Muellerovu zprávu zveřejníme, ale nesmíte zakročit, klade si podmínky americká vláda

ČTK ČTK
22. 5. 2019 7:19
Americké ministerstvo spravedlnosti je ochotno poskytnout Kongresu víc informací ze zprávy o vyšetřování ruského vlivu na prezidentské volby, jejíž části byly v dubnovém cenzurovaném vydání utajeny. V dopisu výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb to napsal náměstek ministra Stephen Boyd. Podmínkou je, že Sněmovna reprezentantů nepodnikne žádné kroky proti ministru spravedlnosti Williamu Barrovi.
Donald Trump.
Donald Trump. | Foto: Reuters

Vyšetřování ruského vlivu na americké prezidentské volby v roce 2016 vedl bývalý šéf FBI Robert Mueller a trvalo dva roky. Kromě údajných ruských intrik se Mueller zaměřil i na podezření, že prezident Donald Trump vyšetřování mařil, zejména propuštěním šéfa FBI Jamese Comeyho v roce 2017. Zatímco ruské zásahy do voleb jsou podle Muellera nepochybné, o vině Trumpa nenašel přesvědčivé důkazy, ale ani ho podezření nezbavil.

Muellerova zpráva byla zveřejněná v neúplném znění, na zhruba deseti citlivých místech byl text začerněn. Sněmovna reprezentantů ovládaná opozičními demokraty opakovaně žádá, aby jí ministerstvo plné znění zprávy vydalo. Ministr Barr to ale odmítl a sněmovna proti němu zahájila proceduru, která může vyústit v obvinění z pohrdání Kongresem a následný soudní spor.

Boyd v dopisu napsal, že sněmovnímu výboru Muellerovy dokumenty o vyšetřování může v širším znění vydat. Ministerstvo spravedlnosti je prý ochotno diskutovat o předání méně cenzurované zprávy "v relativně krátké době". Sněmovna ale proti Barrovi nesmí podniknout žádné kroky, uvedl náměstek ministra.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy