Avokáda tu hlídá speciální policie. Drogové kartely v mexickém městečku unáší farmáře

Zahraničí Zahraničí
3. 12. 2017 12:15
Mexické město Tancítaro se může chlubit bohatou úrodou avokáda. Stále oblíbenější ovoce představuje ale také velmi dobrý byznys, a tak se dostalo do centra pozornosti drogových kartelů. Raději tak farmáře a jejich úrodu střeží policie.
Foto: Shutterstock

Tancítaro - Přezdívá se mu hlavní město avokáda v Mexiku. Tento druh ovoce se v Tancítaru stal tak výnosným byznysem, že si na něj políčily i drogové kartely.

Často například unášely farmáře, za jejichž propuštění požadovaly výkupné.

Třicetitisícovému městu v mexickém státě Michoacán tak nezbylo nic jiného než zavolat na pomoc policisty, kteří budou farmáře a jejich úrodu avokáda střežit.

Obyvatelé dali z vlastní iniciativy dohromady takzvaný Veřejný bezpečnostní orgán (CUSEPT). Jeho členové jsou vybaveni zbraněmi i neprůstřelnými vestami. 

Když chce někdo do města vstoupit, musí se podrobit řadě kontrol. Místní těmto bezpečnostním opatřením říkají "filtros". 

Policejní jednotky částečně financují výrobci avokáda. Každý platí částku podle toho, kolik hektarů vlastní. 

Tancítaro je vůbec největším producentem avokáda v Mexiku, které ve velkém množství vyváží třeba do Spojených států. Z celosvětové produkce se pak zhruba 45 % této stále oblíbenější potraviny vypěstuje právě v Mexiku. 

Tancítaro bojuje proti zločincům dlouhodobě. Právě v Michoacánu odstartoval v roce 2006 konflikt vlády s drogovými kartely, který Mexiko vede dodnes. 

 

Právě se děje

před 12 minutami

Plážové volejbalistky v Mexiku neuspěly

Českým plážovým volejbalistkám se první ze tří turnajů Světového okruhu v Cancúnu nevydařil. Markéta Nausch Sluková s Barborou Hermannovou i Michala Kvapilová s Michaelou Kubíčkovou prohrály oba zápasy ve skupině a nevyužily příležitost získat další body do olympijské kvalifikace.

Ve hře jsou ještě Ondřej Perušič s Davidem Schweinerem, kteří v březnu triumfovali na turnaji Světového okruhu v Dauhá. Také oni začali další čtyřhvězdičkovou akci v Cancúnu porážkou. O postup do play off budou dnes bojovat s domácími Mexičany Rodolfem Ontiverosem a Juanem Virgenem.

České ženské jedničky Nausch Sluková a Hermannová po úvodních porážkách nezvládly boj o účast ve vyřazovacích bojích s bronzovými medailistkami z posledního mistrovství světa Taliquou Clancyovou a Mariafe Artachovou z Austrálie. S druhým nasazeným párem prohrály 23:21, 10:21 a 10:21. Kvapilová s Kubíčkovou nestačily na turnajové desítky Brazilky Anu Patrícii a Rebeccu, jimž podlehly 19:21 a 11:21. Po úspěchu v kvalifikaci neuhrály v hlavní soutěži ani set.

Další turnaj se v Cancúnu koná příští týden.

Turnaj Světového okruhu v plážovém volejbalu kategorie 4* v Cancúnu (Mexiko):

Ženy:

Skupina B:

Clancyová, Artachová (2-Austr.) - Hermannová, Nausch Sluková (15-ČR) 2:1 (-21, 10, 10).

Skupina G:

Ana Patrícia, Rebecca (10-Braz.) - Kvapilová, Kubíčková (26-ČR) 2:0 (19, 11).

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Do Černého moře zamíří britské válečné lodě, chtějí podpořit Kyjev

Do Černého moře v květnu zamíří britské válečné lodě, aby tak demonstrovaly solidaritu s Kyjevem a spojenci z NATO v regionu. V neděli o tom informoval list The Sunday Times, který se odvolává na zdroje z námořnictva. Zpráva přichází v době stupňujícího se napětí mezi Ukrajinou a Ruskem, které na východě státu v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. 

Do Černého moře podle zdrojů zamíří torpédoborec třídy Daring s protiletadlovými raketami a protiponorková fregata třídy Duke. V případě ohrožení ruskými plavidly je budou připraveny podpořit bojové letouny F-35 Lightning a helikoptéry Merlin z letadlové lodě HMS Queen Elizabeth. Ta zůstane ve Středozemním moři, protože vstup letadlových lodí do Černého moře zakazuje mezinárodní smlouva, píše The Sunday Times.

List rovněž poukazuje na to, že britské plány kontrastují s postupem Spojených států, jejichž prezident Joe Biden se nedávno rozhodl zrušit plánované vyslání dvou amerických válečných lodí do Černého moře kvůli obavám z eskalace napětí. V této souvislosti The Sunday Times upozorňuje, že náčelník britského generálního štábu Nick Carter v pátek připustil, že Londýn nesouhlasil s Bidenovým rozhodnutím stáhnout do září vojenské jednotky z Afghánistánu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy