Muž poletí volným pádem šest minut. Rychleji než zvuk

Martin Novák Martin Novák
8. 10. 2012 22:14
Rakouský dobrodruh Felix Baumgartner skočí z výšky 36,6 kilometru
Felix Baumgartner při tréninku.
Felix Baumgartner při tréninku. | Foto: Reuters

Rosswell - Rakušan Felix Baumgartner se chystá v úterý přepsat historii těch nejodvážnějších dobrodružství, jakých jsou lidé schopni.

Nechá se speciálním přístrojem s balónem vynést do výšky 36,6 kilometru, tam vystoupí a skočí do volného prostoru. Měl to udělat už v pondělí, ale silný vítr v americkém státě Nové Mexiko, kde se pokus koná, změnil jeho plány.

Třiačtyřicetiletý bývalý příslušník rakouské armády hodlá překonat několik rekordů. Chce jako první člověk překonat rychlost zvuku, protože k Zemi má padat rychlostí přes 1126 kilometrů za hodinu, než se mu otevře padák.

Zároveň má jít o zatím nejdelší volný pád. Potrvá skoro šest minut. Zároveň to bude seskok z největší výšky. Rekord drží americký letec Joseph Kittinger, který už v roce 1960 padal z výšky 31,3 kilometru.

Felix Baumgartner.
Felix Baumgartner. | Foto: Reuters

Baumgartner na akci trénuje pět let, má už za sebou seskok z 29, 6 kilometru. S úspěchem také skáče z nejvyšších budov planety.

Takto "pokořil" například věže Petronas Tower v Kuala Lumpuru nebo mrakodrap Taipei 101 na Tchaj-wanu.

Nový pokus je značně rizikový a může samozřejmě skončit smrtí. Baumgartner tvrdí, že strach má a že právě proto uspěje.

"Strach se stal mým přítelem. Poté, co podnikám extrémní seskoky tak dlouho, jsem se ho naučil používat tak, aby to pro mne bylo výhodné. Strach mi nedovolí, abych zašel příliš daleko," tvrdí Rakušan.

V úterý uvidíme, zda ho toto přesvědčení dovedlo k dosud největšímu úspěchu.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy