Máme strach. Muslimové na Srí Lance radši nevycházejí ven, děsí se výhrůžek a odplaty

Zahraničí Zahraničí
25. 4. 2019 15:59
Ve městě Bandaragama, které leží asi čtyřicet kilometrů od srílanské metropole Kolombo, stála ještě donedávna prodejna obuvi Shoe Fashion. Patnáct let ji tu provozoval Srílančan Mohamed Iqbal. V noci z neděle na pondělí ale obchod někdo zapálil. Podle Iqbala šlo zcela určitě o odplatu za sérii teroristických útoků, která ostrov v jihovýchodní Asii zasáhla na Velikonoční neděli a již měli na svědomí islamisté.
Hotel Shangri-La v Kolombu po útoku | Video: Reuters

Iqbal se řadí ke zhruba desetiprocentní menšině muslimů, která na Srí Lance žije. I když zdejší vyznavači islámu nedělní atentáty odsuzují, čelí teď vlně nenávisti a strachu. 

"Naše víra už ani nemůže být více odlišná od Islámského státu. Přesto se na nás teď všichni koukají, jako bychom to byli my, kdo ty kostely vybombardoval," popisuje pro deník The New York Times Iqbalův syn Ifaz.

Právě teroristická organizace Islámský stát (IS) se s odstupem několika dní k nedělním útokům, při kterých zemřelo nejméně 359 lidí, přihlásila. Vyšetřovatelé ale z teroru viní málo známou místní islamistickou skupinu Národní Tauhíd džamáate (NTJ). IS jim nicméně v přípravě atentátů zřejmě pomáhal, vůdce NTJ Zahrán Haším podle policie udržoval kontakt s jeho členy.

Atentátníci vraždili ve třech luxusních hotelech a v trojici kostelů v době vrcholících křesťanských svátků. Dosud přitom bylo soužití muslimů a křesťanů na Srí Lance relativně bezproblémové. "To, co tihle barbaři provedli, všechno narušilo. Křesťané se k nám vždycky chovali přátelsky. Někteří lidé se teď ale možná budou chtít pomstít, obzvláště obyvatelé venkova nejsou v bezpečí. Takže se prostě bojíme," říká pro deník The Washington Post Shafi Mula, manažer jedné z mešit v Kolombu, před kterou teď hlídkuje policie. 

Právě ve srílanském hlavním městě se nachází kostel svatého Antonína, který se stal jedním z terčů teroristických útoků, a také všechny tři přepychové hotely. Mohammad Ifam se podílí na vedení jedné mešity v Kolombu, pro list The Washington Post vypráví, jak spolu s ostatními věřícími v posledních měsících opakovaně protestoval proti teroristické organizaci Národní Tauhíd džamáate. Vždy po pátečních modlitbách před Velkou mešitou v Kolumbu, kterou Ifam pravidelně navštěvuje, teď visí cedule s nápisem odsuzujícím atentáty z konce týdne.

Jenže slovní ani písemná vyjádření, ve kterých se muslimové od teroru distancují, ničemu nepomáhají. Vyznavači tohoto náboženství se nejen v Kolombu bojí vycházet ven nebo se přinejmenším vyhýbají veřejným místům a cítí strach. "Bojím se, jestli bych se vrátil živý," vysvětluje pro agenturu AFP Mohamed Hasan, proč se od minulého týdne skoro neukázal ve svém zaměstnání. Pracuje ve vydavatelství v Kolombu, teď se ale většinu času  zdržuje doma. Také jeho rodina si nepřeje, aby vycházel ven.

Výhrůžky smrtí

Klid nepanuje ani ve městě Negombo, kde teroristé zaútočili na kostel svatého Šebestiána a zabili více než stovku lidí. List The New York Times s odkazem na tamní obyvatele popisuje, jak se tu jeden den skupiny křesťanů přesouvaly od jednoho domu k druhému, rozbíjeli okna i dveře a tahali lidi ven z jejich obydlí. Na ulici je kopali do obličeje a vyhrožovali jim smrtí. Nikdo tu zatím nezemřel, muslimové se ale obávají, že je to možná jen otázka času. 

Také vedení některých kostelů na Srí Lance žádá muslimy, aby se raději vůbec neúčastnili pohřbu obětí nedělních atentátů ani se nesnažili pomoct pozůstalým. Poslanec srílanského parlamentu Ashu Marasinghe dokonce ve středu navrhl, aby Srí Lanka zakázala nošení burek. Podle něj je tento oděv symbolem terorismu.

Muslimové i křesťané tvoří na Srí Lance menšinu, k islámu se tu hlásí asi dva miliony z téměř 22,5 milionu obyvatel. Ostrovní stát je etnicky i nábožensky pestrý, žije tu také asi třináctiprocentní menšina hinduistů. Nejvíc lidí, zhruba sedmdesát procent, vyznává buddhismus.

Právě s buddhisty se muslimové v minulých letech opakovaně dostali do konfliktu. Spory se přelily ve velké násilí například v roce 2014 nebo loni, kdy náboženské nepokoje vyvolala smrt buddhisty z většinového sinhálského etnika. Muž zemřel po napadení skupinou muslimů a Sinhálci pak v odvetě začali vypalovat domy a obchody muslimské menšiny. V zemi dokonce kolovaly pověry, že jídlo, které prodávali muslimové, způsobuje neplodnost. 

Tehdy navíc policie čelila nařčení, že stojí na straně buddhistů, kterým v utlačování muslimů pomáhá. Teď, když se muslimská menšina obává utiskování ze strany křesťanů, se strachuje, aby se policisté nepostavili zase na jejich stranu. Ifaz, jehož otec přišel o podnik, má dokonce podezření, že obchod mohli zapálit právě policisté. Úřady totiž v neděli v reakci na atentáty vyhlásily zákaz vycházení.

Video: Kamera zachytila, jak jeden z útočníků na Srí Lance vstupuje do kostela

Kamera zachytila, jak útočník vstupuje do kostela | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 40 minutami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 42 minutami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon ruku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

před 2 hodinami

Italský ministr zahraničí Di Maio končí v čele Hnutí pěti hvězd

Italský ministr zahraničí Luigi di Maio ve středu oznámil, že končí ve funkci šéfa vládní strany Hnutí pěti hvězd (M5S). Informovala o tom agentura AP. Svým stoupencům v Římě Di Maio řekl, že jedna éra skončila, on svou práci dokončil a nyní bude důvěřovat svému nástupci, že dále úspěšně povede stranu kupředu. Hnutí pěti hvězd podle Di Maia nyní dočasně povede senátor Vito Crimi, nový vůdce bude vybrán v následujících měsících po kongresu strany. Italská média ještě před tímto oznámením uváděla, že Di Maiův krok by neměl znamenat konec vlády, kterou od loňska tvoří koalice M5S a Demokratické strany.

"Dnes tu jsem proto, abych oznámil svou rezignaci z čela Hnutí pěti hvězd," řekl ministr svým příznivcům. Třiatřicetiletý Di Maio stranu vedl od září 2017. Hnutí pěti hvězd se v posledních měsících potýkalo s vnitřními spory, v obou komorách parlamentu odešlo do frakcí jiných stran či do frakce smíšené několik zákonodárců. Poslední dva to udělali v úterý, připomněla agentura APA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy