Mugabe útočí. Opozici viní ze spiknutí

opa, Reuters
15. 3. 2006 14:30
Harare - Autoritářský režim zimbabwského prezidenta Mugabeho pokračuje v boji s politickou opozicí. Odpůrce obviňuje ze spiknutí.

Posledním krokem směrem k jejich diskreditaci je aféra s údajným ozbrojeným spiknutím proti Mugabemu. Ta dnes vyvrcholila propuštěním všech obviněných.

Skandál začal již minulý týden, kdy policie oznámila nález skladu zbraní ve východozimbabwském městě Mutare. Skupina dvanácti osob byla obviněna ze spiknutí s cílem zabít prezidenta. Osm lidí včetně poslance za Hnutí za demokratickou změnu (MDC) Gilese Mutsekwy již o víkendu stanulo před soudem.

Mezi obviněnými byl i významný představitel MDC a celé zimbabwské politické opozice Roy Bennett. Ten ovšem zatčen nebyl a k soudu se nedostavil. Státem kontrolovaný deník Herold dnes uvedl, že uprchl přes zelenou hranici do Mozambiku a pokračuje dál do Jižní Afriky.

Mugabeho měla zabít olejová skvrna

Podle státních médií skupina plánovala zabít prezidenta Mugabeho při oslavě jeho dvaaosmdesátých narozenin koncem února. Mugabe tehdy slavil na městském stadionu v Mutare obklopen příznivci vládní strany.

Právník Trust Manda sdělil veřejnosti, že obvinění chtěli Mugabeho zabít na cestě ze stadionu.

"Hodlali rozlít olej na silnici ve chvíli, kdy bude prezidentova kolona projíždět. Mugabe měl pak zahynout v nastalé nehodě," řekl Manda.

Obžalovaní byli zatčeni na základě obvinění z neoprávněného držení zbraní, sabotáže a terorismu a státní správa se v průběhu vyšetřování musela bránit nařčení z jejich mučení.

Opoziční politik je nezvěstný

MDC však jakoukoli spojitost s údajným spiknutím striktně odmítá. Stejně tak neposkytlo jakékoli informace o současném místě pobytu Roye Bennetta.

Bývalý poslanec Bennett byl loni propuštěn z vězení, kde si odbýval osmiměsíční trest za napadení ministra při parlamentní diskusi. Od té doby údajně cestoval po okolních zemích a snažil se získat finanční prostředky na politický boj proti Mugabemu.

Akce má destabilizovat opozici

Opozice viní Mugabeho vládu, která v souvislosti s nálezem zbraní slíbila fyzicky zlikvidovat politické odpůrce, kteří by se pokusili současný režim svrhnout, že se pomocí posledních obvinění jen snaží zbavit největších kritiků a zkompromitovat MDC před nastávajícím stranickým kongresem.

Prezident Mugabe přivedl svou zemi na pokraj ekonomické krize.
Prezident Mugabe přivedl svou zemi na pokraj ekonomické krize. | Foto: Reuters

Podle posledních informací byli dnes všichni obvinění soudem očištěni. Opozice ale i přes to může zůstat oslabena a celá hra dosáhne svého pravděpodobného cíle.

Prezident Robert Mugabe je u moci od získání nezávislosti v roce 1980 a je pravidelně podrobován rozsáhlé kritice v souvislosti s častým porušováním lidských práv a žalostným stavem zimbabwské ekonomiky. V rámci jeho kontroverzních pozemkových reforem byla půda násilně zabrána bělošským farmářům. Nyní mnohdy leží ladem.  

 

Právě se děje

Další zprávy