reklama
 
 

Číňané dostavěli největší teleskop světa. Bude poslouchat šum vesmíru a hledat mimozemšťany

4. 7. 2016 12:19
Poslouchat vesmírný šum a hledat stopy po mimozemském životě bude od září největší teleskop na světě, který v neděli po pěti letech dostavěli v Číně. Je velký zhruba jako 30 fotbalových hřišť, stál 180 milionů amerických dolarů a Peking si od něj slibuje, že v příštích 20 letech povede celosvětový výzkum mimozemských civilizací.

Peking - V Číně byl v neděli položen poslední panel do skládačky, která vytváří největší teleskop na světě. Informovala o tom tamní média.

Obří teleskop zaujímá plochu odpovídající zhruba 30 fotbalovým hřištím a práce na jeho stavbě trvaly celých pět let. Od září už by měl začít pátrat po mimozemské civilizaci.

Je 500 metrů široký a stál v přepočtu 180 milionů amerických dolarů (4,4 miliardy korun). Svou velikostí předčí observatoř Arecibo v Portoriku, která má kolem 300 metrů v průměru.

Navržen byl tak, aby odposlouchával šum z vesmíru a dokázal odhalit přítomnost cizího života. Plán na jeho sestrojení byl poprvé představen už v roce 1994. Nyní ho čeká první zkouška.

Teleskop byl sestaven Národní astronomickou observatoří, která spadá pod Čínskou akademii věd. Peking doufá, že megalomanský projekt se na příštích alespoň 20 let stane světovým lídrem v honbě za mimozemskými civilizacemi.

První dva roky bude teleskop k dispozici pouze čínským vědcům, ale po uplynutí této doby ho budou moci využívat odborníci z celého světa.

autor: Zahraničí | 4. 7. 2016 12:19

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama