Britská premiérka chce pro vojáky v zahraničí výjimky z úmluvy o lidských právech

ČTK ČTK
4. 10. 2016 15:43
Druhý článek (právo na život) a pátý článek (právo na svobodu a osobní bezpečnost) Evropské úmluvy o lidských právech by se neměly vztahovat na britské jednotky, které slouží v oblastech válečných konfliktů. Požaduje to britská premiérka Theresa Mayová, jež chce chránit vojáky před soudními žalobami a ušetřit peníze daňových poplatníků.
Britská premiérka Theresa Mayová.
Britská premiérka Theresa Mayová. | Foto: Reuters

Birmingham - Britská premiérka Theresa Mayová chce navrhnout, aby se některé části Evropské úmluvy o lidských právech neaplikovaly na britské vojáky, kteří bojují v zahraničí.

Podle návrhu Mayové by se v budoucích zahraničních konfliktech neměl na jednotky aplikovat druhý článek evropské úmluvy (o právu na život) a článek pět (právo na svobodu a osobní bezpečnost). Mayová to řekla televizi Sky News.

Návrh, který vítají rodiny válečných veteránů a který kritizují lidskoprávní organizace, se Mayová chystá spolu s ministrem obrany Michaelem Fallonem přednést na dvoudenní výroční konferenci Konzervativní strany, která začíná v Birminghamu.

Žaloby, v nichž oběti podle evropské konvence žádají miliony liber odškodného, jsou podle Fallona "honem na čarodějnice". "Náš právní systém je v masovém měřítku zneužíván k falešným obviněním našich jednotek," řekl již dříve.

"Naši muži a ženy v ozbrojených silách tam jdou a dávají v sázku své životy, aby nás chránili," řekla Mayová televizi Sky News. A dodala, že britská vláda by se za tyto vojáky měla postavit.

Mayová nicméně uvedla, že jednotky by se měly i nadále řídit mezinárodním právem, jako jsou například Ženevské konvence, a že jakékoli "uvěřitelné obvinění z kriminálního chování" by mělo být vyšetřeno.

V současné době vyšetřuje britský vládní tým IHAT více než 1500 případů - od obvinění ze špatného zacházení se zajatci až po obvinění z nezákonného zabití Iráčanů britskými vojáky v Iráku; přes 500 podobných obvinění se týká dřívějšího působení Britů v Afghánistánu.

IHAT byl zřízen v roce 2010. Vyřešeno bylo zatím 326 případů, za něž bylo vyplaceno odškodnění v celkové výši 20 milionů liber (asi 620 milionů korun).

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy