Slovenské ministerstvo zahraničních věcí v prohlášení uvedlo, že v předchozích dnech obdrželo vyjádření ministerstva obrany, ve kterém jeho zaměstnanci vyjádřili souhlas s přeletem amerických vrtulníků přes Slovensko, ale zároveň vydali zamítavé stanovisko k jejich mezipřistání v zemi.
"Po včerejším (čtvrtečním) a dnešním telefonátu ministra zahraničních věcí Miroslava Lajčáka s ministrem obrany Peterem Gajdošem dostal náš resort již nové, souhlasné stanovisko v této záležitosti," uvedlo ministerstvo zahraničí.
Naopak, ministerstvo obrany tvrdilo, že svůj oficiální postoj v případu vydalo až dnes. Z jeho prohlášení vyplynulo, že původně byla slovenské diplomacii zaslána jen interní komunikace zaměstnanců ministerstva obrany.
Podle listu Denník N USA požádaly o možnost mezipřistání svých vojenských vrtulníků na Slovensku při jejich návratu na základnu v Německa z mezinárodního cvičení v Maďarsku, Bulharsku a Rumunsku. Při dřívějším přeletu na cvičení americké stroje přistály na málo vytíženém civilním letišti v Piešťanech na západním Slovensku, kde posádka podle samosprávy doplnila palivo, přenocovala a za služby zaplatila více než 20 000 eur (510 000 korun).
Nejde o první spor mezi slovenskými ministerstvy obrany a zahraničí. Ministerstvo obrany v březnu oznámilo, že nehodlá pokračovat v jednáních s USA o smlouvě, na jejímž základě by Bratislava mohla čerpat peníze na modernizaci svých vojenských letišť. Zdůvodnilo to tím, že smlouva by ohrozila suverenitu země a umožnila umístit cizí vojska na Slovensku.
Postoj ministerstva obrany podpořili i představitelé vládní nacionalistické Slovenské národní strany, která se netají svým vstřícným postojem vůči Rusku a jejímž členem je i ministr obrany Gajdoš. Šéf slovenské diplomacie Lajčák tehdy řekl, že Slovensko nejednalo o trvalé přítomnosti amerických vojáků na slovenském území