reklama
 
 

Srí Lanka dostala před útoky tři varování, zabránit jim ale nedokázala

24. 4. 2019 16:17
Podívejte se na video k útokům na Srí Lance. | Video: Reuters |  02:04
Srílanské zpravodajské služby dostaly před sérií teroristických útoků varování. První přišlo více než dva týdny před Velikonocemi, druhé jeden den a třetí pak jen několik hodin před samotnými výbuchy. Zpráva o bezprostřední hrozbě útoku ze strany islamistů pocházela z Indie. Srí Lanka ale největšímu teroristickému útoku ve své historii, při kterém zemřelo nejméně 359 lidí, zabránit nedokázala. A není jasné, jestli se o to tamní úřady vůbec pokusily.

Srílanský prezident Maithripala Sirisena v úterý večer řekl, že o varování nevěděl. Podle agentury Reuters následně oznámil, že vymění čelné představitele obranných sil, jelikož selhali.

"Indie nás informovala, ale došlo k pochybení v tom, jak jsme s tím naložili," nechal se slyšet srílanský premiér Ranil Wickremesinghe v rozhovoru pro indickou televizi NDTV. "Nebylo to tlumočeno dál."

Varování přitom bylo velmi konkrétní. Podle informací americké televizní stanice CNN se dokonce vědělo, že teroristé zacílí na kostely a hotely.

Indické bezpečnostní služby Srí Lanku varovaly před Zahránem Hašímem. Mužem, který vede dosud málo známou islamistickou skupinu Národní Tauhíd džamáate (NTJ), jež podle vyšetřovatelů útok spáchala. Podle indického deníku Hindus Times se Indové napojili na jeho mobilní telefon a zjistili, že je v kontaktu s členy takzvaného Islámského státu v Bangladéši.

I tato sousední země by podle indického úředníka, který si ale nepřál být jmenován, měla být v pohotovosti.

Pozor na radikální kazatele

Haším školil a trénoval radikály na Srí Lance. Indické bezpečnostní služby se k němu dostaly přes výslech podezřelého člena IS. Hašímovo jméno a varování, že plánuje atentát, se objevilo v písemné zprávě, kterou 11. dubna obdržel šéf srílanské policie a jejíž kopii má k dispozici televize CNN.

Dokonce i muslimští vůdci na Srí Lance vládu varovali před radikálním kazatelem. Reyyaz Salley z jedné z mešit v metropoli Colombu údajně opakovaně upozorňoval na zradikalizovaného Hašíma. V únoru úřadům poslal video, ve kterém Haším podle něj prosazuje džihád.

"Lidem se vymývají mozky. Kdyby úřady reagovaly na naše rady, bylo by možné tomu zabránit," je přesvědčen.

Hrozí další útoky na Srí Lance?

K útokům ve třech kostelech a třech luxusních hotelech došlo na Velikonoční neděli. Nepřežilo je nejméně 359 lidí, z toho na čtyři desítky cizinců. Stovky dalších byly zraněny. V úterý se k útokům přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Své tvrzení později podložila videem, ve kterém Haším spolu se sedmi maskovanými muži slibuje věrnost IS.

Sebevražedných útočníků bylo podle vyšetřovatelů celkem devět, včetně jednoho manželského páru. Vedl je právě Haším. Policie už zatkla kolem 60 podezřelých osob, devět lidí se podle zpráv CNN už objevilo před soudem.

Podle srílanských zpravodajských služeb teroristé plánovali ještě druhou vlnu útoků, a hrozba proto stále trvá. "Neměli jsme o velikonočních útocích předem tušení, ale myslíme si, že probíhá plánování dalších teroristických útoků. Teroristé mohou udeřit bez varování," nechal se slyšet americký velvyslanec v Colombu. "Typickými místy v ohrožení jsou veřejná shromáždění a veřejná prostranství," dodal.

Video: Kamera zachytila jednoho z útočníků, jak vstupuje do kostela

Kamera zachytila, jak útočník vstupuje do kostela | Video: Reuters |  00:48

autor: Simona Fendrychová | 24. 4. 2019 16:17

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama