Srí Lanka dostala před útoky tři varování, zabránit jim ale nedokázala

Srílanské zpravodajské služby dostaly před sérií teroristických útoků varování. První přišlo více než dva týdny před Velikonocemi, druhé jeden den a třetí pak jen několik hodin před samotnými výbuchy. Zpráva o bezprostřední hrozbě útoku ze strany islamistů pocházela z Indie. Srí Lanka ale největšímu teroristickému útoku ve své historii, při kterém zemřelo nejméně 359 lidí, zabránit nedokázala. A není jasné, jestli se o to tamní úřady vůbec pokusily.
Podívejte se na video k útokům na Srí Lance. | Video: Reuters

Srílanský prezident Maithripala Sirisena v úterý večer řekl, že o varování nevěděl. Podle agentury Reuters následně oznámil, že vymění čelné představitele obranných sil, jelikož selhali.

"Indie nás informovala, ale došlo k pochybení v tom, jak jsme s tím naložili," nechal se slyšet srílanský premiér Ranil Wickremesinghe v rozhovoru pro indickou televizi NDTV. "Nebylo to tlumočeno dál."

Varování přitom bylo velmi konkrétní. Podle informací americké televizní stanice CNN se dokonce vědělo, že teroristé zacílí na kostely a hotely.

Indické bezpečnostní služby Srí Lanku varovaly před Zahránem Hašímem. Mužem, který vede dosud málo známou islamistickou skupinu Národní Tauhíd džamáate (NTJ), jež podle vyšetřovatelů útok spáchala. Podle indického deníku Hindus Times se Indové napojili na jeho mobilní telefon a zjistili, že je v kontaktu s členy takzvaného Islámského státu v Bangladéši.

I tato sousední země by podle indického úředníka, který si ale nepřál být jmenován, měla být v pohotovosti.

Pozor na radikální kazatele

Haším školil a trénoval radikály na Srí Lance. Indické bezpečnostní služby se k němu dostaly přes výslech podezřelého člena IS. Hašímovo jméno a varování, že plánuje atentát, se objevilo v písemné zprávě, kterou 11. dubna obdržel šéf srílanské policie a jejíž kopii má k dispozici televize CNN.

Dokonce i muslimští vůdci na Srí Lance vládu varovali před radikálním kazatelem. Reyyaz Salley z jedné z mešit v metropoli Colombu údajně opakovaně upozorňoval na zradikalizovaného Hašíma. V únoru úřadům poslal video, ve kterém Haším podle něj prosazuje džihád.

"Lidem se vymývají mozky. Kdyby úřady reagovaly na naše rady, bylo by možné tomu zabránit," je přesvědčen.

Hrozí další útoky na Srí Lance?

K útokům ve třech kostelech a třech luxusních hotelech došlo na Velikonoční neděli. Nepřežilo je nejméně 359 lidí, z toho na čtyři desítky cizinců. Stovky dalších byly zraněny. V úterý se k útokům přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Své tvrzení později podložila videem, ve kterém Haším spolu se sedmi maskovanými muži slibuje věrnost IS.

Sebevražedných útočníků bylo podle vyšetřovatelů celkem devět, včetně jednoho manželského páru. Vedl je právě Haším. Policie už zatkla kolem 60 podezřelých osob, devět lidí se podle zpráv CNN už objevilo před soudem.

Podle srílanských zpravodajských služeb teroristé plánovali ještě druhou vlnu útoků, a hrozba proto stále trvá. "Neměli jsme o velikonočních útocích předem tušení, ale myslíme si, že probíhá plánování dalších teroristických útoků. Teroristé mohou udeřit bez varování," nechal se slyšet americký velvyslanec v Colombu. "Typickými místy v ohrožení jsou veřejná shromáždění a veřejná prostranství," dodal.

Video: Kamera zachytila jednoho z útočníků, jak vstupuje do kostela

Kamera zachytila, jak útočník vstupuje do kostela | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 29 minutami

Senátní komise podpořila změny pravidel voleb do sněmovny

Senátní ústavní komise podpořila doplnění pravidel pro volby do sněmovny, které si vyžádal zásah Ústavního soudu. Předseda komise Zdeněk Hraba (STAN) označil novelu za kompromisní. Část senátorů by ale do předlohy ráda vložila korespondenční formu hlasování pro Čechy žijící v zahraničí. Horní komora bude o volební novele rozhodovat koncem dubna.

"Nová volební úprava není dokonalá, ale pořád je lepší než to, co jsme tu měli a co bylo označeno Ústavním soudem za protiústavní," uvedl Hraba. Podotkl, že novela zmírňuje nerovnosti mezi stranami s vyšším a nižším ziskem hlasů voličů. "Vnímám to jako kompromis vyjednaný napříč politickým spektrem," dodal Hraba. Také předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) označil sněmovní verzi novely za úspěch a výsledek dohod mezi sněmovnou a Senátem.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Nejvyšší soud potvrdil 30 let vězení za dvojnásobnou vraždu v Břeclavi

Nejvyšší soud potvrdil třicetiletý trest vězení pro , jenž se podle pravomocného verdiktu dopustil dvojnásobné vraždy v Břeclavi. Rozhodnutí padlo bez veřejného jednání. Dovolání bylo odmítnuto, řekla bez dalších podrobností Miroslava Klusová, mluvčí Krajského soudu v Brně, který se případem zabýval jako první instance.

Štaubert podle pravomocného verdiktu vraždil v rodinném domě v Břeclavi předloni v noci na 6. srpna, když přišel do domu krást. S oběťmi, devětaosmdesátiletým mužem a čtyřiačtyřicetiletou ženou, se krátce před tím znal. Senior se vzbudil, Štaubert na něj vzápětí zaútočil. Zasadil mu desítky bodných a sečných ran, stejně jako později ženě, která v domě také žila. Štaubert se nejspíš bál, že ho pozná. Oběti zemřely na místě.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Zeman přijme kandidáta na ministra zahraničí Kulhánka ve čtvrtek po poledni

Český prezident Miloš Zeman přijme ve čtvrtek v 13:00 na zámku v Lánech kandidáta na post ministra zahraničních věcí Jakuba Kulhánka (ČSSD). Oznámil to na Twitteru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Kulhánek má ve funkci nahradit odvolaného Tomáše Petříčka (ČSSD). Dosud svou nominaci nechtěl komentovat s tím, že se k ní vyjádří až po schůzi se Zemanem.

Zdroj: Domácí
Aktualizováno před 58 minutami

Na dálnici D5 u Prahy se srazilo auto s motorkou, motocyklista zemřel

Na dálnici D5 u Prahy odpoledne zemřel motocyklista, který ujížděl policii. Při jízdě po dálnici se otočil do protisměru, kde se srazil s osobním autem. Druhý řidič je zraněný, dánice byla dočasně obousměrně uzavřena, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Nehoda se stala před 13:00 na pátém kilometru. "Motocyklista ujížděl hlídce, nerespektoval výzvy k zastavení, otočil se na dálnici do protisměru a čelně se střel s osobním vozidlem," uvedla Richterová.

Motorkář na místě podlehl zraněním a druhý řidič zůstal v autě zaklíněný. "Hasiči ho vyprostili a předali záchranné službě," řekl mluvčí krajských hasičů Jaroslav Gabriel. Bylo také nutné uhasit motorku, která po nehodě začala hořet.

D5 byla nejdříve obousměrně uzavřena, kolem 13:45 byl obnoven směr na Prahu oběma jízdními pruhy. Později se podařilo částečně obnovit provoz i v opačném směru na Plzeň, auta tam zatím jezdí jedním pruhem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy