V Arktidě je teplo jako v létě. Pokoušíme rozzlobené zvíře, je to jasné varování, říkají vědci

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
28. 2. 2018 20:17
Zatímco Evropu trápí silné mrazy, na severním polárním kruhu jsou dny, během nichž nějakou dobu vůbec nemrzne. "Je to anomálie mezi anomáliemi," říkají vědci.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Nuuk - Na meteorologické stanici na severu Grónska, která leží asi 700 kilometrů od severního pólu, se poslední týden několikrát opakovala podivná věc: naměřili tam vyšší teplotu, než jakou ukazovaly teploměry například v Londýně.

Zatímco Evropu trápí zima, na severním polárním kruhu jsou dny, během nichž po určitou dobu vůbec nemrzne.

To se přitom na nejseverněji položené stanici stalo v únoru podle americké stanice CNN pouze třikrát: poprvé v roce 2011, pak v roce 2017 a letos znovu.

Slunce v Arktidě nebude svítit ještě minimálně do března, kdy skončí polární noc. Přesto tato oblast zažívá vlnu rekordního tepla. Teploty šplhají nad nulu a nutí vědce znovu zvážit ty nejčernější scénáře klimatických změn, píše britský deník The Guardian.

Od začátku roku zažilo Grónsko celkem 61 hodin, kdy nemrzlo, což je třikrát více než v minulém roce. Teploty se tam letos v únoru pohybovaly o 15 stupňů Celsia výš, než bývá v tuto dobu běžné. Na Sibiři se teploty vyšplhaly dokonce o 35 stupňů Celsia výš, než je v únoru průměr.

"Je to anomálie mezi anomáliemi," cituje The Guardian profesora Michaela Manna z univerzity v Pensylvánii.

"Může to naznačovat, že nás čekají ještě jiná překvapení, pokud budeme dál pokoušet to rozzlobené zvíře, kterým je naše klima. Arktida byla vždy považována za indikátor, protože se tady umocňuje oteplování způsobené lidskou činností. A teď vysílá jasné varování."

Vědci se obávají, že globální oteplování narušuje silné polární víry, které zamrzlý sever jindy izolují od teplejších větrů a udržují ho chladný. Teploty sice i na Arktidě mohou kolísat a někdy stoupat, ale zatím se nikdy nedostaly tak vysoko. A hlavně se na podobné výši ještě nikdy neudržely tak dlouho.

Jak ukazuje graf, který na Twitteru sdílel klimatolog z Kalifornské univerzity Zack Labe, teploty naměřené letos v únoru se blíží teplotám, které jsou v Arktidě běžné v létě.

Co způsobilo takové vlny tepla? Podle Roberta Grahama z Norského polárního institutu je to tím, že ubylo ledu, který v minulosti příliv teplého vzduchu dokázal ochladit. Jak ledovce tají a ubývá jich, tato ledová brána se posunuje dál na sever, kam se dostane i teplý vzduch. A protože teplota oceánu stále stoupá, teplý vzduch z jihu dál ohřívá klima kolem severního pólu.

Vytváří se tím bludný kruh. Čím teplejší je moře a proudící vzduch, tím více taje led v Severním ledovém oceánu. A čím méně ledu v moři je, tím teplejší vzduch zůstane, protože se nemá čím zchladit.

Video: Rovenský: V důsledku změn klimatu nám hrozí například rozšíření malárie do Evropy. Díky, Donalde 

Sliby se mají plnit. A americký prezident Donald Trump se ty své plnit snaží, říká Jan Rovenský z Greenpeace Česká republika. Více v DVTV Apel. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy