Zemětřesení o síle 6,4 stupňů na Richterově škále udeřilo v úterý ráno místního času východně od japonského ostrova Honšú. Varování před vlnou tsunami japonské úřady nevydaly, informovala agentura AFP.

Epicentrum otřesů se nacházelo ve vzdálenosti 77 kilometrů od Tokia v hloubce 13,1 kilometru, uvádí Americká geologická služba (USGS).

Japonská agentura Kjódo napsala, že letiště Narita v Tokiu kvůli kontrole po zemětřesení uzavřelo odletové dráhy.

Požár neovlivnil radiaci ani chladící systém

Z Japonska v tu dobu přišla ještě další alarmující zpráva. Provozovatel japonské jaderné elektrárny Fukušima I oznámil, že hasiči bojovali s ohněm v reaktorovém bloku číslo 4. Požár se podařilo uhasit, informuje v úterý agentura Reuters.

Informace o požáru přišly kolem 06.38 místního času (pondělí 23.38 SELČ). Společnost Tokyo Electric Power (TEPCO) později uvedla, že plameny ani kouř už nejsou vidět a že se snaží zjistit, zda se podařilo požár uhasit.

Podle zprávy TEPCO byl malý požár uhašen asi po sedmi minutách.

Zatím není jasné, zda vznik požáru souvisel se zemětřesením, jež v úterý ráno udeřilo východně od pobřeží ostrova Honšú. Příčina ohně je předmětem šetření.

Plameny neměly vliv na úroveň radiace a neohrozily ani chladící systém reaktoru, dodala TEPCO.

Japonská komise pro jadernou bezpečnost už zvýšila závažnost fukušimské havárie z pátého na sedmý stupeň, tedy na úroveň Černobylu.

Fukušima I je jedním z jaderných zařízení, která byla osudného dne 11. března poškozena zemětřesením a vlnou tsunami. Kvůli unikající radiaci byla kolem ní vyhlášena evakuační zóna v okruhu 20 kilometrů. Japonská vláda v pondělí tuto zónu ještě rozšířila.

Japonsko před měsícem zasáhlo mohutné zemětřesení o síle 9 stupňů na Richterově škále následované několikametrovou vlnou tsunami, která se převalila přes severovýchodní pobřeží ostrova Honšú a některé vesnice smazala z mapy.

Zemětřesení si vyžádalo přes 13 tisíc potvrzených obětí. Stále se navíc pohřešuje 14 608 lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy