Peking - Začalo to zemětřesením, které způsobilo sesuv půdy do koryta Žluté řeky. Kameny vytvořily přírodní hráz, která se ale začala rychle plnit. Sílící tok řeky nakonec přetekl a způsobil jedny z největších záplav v historii lidstva.
Voda se valila údolím a spláchla celé vesnice. Lidé, kterým se podařilo uprchnout, se museli přestěhovat do okolních kopců. Celý národ se dal do pohybu.
Obyvatelé domů, které byly navždy pohřbené na dně řeky, byli nuceni usídlit se v horách nebo si dokonce postavit nové domovy na stromech. Veškerá úroda a pole zmizely a lid postihl hlad.
Tento katastrofický scénář se podle vědců stal kolem roku 1900 před naším letopočtem a stál u zrodu čínské civilizace. Výsledky jejich objevu publikoval časopis Science Magazine.
Analýza koster
Čínští geologové našli důkazy o 4000 let starém zemětřesení, které skutečně mohlo zablokovat tok řeky. Hladina řeky stoupla o neuvěřitelných 38 metrů a vytvořilo se obrovské jezero, které na několik měsíců zaplavilo údolí dlouhé 2000 kilometrů.
Důkazem jsou i ostatky obětí silného zemětřesení nalezené o něco dále po proudu Žluté řeky.
Analýza koster 14 dětí odhalila, že zemřely ve stejnou dobu. Hluboké trhliny, které tam v zemi zemětřesení vytvořilo, byly navíc podle zjištění vědců necelý rok poté naplněny bahnem, které tam odplavila rozvodněná řeka.
Oba objevy slouží jako důkaz vysvětlení, jak vznikla nejdéle fungující civilizace na světě. Příběh o obrovských záplavách v Číně se totiž do nynějška objevoval pouze v mytologii a v několika čínských starověkých kronikách.
Legendární zakladatel mytické dynastie
Píše se v nich o zrodu celé čínské civilizace, který se udál na pozadí největší přírodní katastrofy v dějinách lidstva.
Legenda hovoří o období 2000 let před naším letopočtem, kdy území dnešní Čínské lidové republiky (ČLR) ovládla první legendární dynastie Sia. Její zakladatel - vůdce Jü - dokázal zkrotit Žlutou řeku, která trápila obyvatele častými záplavami, jež trvaly kontinuálně po celé generace. Po dobu několika let kopal kanály, které vodu z řeky odváděly až do moře.
I added a video to a @YouTube playlist https://t.co/SqjPR9PBi6 Ancient earthquake and flood may have led to China's earliest empire
— StINK Productions (@OperationFear) August 5, 2016
Úspěch jeho projektu mu vynesl "božský mandát", který ho opravňoval k vládě nad územím a založení první čínské vládnoucí dynastie. Bez neustálého strachu o život a obživu poté mohlo konečně dojít k rozvoji zemědělství, řemesel a ke skutečnému růstu civilizace.
V období kolem roku 1900 před naším letopočtem skutečně podle historiků došlo na území dnešní Čínské lidové republiky k přechodu z neolitické doby na dobu bronzovou, která se vyznačuje sociální diferenciací a rozvojem metalurgie.
"Žádný vědecký důkaz do této doby nebyl nalezen," cituje britský The Guardian oznámení vedoucího pracovník Wu Čching-lung z Jihovýchodní univerzity v Číně. Nejde však jen o důkaz obrovských povodní. Geologický objev poskytuje vědecké důkazy o existenci první čínské dynastie a pravdivosti některých historických textů, které se datují až do 5. století před naším letopočtem.