Na Aljašce žalují stát. Kvůli těžbě ropy

mp, Reuters
8. 3. 2007 14:01
Aljaška - Spojené státy chtějí těžit ropu a zemní plyn z Beaufortova moře přiléhajícího k Aljašce. Místním obyvatelům se ale tento záměr nelíbí, a proto na stát podali žalobu.
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Domnívají se, že těžba v podobě, kterou navrhuje ministerstvo životního prostředí, bude mít tvrdý dopad na přírodu v oblasti a také na život původních obyvatel oblasti - Inuitů.

Žalobu podal region North Slope Borough, jehož se plánovaná těžba bezprostředně dotýká, společně s Aljašskou eskymáckou velrybářskou společností (místní obyvatelé mají výjimku pro lov velryb - jde o jejich tradiční způsob obživy - pozn. red.).

Špatná studie

Snaží se tak postavit do cesty prodeji práv na pronájem těžebních ploch, který má proběhnout 18. dubna. Obyvatelé a velrybáři se domnívají, že Úřad pro správu nerostného bohatství, který spadá pod resort životního prostředí, neodvedl při zpracovávání studie o dopadu těžby dobrou práci. Podle nich podcenil řadu faktorů. 

Starosta oblasti Edward Itta k žalobě říká: "Opravdu se kvůli tomu nechci soudit, ale zůstává tu plno nezodpovězených otázek o dopadech podmořské těžby na migraci velryb a na způsob našeho života."

Itta se pokusil vyřešit problém mimosoudní cestou - jednal o odložení prodeje těžebních práv, případnou těžbu pak podmínil vypracováním dalších studií. Vyjednávání s ministerstvem i Úřadem pro správu nerostného bohatství ale úspěch nepřineslo.

Teď už zastavení prodeje a vypracování celkové studie vyžadují Inuité soudně. Ministerstvo životního prostředí - na nějž byla žaloba podána - zatím celou záležitost zkoumá a k právnímu postupu místních obyvatel se ještě oficiálně nevyjádřilo.

Zapomněli na globální oteplování

Úřady vidí v oblasti nový bohatý zdroj nerostných surovin. Jejich odhady říkají, že například ropou z vnějšího kontinentálního šelfu Beaufortova moře by bylo možné naplnit okolo 8,2 miliardy barelů.

Zástupci strany, která se příjezdu těžařů brání, argumentují tím, že studie, kterou si nechal vypracovat Úřad pro správu nerostného bohatství, je značně nedokonalá. Nepočítá například s vlivem globálního oteplování.

"Narůstající dopady těžby ropy a zemního plynu spojené s rostoucím vlivem globálního oteplování jsou velmi závažné," stojí v žalobě. Právě působení globálního oteplování se podle místních lidí projevuje v oblasti výrazně už dnes.

 

Právě se děje

Další zprávy