Islámábád - Pákistánský Nejvyšší soud významně podpořil prezidenta a vrchního velitele armády Parvíze Mušarafa. Podle agentury Reuters v pondělí zamítl pět z šesti obvinění, která proti němu podali jeho političtí protivníci.
Obvinění se týkala toho, že jako voják nemohl 6. října dle ústavy kandidovat na prezidenta. O poslední žalobě bude soud rozhodovat ve čtvrtek.
"Oznámení o prezidentské volbě nemůže být vydáno, protože zde existuje ještě jedna žaloba. Snad k oznámení dojde poté," prohlásil dle Reuters generální prokurátor Malik Kajjúm.
Infobox
- Emisar USA neuspěl, Mušaraf výjimečný stav neodvolá
- Pákistán vypnul dvě soukromé TV. Za kritiku Mušarafa
- Bhuttová venku z vězení. Na jak dlouho?
- Mušaraf odejde z čela pákistánské armády
- Bhuttová chtěla protestovat, teď je v domácím vězení
- Pákistánská policie rozehnala právníky obušky a plynem
- Výjimečný stav v Pákistánu může zdržet volby až o rok
Bude ticho, jinak...
Neočekává se však, že by Mušarafovi soud dělal nějaké problémy. Právě "nepřátelská justice" byla totiž jedním z důvodů, proč prezident 3. listopadu v zemi vyhlásil výjimečný stav. Kritiky z Nejvyššího soudu pak zavřel do domácího vězení a nahradil je svými lidmi.
Nejvyšší soud v pondělí dokonce pohrozil žalobami a odejmutím právnických licencí těm, kteří by dále proti Mušarafově vládě soudně protestovali.
"Berete to na lehkou váhu, ale nevíte, že vaše licence může být zrušena a mohou být proti Vám podniknuta tvrdá opatření," řekl podle Reuters jeden ze soudců právníkovi, který jednu z žalob podal.
Na pondělní rozhodnutí nejvyššího justičního tělesa reagovala příznivě burza v Karáčí. Její index vystoupil o 1,2 procenta. Nachází se teď o téměř 5 procent níže, než před vyhlášením výjimečného stavu, ale o 32 procent výše než na začátku roku.
Vyslanec USA neuspěl
Mušaraf v neděli oznámil, že požádal volební komisi, aby určila datum voleb na 8. ledna. Pákistánský prezident do té doby ale nehodlá odvolat výjimečný stav v zemi, k čemuž ho nutí západní vlády. Nic nezmohl ani muž číslo dvě na americkém ministerstvu zahraničí John Negroponte, který Pákistán navštívil na konci minulého týdne.
Negroponte prohlásil, že výjimečný stav ohrožuje hodnověrnost voleb a tlačil na Mušarafa, aby propustil tisíce politických vězňů, kteří byli po 3. listopadu uvězněni.
Pákistánská média vyjádřila zklamání z toho, že Negroponte nepohrozil Mušarafovi konkrétními sankcemi.
"Že se Spojené státy nacházejí stále na špatné straně barikády jim u pákistánského lidu žádné body nepřinese," napsal v editorialu list Dawn, nejčtenější anglický deník v zemi.
Dvě nejdůležitější figury opozice: bývalí pákistánští premiéři Bénazír Bhuttová a Naváz Šaríf pochybují, že budou volby 8. ledna uspořádány poctivě. Účast svých stran v nich zatím odmítli potvrdit.
Pákistánský deník však v pondělí uvedl, že existují "hodnověrné zprávy" o tom, že Šaríf by se měl v úterý se jít s Mušarafem při jeho návštěvě Saúdské Arábie. Tam Šaríf žije od svého exilu roku 1999, kdy se Mušaraf vojenským pučem dostal k moci.
Bývalý premiér se v září pokusil do Pákistánu vrátit, ale letištní úřady ho poslali zpět.