Jednání o Brexitu začnou do konce března. Přihlédnu k přání hlídat pohyb lidí z EU, řekla Mayová

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 10. 2016 17:18
I po odchodu Velké Británie z Evropské unie zůstane evropská legislativa součástí britského právního řádu - na základě zvláštního zákona. Nepotřebné zákony se pak budou postupně rušit. Důvodem je snaha uklidnit investory.
Theresa Mayová
Theresa Mayová | Foto: Reuters

Londýn/Birmingham - Velká Británie se po Brexitu opět stane zcela nezávislou a suverénní zemí a z této pozice bude utvářet svůj vztah s Evropskou unií. Ve svém projevu na konferenci Konzervativní strany v Birminghamu to řekla britská premiérka Theresa Mayová.

Po červnovém rozhodnutí, kdy si Britové vystoupení z EU odhlasovali, podle ní není cesty zpět. "Brexit znamená Brexit. A my ho proměníme v úspěch," uvedla.

Článek 50 unijní smlouvy, na základě kterého Britové z unie vystoupí, spustí do konce března příštího roku, řekla stanici BBC.

Při vyjednávání o podmínkách odchodu Británie z EU v následující dvouleté lhůtě hodlá přihlížet k přání Britů kontrolovat pohyb lidí z EU.

Už před začátkem konference konzervativců premiérka avizovala, že v nadcházejícím legislativním programu vlády bude zrušení zákona o přistoupení Británie k EU. Zákony pramenící z členství v EU Londýn převezme do britského právního řádu a teprve postupně je bude revidovat a ty nepotřebné následně rušit.

Zrušení zákona z roku 1972 o přistoupení Spojeného království k unii bude znamenat "první krok, aby se Británie zase stala svrchovanou a nezávislou zemí" a "moc se vrátí voleným institucím v naší zemi", řekla Mayová v rozhovoru s nedělníkem The Sunday Times.

Uklidnit investory

O tom, že veškerá legislativa pramenící z členství v Evropské unii zůstane i po takzvaném Brexitu součástí právního řádu Spojeného království a v následujících letech se bude postupně revidovat, informovala britská televizní stanice ITV už v sobotu.

Důvodem je snaha uklidnit investory, kteří si budou moci být nadále jistí, co je a co není zákonné ve vztahu k jejich produktům či zaměstnancům.

Mayová chce rovněž ujistit zaměstnance, že nepřijdou o svá pracovní místa.

Kontrola pohybu lidí z EU?

Do doby, než Velká Británie definitivně opustí Evropskou unii, tak na ostrovech platí stejná práva a povinnosti jako kdekoliv na území Evropské unie. Trvat na tom podle premiéra Bohuslava Sobotky bude i česká vláda.

Sobotka tak reagoval na vyjádření Theresy Mayové k možné kontrole pohybu lidí z EU v Británii.

"My nebudeme souhlasit s tím, aby Británie zaváděla nějaká jednostranná opatření proti pracovníkům z Česka nebo pracovníkům z dalších zemí střední a východní Evropy," řekl předseda české vlády.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Microsoft koupí za 19,7 miliardy dolarů firmu Nuance. Ta pomáhala vyrobit asistentku Siri pro Apple

Americký softwarový gigant Microsoft dnes potvrdil, že koupí společnost Nuance Communications, která se zabývá mimo jiné vývojem umělé inteligence a rozpoznávání řeči. Microsoft se snaží svou strategii přechodu ke cloudovým službám posílit i o odvětví zdravotnictví. Do hodnoty transakce 19,7 miliardy dolarů (430,3 miliardy korun) je zahrnut i čistý dluh.

Nuance asistovala společnosti Apple při spuštění osobního asistenta Siri a produkuje software, který se používá například v automobilovém průmyslu. Nuance i Microsoft nyní těží z rozmachu medicíny na dálku, neboť během pandemie covidu-19 se část styku s lékaři přesunula na internet. Produkty Nuance používá přes 55 procent amerických lékařů a 77 procent amerických nemocnic. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stát zatím kompenzaci regionální dopravy nechystá, počká na stanovisko Evropské komise

Stát zatím kompenzace pro kraje za ztráty v regionální dopravě nechystá. Pro případná jednání s kraji o podpoře bude klíčový výsledek současných jednání s Evropskou komisí o kompenzacích pro železniční dopravce, pro které stát připravuje kompenzace až za 1,5 miliardy korun.

Pokud komise dotace pro dopravce schválí, bude stát jednat s kraji. To se podle ministerstva dopravy dá očekávat na konci května. Sdělil to dnes řekl mluvčí ministerstva František Jemelka. Kraje v minulých dnech oznámily, že loni na jízdném z veřejné dopravy ztratily 3,7 miliardy korun, žádají proto o pomoc stát.

Zdroj: ČTK
Další zprávy