Muslim střílel na Židy v Seattlu

AP, man
29. 7. 2006 12:38
Seattle - Válka mezi Izraelem a Hizballáhem se dnes na okamžik přenesla až na západní pobřeží USA. Ozbrojený americký muslim střílel v Židovském centru v Seattlu. Jednu ženu zavraždil.
Vyšetřovatelé fotografují v Seattlu místa před budovou, v níž střílel ozbrojenec.
Vyšetřovatelé fotografují v Seattlu místa před budovou, v níž střílel ozbrojenec. | Foto: Reuters

Dalších pět žen utrpělo zranění, z toho tři jsou v kritickém stavu. Útočníka policie zatkla.

Muž se násilím dostal do budovy a začal střílet. Lidé se dali na útěk. "Křičel, že je americký muslim a má vztek na Izrael. Pak střílel po každém, koho viděl," řekla jedna z pracovnic centra.

Patti Simonová, která v centru pracuje uvedla, že slyšela z patra pod sebou výkřiky a střelbu, takže okamžitě volala policii. Pro list Seattle Times uvedla, že se jen den předtím vrátila z Izraele, kde nedaleko ní dopadla raketa, vystřelená Hizballáhem.

Přivolané zásahové jednotce SWAT se střelec vzdal bez odporu. Policie muže identifikovala jako třicetiletého Naveeda Afzala Haqa, který bydlel severně od Seattlu. Údajně je nezaměstnaný.

Policie zpřísnila ve městě ochranu synagog i mešit, ale nepočítá s dalším násilím. "Šlo o individuální čin, pachatel zřejmě není ve spojení s dalšími osobami," řekl agentuře AP starosta města Greg Nickels.

 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Útočník v Afghánistánu zastřelil tři pracovnice televizní stanice

Neznámý ozbrojenec v úterý ve východoafghánském Dželálábádu zastřelil tři zaměstnankyně místní televizní stanice. Čtvrtá žena byla zraněna a v nemocnici bojuje o život. Místní policie uvedla, že zadržela hlavního podezřelého. Jde o další ze série útoků proti pracovníkům v médiích v této oblasti za poslední měsíce, píše agentura Reuters.

Tři ženy ve věku 18 až 20 let ozbrojenec střelil do hlavy, když se vracely domů z práce, uvádí vládní zdroje. Místní televizní stanice potvrdila, že se jednalo o její zaměstnankyně.

Afghánistán se v posledních měsících potýká s vlnou útoků vůči novinářům, lékařům, bojovníkům za lidská práva či státním zaměstnancům. Na začátku prosince byla v Dželálábádu zastřelena moderátorka stejné stanice Malala Majvandová. V lednu zemřel novinář a bojovník za lidská práva Adil Ajmak, na jehož auto zahájili palbu neznámí střelci.

Afghánská vláda a některé zahraničí mocnosti z podobných útoků viní hnutí Tálibán. V provincii Nangarhár, jejíž je Dželálábád hlavním městem, rovněž působí teroristická organizace Islámský stát; ta se přihlásila k útoku na Majvandovou i některým dalším. Kdo stál za dnešním incidentem zatím není jasné. Podle policie má zadržený střelec vazby na Tálibán, mluvčí tohoto povstaleckého hnutí však jakýkoliv podíl Tálibánu na dnešním útoku odmítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy